Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PS BiH) Bakir Izetbegović je tokom ove godine ispunio zakonski uslov za penziju od 65 godina, ali nije penzionisan, niti mu je izdato rješenje o prestanku radnog odnosa. Samim tim mu nije isplaćena ni otpremnina u skladu sa Odlukom o načinu i postupku ostvarivanja prava na otpremninu prilikom odlaska u penziju u institucijama Bosne i Hercegovine, saopćeno je iz Izetbegovićevog kabineta.
Pojašnjava se da ''rješenje i odluku treba da donese Zajednička komisija za administrativne poslove PS BiH, koja nije zasjedala zbog blokade rada državnih institucija''.
U saopštenju se dodaje da ''prema tumačenju nadležnih službi, ne postoji zakonski osnov po kojem bi se Izetbegović mogao dobrovoljno odreći otpremnine''.
''Kada Komisija donese rješenje, otpremnina će u punom iznosu biti usmjerena u svrhe u koje Izetbegović redovno izdvaja značajan dio svojih primanja, kao podršku udruženjima i pojedincima'', stoji u saopštenju.
Reakcija uslijedila je nakon objave Radija Slobodna Evropa da su predsjednik vladajuće bošnjačke Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović, predsjednik vladajuće Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine (HDZ BiH) Dragan Čović, potpredsjednik vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Nikola Špirić, te predsjednik glavne opozicijske Srpske demokratske stranke Mirko Šarović proslavili su tokom 2021. godine 65. rođendan i “silom zakona” poslani u penzije.
Pri tome su, kao parlamentarci, stekli pravo da im se isplati po šest prosječnih plata ili svakom po oko 15 hiljada evra otpremnine, potvrđeno je za RSE iz Zajedničke komisije za administrativne poslove Parlamentarne skupštine (PS) BiH.
Tih otpremnina se, što je potvrđeno i u Izetbegovićevom saopštenju, ne mogu odreći, po važećim zakonima u čijem su kreiranju i sami direktno ili indirektno sudjelovali.
Odmah nakon što im se izdaju rješenja o umirovljenju i isplati otpremnina, nastavljaju radni odnos kao izaslanici i zastupnici.
Dugogodišnji lider SDA Bakir Izetbegović, bivši zastupnik i član Predsjedništva BiH i danas delegat u Domu naroda PSBiH, 28. juna je napunio 65 godina.
Zakon o radu u institucijama BiH donesen je 2004. i posljednji put je mijenjan 2017. i sličan je entitetskim zakonima o radu.
U članu 50 se navodi da zaposlenik, dakle i parlamentarac, ima pravo na plaću, kao i na naknade među kojima su troškovi prijevoza, regres, naknada za odvojeni život i otpremnina pri odlasku u penziju, između ostalog.
Posljednja Odluka o načinu obračuna plata i ostalih materijalnih prava zastupnika i izaslanika u PSBiH donesena je u novembru 2018. i njome se spomenuta zakonska prava dodatno preciziraju.
Odlukom o načinu i postupku ostvarivanja prava na otpremninu prilikom odlaska u mirovinu u institucijama BiH iz 2009. se dodatno precizira pitanje otpremnine u visini šest ostvarenih neto plaća.
Bilo je pokušaja da se promijeni zakon, te da se parlamentarcima smanje otpremnine.
Sredinom novembra 2016. pred zastupnicima je bio prijedlog Damira Arnauta, tada zastupnika Saveza za bolju budućnost (SBB) koji je kasnije prešao u Našu stranku, da ta otpremnina iznosi 9.960 maraka (oko 5.100 eura). Zakon nije prošao, jer su protiv glasali zastupnici iz Republike Srpske.