Pod lupom: Ukupno 383 prijave o kritičnim situacijama
Koalicija za slobodne i poštene izbore Pod lupom, koja provodi građansko, nestranačko posmatranje Općih izbora 2018 u BiH, saopštila je da je do 20.00 sati zaprimila ukupno 383 prijave o kritičnim situacijama. Od toga se 75 zabilježenih slučajeva odnosi na probleme u procesu glasanja.
Iz Koalicije navode da zabrinjava pojava tzv. bugarskog voza koji je primjećen na 14 biračkih mjesta.
"Građani i građanke BiH su prijavili ukupno 189 nepravilnosti koje se uglavnom odnose na kršenje izborne šutnje, te pritiske i podmićivanje birača. Svim posmatračima omogućeno je da prate proces glasanja. Na 15 posto biračkih mjesta uložene su primjedbe i prigovori od posmatrača Koalicije i drugih posmatrača političkih subjekata. Također, naloženo je ulaganje 80 primjedbi Koalicije 'Pod lupom' u zapisnike o radu biračkih odbora", navodi se.
Na ostalim biračkim mjestima, glasanje i zatvaranje biračkih mjesta proteklo je u skladu sa izbornim zakonom i pravilima. Na oko 25 posto biračkih mjesta zabilježeno je od jedan do pet slučajeva da je jedna osoba više puta pomagala biračima koji su pristupili glasanju, a na četiri posto biračkih mjesta zabilježeno je od jedan do pet slučajeva glasanja bez važećih identifikacionih dokumenata.
"Praksa široko rasprostranjenog porodičnog glasanja nastavila se i na ovim izborima. Od jedan do pet ovakvih slučajeva zabilježeno je na 52 posto biračkih mjesta, a na dodatnih četiri posto zabilježeni su frekventniji slučajevi, od šest do 25 puta. Na jedan posto biračkih mjesta takvih slučajeva je bilo više od 25", poručuju iz Koalicije.
U izolovanim slučajevima zabilježeno je da birači dolaze na biračka mjesta sa već označenim glasačkim listićima te da se jednoj osobi izdaje više glasačkih listića za isti izborni nivo. Poređenjem vrsta nepravilnosti po biračkim mjestima uočeno je da se obično samo jedna vrsta nepravilnosti pojavljuje na jednom biračkom mjestu.
Izbačen iz Parlamenta nakon pitanja o umrloj majci na biračkom spisku
Građanin BiH Fadil Ćerimagić izbačen je večeras iz zgrade Parlamenta BiH nakon što je na konferenciji za novinare Centralne izborne komisije BiH javno pitao kada će umrle osobe ukloniti iz biračkih spiskova.
On je rekao da je na biračkom spisku i na ovim izborima pronašao ime svoje majke koja je umrla prije 11 godina, te naveo da svih tih 11 godina obraća nadležnim institucijama da ime njegove mrtve majke skinu s biračkog spiska. Međutim, rekao je da to nije pomoglo i da se njeno ime ime našlo na spisku i za ove izbore.
"Došao sam na pres-konferenciju CIK-a nakon što sam već duže vrijeme pokušavao da dođem u CIK. Oni su me slali po općinama da idem i izbrišem svoju majku s liste. Nisam ja pravio listu. Nisam ja općinska izborna konferencija. Moja majka je umrla prije 11 godina, to sam odmah prijavio CIK-u, ali su oni meni rekli da ja idem da hodam po općini i odjavljujem je. Šta ja imam ići ako sam prijavio majku da je umrla, imam i umrli list. Njenu smrt sam prijavio CIK-u", kazao je Ćerimagić.
On tvrdi da su hiljade umrlih na listama za glasanje, te da "CIK to podržava".
"Njima trebaju ti umrli da bi se njihovi glasovi dopisali. Danas je žena došla u Medicinsku školu, prijavila je dvije sestre da su umrle, a one su na listi bile", rekao je.
Na pitanje je li vidio da je neko u ime njegove mrtve majke glasao, kazao je: "Ne mogu to vidjeti, ali mogu pretpostaviti da je zato na spisku".
"Zašto stoje mrtvi na listama, možete li mi vi objasniti, molim vas?", kazao je. "Šta ste radili sa spiskovima 11 godina? Druga stvar to mene vrijeđa, ja ću njih tužiti. To vam garantujem", poručio je Ćerimagić.
Nakon što nije dobio odgovor od članova CIK-a, obezbjeđenje ga je izbacilo iz zgrade Parlamenta BiH, gdje se održavaju konferencije za novinare CIK-a. Iz CIKa su, pak, naveli da će ovaj predmet razmotriti naknadno.
Prohić: Drugačiji realitet
Politički analitičar Ibrahim Prohić je nakon konferencije za štampu Centralne izborne komisije izjavio da je mentalitet političara takav da oni 'plivaju' u drugom realitetu, u nekom drugom svijetu, u odnosu na onaj svijet u kojem žive građani".
"Mi smo čuli i od predsjednika Centralne izborne komisije da su ovi izbori bili najbolji, najkorekniji do sada. I on pati izgleda od istog sindroma od koje pate ove vodeće političke stranke. Čuli smo prije toga podatak da je do 15 sati bilo 360 situacija koje su bile incidentne na određeni način i da je to znatan porast u odnosu na izbore prije četiri godine. Podaci govore jedno - sugerirali bi dakle izvlačenje određenih zaključaka. Ovo što govore iz CIK-a, ono što govore političke stranke je skroz drugačije", rekao je Prohić za BHT i FTV.
PDP i SNSD: Vodi Dodik
Lider Partije demokratskog progresa (PDP) branislav Borenović iznio je podatak da kandidat Saveza za pobjedu Mladen Ivanić poslije 451.986 prebrojanih glasova, što je dvije trećine, zaostaje za kandidatom Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Miloradom Dodikom za 0,42 posto. Dodik ima 213.826, a Ivanić 211.933 glasa, što razliku među njima čini nešto manjom od 1.700 glasova.
Iz SNSD-a kažu da "u suprotnom taboru imaju problema sa matematikom". Portparol SNSD-a Radovan Kovačević u izjavi novinarima najavio je da će kandidat te stranke za člana Predsjedništva BiH iz RS-a Milorad Dodik veoma brzo proglasiti pobjedu.
Prema podacima te stranke, s obrađenih 72,60 posto biračkih mjesta u RS-u, Dodik ima 56 procenata osvojenih glasova građana RS-a. To znači, dodao je, da Dodik ima oko 250.000 glasova u odnosu na oko 200.000 glasova koliko ima kandidat Saveza za pobjedu Mladen Ivanić.
Facebook Forum