Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović raspisao je vanredne lokalne izbore u Budvi za 17. novembar, jer političke stranke koje su učestvovale na izborima održanim u maju nisu postigle dogovor o formiranju vlasti u tom gradu.
"Imajući u vidu Skupština opštine nije konstituisana u roku od 60 dana od dana objavljivanja konačnih rezultata, stekli su se uslovi da raspišem nove izbore za odbornike u Skupštini opštine Budva", naveo je Milatović na mreži X.
Budva, crnogorska prijestonica turizma, ima nešto manje od 20.000 birača.
Ovo će biti drugi izbori u Budvi u ovoj godini, a treći u poslednje dvije godine.
Prethodni izbori su održani 27. maja na kome su većinu osvojile partije rasformiranog proruskog Demokratskog fronta (DF), koje su nastupile u dvije kolone.
Te partije ni dva mjeseca nakon izbora nijesu uspjele da se dogovore o formiranju nove vlasti.
I na lokalnim izborima u oktobru 2022. DF je osvojio apsolutnu većinu, čak 18 od 33 odbornička mjesta koliko broji budvaski parlament, a predvodio ih je Milo Božović, visoki funkcioner Demokratskog fronta.
Božović je uhapšen u aprilu 2023. od kada je u pritvoru jer ga je Specijalno tužilaštvo optužilo za učešće u krijumčarenju kokaina.
Na osnovu sudskog odobrenja, iz zatvora je 11 mjeseci vodio opštinske poslove, dok u martu 2024. lokalna Skupština nije izabrala potpredsjednika sa tim ovlašćenjima.
Budvom od 2016. upravlja DF, savez stranaka na čijem je čelu Andrija Mandić, aktuelni šef Parlamenta Crne Gore.
Naime, DF je vlast u toj opštini osvojio četiri godine prije nego je na izborima u avgustu 2020. na državnom nivou smijenjena trodecenijska vlast Demokratske partije socijalista (DPS).
Na lokalnim izborima 2016. pobijedili su DPS, koji je u u tom momentu bio opterećen korupcionaškim aferama.
Budva je prema zvaničnim podacima najposjećenija turistička destinacija u Crnoj Gori i jedna od najbogatijih opština, sa budžetom od oko 60 miliona eura.
U opštinskim institucijama, prema podacima opozicione Demokratska partija socijalista, i zaposleno je preko 2.000 ljudi.
Budva je inače grad čija su dva gradonačelnika u poslednjih 14 godina osuđena zbog korupcije.
- Slučaj Zavala: Kuljači pet, Maroviću četiri godine zatvora
- Čelnici Budve u pritvoru kao kriminalna grupa
Prvi je bio Rajko Kuljača 2010. potom Lazar Rađenović 2015. obojica iz tada vladajuće Demokratske partije socijalista.
I Kuljača i Rađenović su osuđeni zbog kriminalnog udruživanja.
Ali se najpoznatiji slučaj se odnosi na visokog državnog funkcionera iz DPS Budvanina Svetozara Marovića, koji je 2017. na sudu priznao da je bio na čelu organizovane kriminalne grupe. On je okrivljen za višemilionske malverzacije i osuđen je za korupciju i organizovani kriminal.
Od 2016. Marović se nalazi u Beogradu. A Crna Gora već osam godina od Srbije zahtijeva njegovo izručenje da bi služio kaznu zatvora na koju je 2016. osuđen.
Ali su i nakon smjene lokalne DPS vlasti 2016. godine nastavljeni sudski procesi protiv čelnika opštine Budva.
Naime, pred Sudom u Kotoru je u toku postupak protiv bivšeg predsjednika Opštine Marka Carevića iz DF-a zbog optužbi za uzurpaciju državne imovine od preko pola miliona kvadratnih metara.
On je na čelu Budve bio od 2019. do sredine 2022. kada je podnio ostavku, a naslijedio ga je Milo Božović, protiv koga je uz još 19 lica podignuta optužnica za učešće u kriminalnoj grupi kojoj se na teret stavlja pranje novca i šverc 4,3 tone kokaina.