Na vanrednim lokalnim izborima koji će 28. marta biti održani u Preševu učestvovaće četiri partije, dva pokreta građana i jedna koalicija.
Sekretar Opštinske izborne komisije (OIK) Avni Aliti rekao je Radiju Slobodna Evropa (RSE) da su proglašene stranačke liste: Alternativa za promene – Šćiprim Arifi, Demokratska partija Albanaca – Ragmi Mustafa, Partija za demokratsko delovanje – Ardita Sinani i Demokratska unija Albanaca – Naser Aziri, liste dva pokreta – Albanska demokratska alternativa – Armend Aliu i Pokret za reforme – Sami Salihu, i koalicija srpskih stranaka okupljenih oko Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić – Za budućnost Preševa.
Kontinuitet političke nestabilnosti
Skupština opštine Preševo raspuštena je odlukom Vlade Srbije u decembru 2020. godine, zbog toga što tri meseca zaredom nije održala nijednu sednicu.
Krizu vlasti izazvao je Pokret za reforme čiji su odbornici napustili parlament i tako blokirali njegov rad. Vlada je odlučila da u Preševu uvede privremene mere i za predsednika Privremenog organa imenovala dotadašnjeg predsednika opštine Šćiprima Arifija.
Pre toga je, zbog raspada vladajuće koalicije i prekida u radu dužem od tri meseca, Skupština Preševa raspuštena i u septembru 2017. godine. Vlada je i tada formirala Privremeni organ za čijeg je predsednika imenovala Šćiprima Arifija, lidera Alternative za promene, koja je do raspuštanja Skupštine bila u opoziciji.
Politička nestabilnost koja produkuje konstantnu krizu u funkcionisanju ove opštine udaljene 380 kilometara južno od Beograda, na tromeđi Srbije, Severne Makedonije i Kosova, sa pretežno albanskim stanovništvom, predstavlja svojevrsni politički kuriozitet, a predstojeći izbori su treći po redu, i drugi vanredni u protekle četiri godine.
U takvom političkom ambijentu u protekla dva izborna ciklusa profitirala je koalicija srpskih stranaka okupljenih oko Srpske napredne stranke, čija su dva odbornika bila odlučujući faktor za formiranje vladajuće većine.
'Demontiramo korumpirani sistem'
U Alternativi za promene čiji je lider Šćiprim Arifi, doskorašnji predsednik opštine Preševo, Radiju Slobodna Evropa je rečeno da na predstojećim izborima „ciljaju full (sve) mandat” odnosno više od 50 odsto odborničkih mesta u lokalnom parlamentu, kako bi se obezbedila politička stabilnost neophodna za normalno funkcionisanje opštine.
„Mi smo u poslednjem mandatu imali mnogo problema sa većinom i sa starim strankama koje su imale politički destruktivan pristup, pokušavajući da nas destabilizuju i onemoguće da upravljamo opštinom”, rekao je za RSE Arifi.
Arifi je dodao da je Alternativi za promene zbog toga na predstojećim izborima potrebna natpolovična većina.
“Kako bismo obezbedili dugoročniju stabilnost i nastavili brže i efikasnije da rešavamo naše zajedničke probleme, jer za Preševo svako od nas, bio Srbin, Albanac ili neko treći ko živi u njemu ima pravo i privilegiju da kaže – moj voljeni grad”, naglasio je Arifi.
On je podsetio da je Opština Preševo tokom epidemije korona virusa obezbedila pomoć u vrednosti od 800.000 evra - 600.000 evra iz sopstvenog budžeta, a 200.000 evra je bila pomoć Kosova. Ova sredstva su namenjena pomoći stanovništvu i humanitarnim organizacijama.
'Vučićev čovek' ujedinio opoziciju
Arifi je ocenio da su lokalne stranke u Preševu većinom ujedinjene protiv Alternative za promenu i zbog toga „što oni znaju da nećemo da uđemo sa njima u koaliciju”, i dodao da se opozicija godinama služila lažima protiv njega, pokušavajući na sve načine da ga diskredituju, ali im se to, kako je rekao, obilo o glavu, jer je narod izgubio poverenje u njih.
„Jedna od njihovih laži je da sam ja ’Vučićev čovek’ što apsolutno nije istina i što bi se pre moglo pripisati njima nego meni. Ja sam u politici tek šest godina, četiri godine u Opštini, a zadnje tri godine sam u koaliciji sa srpskom listom. Zbog toga što sugrađane ne delim ni po nacionalnom, ni po verskom ili bilo kom drugom osnovu, i zbog toga što smatram da je sasvim normalno da Srbi iz Preševa treba da budu deo vlasti u svom gradu, oni me pred svake izbore proglašavaju za Vučićevog čoveka, ali građani Preševa odavno znaju da je to obična laž”, rekao je Arifi.
On je odbacio tvrdnje pojedinih opozicionih političara da se država direktno meša u izborni proces navodnim favorizovanjem Alternative za promene i najavio da će predstavnici srpske liste ponovo biti deo opštinske vlasti.
„Iako smo ubeđeni da ćemo nakon predstojećih izbora moći sami da formiramo vlast u opštini to ne znači da u njoj neće biti zastupljeni i Srbi, iako ih je u Preševu veoma malo. Oni su naše komšije, mi živimo zajedno, on su za mene kao gradonačelnika moji građani i ništa ne kazuje protiv toga da oni budu u koaliciji u budućnosti”, poručio je sagovornik RSE.
Preševo umorno od loše vlasti
Partija za demokratsko delovanje čiji je lider Šaip Kamberi, narodni poslanik u Skupštini Srbije poznat po oštrim kritikama Vučićevog režima i insistiranju na procesuiranju svih ratnih zločina i Alternativa za promene koju predvodi Šćiprim Arifi, mladi političar evropske provenijencije, rođen, odrastao i školovao se u Nemačkoj su, sa još tri partije iz Bujanovca i Preševa, učestovale na zajedničkoj listi na parlamentarnim izborima održanim 2020. godine.
Saradnici na proteklim parlamentarnim izborima u Srbiji, žestoki su suparnici na predstojećim lokalnim izborima u Preševu, između kojih od početka predizborne kampanje, sevaju varnice.
Poput Alternative za promene, sigurnu pobedu na predstojećim lokalnim izborima u Preševu očekuju i u Partiji za demokratsko delovanje.
Ardita Sinani, kandidatkinja te stranke za buduću predsednicu opštine Preševo, govoreći za RSE o predizbornoj kampanji i očekivanjima od izbora, rekla je da „bez pardona očekuje pobedu”, istakavši da je Preševo „umorno od loše vladavine” i da njena stranka predstavlja „jedinu ozbiljnu i proverenu opoziciju”.
„Godinama nepotizma i korupcije pridodate su i zadnje godine podsmeha prema građanima, neozbiljnosti u rukovođenju i totalnog potčinjavanja SNS-u i Vučiću, sve to pod plaštom ‘promena’. Vreme je da Preševom rukovode profesionalni, časni, posvećeni ali i izdržljivi ljudi”, istakla je Sinani.
Sinani je optužila dosadašnje rukovodstvo Preševa i predsednika Šćiprima Arifija za nestručnost i podanički odnos prema Beogradu, zbog čega je, kako je rekla, „Preševo ostalo zaboravljeno i getoizirano”.
„Diskriminisani smo od Beograda zato što smo Albanci, zanemareni od lokalne vlasti zato što je neozbiljna, ali i zbog potčinjenog stava aktuelnog predsednika u odnosu na SNS i Aleksandra Vučića. Njegova potčinjenost nije popravila odnos zvaničnog Beograda prema Preševu. Koristi od toga imali su Aleksandar Vučić i Šćiprim Arifi, ali je Preševo degradirano”, rekla je Sinani.
Sinani je dodala i da Preševo ima priliku da postane jedna od opština kojom će upravljati žena.
„Time će Preševo postati politički emancipovana i napredna opština, a to nije beznačajno”, ocenila je ona.
Za te promene Partija za demokratsko delovanje u predizbornoj kampanji građanima nudi Program za Preševo.
U Programu se, između ostalog, fokusira na rešavanje pitanja nezaposlenosti, digitalizacije javne službe, borbu protiv nepotizma, ali i snabdevanje pijaćom vodom i izgradnju parkova.
Prema njenim rečima, nova vlast u Preševu neće biti sa starim predsednikom, ocenjujući da će Šćiprim Arifi posle izbora biti opozicija.
Vučićevizacija umesto integracija
„Kao što je većina opština u Srbiji pod kontrolom SNS i Vučića, zadnjih godina, SNS i Vučić kontrolišu i Preševo posredstvom Šćiprima Arifija. SNS koristi i državne strukture kako bi kontrolisao Preševo u kome je 95 odsto stanovništva albanske nacionalnosti. Umesto da imamo integraciju Albanaca u regionalnim i državnim institucijama u skladu sa, do sada potpisanim, sporazumima sa Beogradom, imamo ’vučićevizaciju ’ opština sa albanskom većinom u Preševskoj dolini”, istakla je Sinani.
Osvrćući se na pitanje učešća Srba u preševskoj vlasti, Ardita Sinani se založila za uspostavljanje reciprociteta Preševo – Opština Medveđa, u kojoj su Albanci isključivani iz lokalne vlasti.
„Onog dana kada SNS vlast prihvati Albance u Medveđi u lokalnoj samoupravi, mogli bismo učiniti istu stvar i u Preševu. Ostaje da se vidi da li je SNS odlučio da isključi Srbe iz lokalne vlasti u Preševu, činjenicom da neće prihvatiti integrisanje Albanaca u lokalnoj vlasti u Medveđi.”
Postizborna aritmetika
U Demokratskoj partiji Albanaca Radiju Slobodna Evropa je rečeno da su sada fokusirani na pridobijanje glasača i da ne razmišljaju o postizbornim koalicijama.
„O tome će odlučivati glasovi birača na izborima”, rekao je lider te partije Ragmi Mustafa.
Do formiranja većine, napominje on, stiže se sabiranjem broja odbornika.
“To je čista aritmetika. Skupština ima 38 odborničkih mesta i ko osvoji 20 mandata taj je pobedio, a sudeći po raspoloženju građana to ćemo sigurno biti mi”, rekao je Mustafa.
Mustafa je govoreći o predizbornoj kampanji, ocenio da je situacija veoma specifična, jer nema skupova u zatvorenom prostoru i da zbog epidemije uglavnom pojedinačno razgovaraju sa ljudima ili, u najboljem slučaju, sa grupama od po nekoliko ljudi, na otvorenom uz poštovanje svih protivepidemijskih mera.
„Ovde se decenijama nije ništa ulagalo i to je ogroman problem svih građana. Nema investicija, nema novih radnih mesta... Pokušavamo da objasnimo da sve to možemo da preokrenemo”, objasnio je Mustafa.
Prema njegovim rečima, i pored straha od širenja epidemije, nemaju problema u komunikaciji sa građanima, ali imaju problema sa opstrukcijom njihove kampanje od strane državnih organa.
„Prati nas lokalna policija i onda, zbog malih skupova od po nekoliko ljudi na otvorenom prostoru, novčano kažnjavaju stranku. S druge strane, zahvaljujući dvostrukim aršinima države, neke političke stranke poput Alternative za promene nemaju takvih problema”, kazao je Mustafa i dodao da je „očigledno da Demokratska partija Albanaca mora da plati za sve”.
„To je direktni pokušaj države da utiče na izbornu kampanju i izborne rezultate, ali mi smo navikli na ove neprimerene postupke države prema Albancima i nećemo odustati od borbe za bolju budućnost Preševa”, rekao je Mustafa.
Mustafa je kao problem u predizbornoj kampanji istakao “medijski mrak” u toj opštini.
„Ovde vlada apsolutna cenzura i predsednik naše opštine guši medije po formuli koju primenjuje i predsednik države. Izgleda da po tom pitanju dobro sarađuju”, zaključio je Mustafa.
I on je uveren u pobedu svoje stranke na predstojećim izborima 28. marta.
„Pobediće Albanci jer je naš moto – Za autohtonost. Mi smo autohtoni građani ovih teritorija. Nismo došli sa Karpata ili neke druge strane sveta. Ovde su živeli naši preci i ovde su naši koreni”, istakao je Mustafa.
Svi Srbi na Vučićevoj listi
Na lokalne izbore u Preševu, po drugi put zaredom, celokupan srpski politički blok izaći će objedinjen na listi Za budućnost Preševa – Aleksandar Vučić.
Predsednik Opštinskog odbora Srpske napredne stranke (SNS) u Preševu Branko Trajković rekao je za RSE da je objedinjena srpska lista formirana kako bi se sprečilo rasipanje glasova i osvojio maksimalan broj odborničkih mesta.
„Idemo na izbore da bismo ušli u vlast, jer je Srbima u Preševu to veoma važno. Ako ne uđemo u vlast, Srbe neće imati ko da zastupa”, rekao je Trajković.
On je naveo i da je prethodna vlast sa SNS u protekle tri godine počela realizaciju nekoliko značajnih projekata u selima u kojima pretežno žive Srbi.
“U Slavujevcu, najvećem srpskom selu, započeli smo realizaciju projekta za izgradnju kanalizacije. Takođe i za Strezovac i Namince... Ako bi sada ostali van vlasti, sve bi to bilo pod znakom pitanja”, rekao je Trajković.
Na listi su odbornički kandidati Srpske napredne stranke (SNS), Socijalističke partije Srbije (SPS), Pokreta udruženih penzionera Srbije (PUPS), Srpske radikalne stanke (SRS), Jake Srbije (JS), Pokreta socijalista (PS), Srpske desnice (SD) i Srpske stranke Zavetnici (SSZ).
Trajković očekuje da će ta lista nadmašiti rezultat sa prošlih izbora, kada je osvojila dva odbornička mesta što bi joj, kako je istakao, „osnažilo pregovaračku poziciju” u budućim koalicionim pregovorima za formiranje većine u Skupštini Preševa.
„Kada su u pitanju postizborne koalicije, mi bismo želeli da nastavimo saradnju sa Alternativom za promene Šćiprima Arifija, ali ne isključujemo mogućnost saradnje i sa ostalim partijama. Pošto su sve ostale stranke protiv Šćiprima Arifija, videćemo posle izbora kakva će biti matematika”, rekao je Trajković.
Građanima ekonomija važnija od politike
Direktor nevladine organizacije Centar za monitoring i istraživanje u Preševu, Kujtim Sadriu, kaže za RSE da građani Preševa prevashodno očekuju rešavanje ekonomskih problema, a potom dolaze pitanja političkih odnosa sa Beogradom, implementacije postignutih dogovora, integracije Albanaca u državne institucije na jugu Srbije, zdravstvo i obrazovanje.
„Nije dovoljno samo reći da je u Srbiji teško biti Albanac. U današnjoj situaciji je još teže biti Srbin u Srbiji zbog čega mislim da i gospodin Arifi, ili bilo ko drugi ko dođe na vlast u Preševu, mora da se bavi prevashodno rešavanjem ekonomskih problema, ali i pitanjima koja su za Beograd možda nevidljiva i nevažna, ali za ljude na ovim prostorima itekako važna i ozbiljna”, rekao je Sadriu i kao primer naveo problem zatvaranja malograničnog prelaza između Srbije i Severne Makedonije.
„To nije samo prelaz za Albance nego i za sve građane Srbije koji žive u Preševu, Srbe, Rome... Srbija je donela Uredbu o otvaranju malograničnog prelaza Miratovac–Lojane, ali se to još uvek nije desilo”, objasnio je direktor preševskog Centra za monitoring i istraživanje i dodao da lokalna samouprava mora svakodnevno da insistira od Vlade Srbije i predsednika države „sprovedu uredbu koju su sami doneli”.
On je rekao da se u anketama sprovedenim na terenu često pominje i problem pasivizacije adrese i da i to pitanje mora da se razreši, ma koliko ono bilo nisko na agendi prioriteta Beograda.
O tom pitanju su se republičke vlasti izjasnile, objašnjavajući da su adrese pasivizirane građanima za koje je utvrđeno da više ne stanuju u Preševu. Međutim, sumnju je izazvala činjenica da je reč o Albancima, zbog čega su reagovale i vlasti na Kosovu i u Albaniji.
Umesto programa klevete i optužbe
Govoreći o predizbornoj kampanji i predstojećim izborima u Preševu, direktor Televizije Spektri iz Bujanovca Nedžat Beljulji rekao je Radiju Slobodna Evropa da, iako na izborima učestvuje šest albanskih stranaka i jedna srpska koalicija, praktično postoje samo dve suprotstavljene strane.
To su, kako je objasnio, Alternativa za promene koju predvodi Šćiprim Arifi i blok partija nasuprot njega.
“Vodi se prljava kampanja, nema tu mnogo predstavljanja programa i planova stranaka za razvitak opštine i uglavnom se sve svodi na međusobne optužbe, klevete i uvrede, jer su sve u nekom trenutku bile na vlasti”, rekao je Beljulji.
Beljulji je ukazao i da partije nemaju jasne programe za lokalni ekonomski razvoj, za privlačenje potencijalnih stranih investitora, za otvaranje novih radnih mesta.
“Čak ne pokazuju ni preveliko raspoloženje za saradnju sa državnim institucijama u pogledu rešavanja tih problema. Sve se svodi na nekakav lokalpatriotizam, a neke stranke i njihove vođe još uvek pokušavaju da biračima prodaju stare priče iz prošlog veka o razgraničenju, promeni granica, pripajanju Kosovu”, kazao je Beljulji i dodao da su politički akteri na albanskoj sceni targetirali te teme na osnovu želje ljudi da se zaposle i žive na Kosovu, kada za to nemaju mogućnosti u svojim opštinama.
Međutim, kako je ocenio, od “tih iluzija se ne živi”.
“Preševo spada među 10 najnerazvijenijih opština u Srbiji u kojoj svaki drugi mladić čeka za vizu u redu ispred Ambasade Nemačke da bi pobegao odavde. Zbog toga mislim da oni ne nude nikakvu perspektivu mladim ljudima koji su diplomirali na fakultetima na Kosovu, u Albaniji, Srbiji i Severnoj Makedoniji i koji pokušavaju da se domognu Nemačke, u nadi da će se zaposliti kao kuvari, građevinci ili vozači”, objasnio je Beljulji.
U Birački spisak opštine Preševa upisano je 42.847 građana s pravom glasa koji će moći da na 38 glasačkih mesta biraju svoje predstavnike u Skupštini opštine Preševo, koja ima 38 odborničkih mesta.
Nakon izbora i formiranja koalicije stranaka koje će činiti buduću većinu u Skupštini i vlast u toj opštini izabraće se i predsednik opštine, kao i čelni ljudi lokalnih institucija.