Vođe glavnih religija u svijetu moraće mnogo više nastupati, zajednički pozivati na toleranciju, jer stvari bi se zaista mogle oteti kontroli, kaže za RSE predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić nakon napada u Parizu.
RSE: Gospodine Ivaniću, šta je nakon ovog zločina poruka bosanskohercegovačkoj javnosti?
Ivanić: Ovo je izuzetno ozbiljan događaj koji će sasvim sigurno imati posljedice kakve je imao 11. septembar, ali i napadi u Londonu i Madridu. Mislim da je ubjedljivo najveću štetu ovaj događaj nanio religiji u ime koje se tobože desio i mislim da to otvara mnoga pitanja i u samoj Bosni i Hercegovini. Moje duboko uvjerenje je da je ovo ozbiljan izazovi za islamsku vjersku zajednicu koja definitivno i sama unutar sebe mora vrlo jasno reći koju vrstu islama u BiH treba prakticirati. Mislim da je veoma bitno da bezbjednosne organizacije nastave da rade svoj posao, ali sve ovo što se u svijetu događa zaista nas upućuje na neku vrstu obaveze da se širi razumijevanje među ljudima, da tog ekstremizma bude manje jer ovo je zaista bilo jedno brutalno, brutalno, najbrutalnije ubistvo koje se moglo desiti i to je Predsjedništvo apsolutno osudilo i vrlo jasno reklo da je to udar na i slobodu izražavanja misli. Mislim da i neke stvari koje se u Bosni i Hercegovini događaju upozoravaju da se svi trebamo čuvati teških riječi, pogotovo mi političari jer uvijek iza teških riječi slijede fanatici koji onda u ime toga mogu da urade potpuno nerazumna i brutalna teroristička djela. Dakle svima nama jedno veliko upozorenje i nadam se da će to upozorenje ipak imati efekta i da ćemo se svi mnogo više uozbiljiti.
RSE: Očekujete li neke političke refleksije po Bosnu i Hercegovinu nakon ovog čina?
Ivanić: Određenih reperkusija će biti. One neće možda biti tako vidljive niti vizuelne, ali sasvim sigurno će mnogi naši ljudi prilikom ulaska u europske zemlje imati veće kontrole nego što bi imali da se sve to ne događa. Zato to podrazumijeva vrlo jasno distanciranje od svih ekstremnih pokreta u svijetu i dosljednu primjenu zakona koji zabranjuje učešće u ratovima drugdje u svijetu i to je zaista obaveza naših ključnih institucija da to obezbijede.
RSE: Koji je sada zadatak bosanskohercegovačkih i svjetskih političara? Na koji način izbjeći krizu kakvu imamo danas?
RSE: Na bosanskohercegovačkim sigurnosnim agencijama je veliki zadatak. Međutim, njihova saradnja nije na zavidnom nivou, a to je nešto što će očito biti od velike važnosti kada je u pitanju borba protiv terorizma.
Ivanić: Obaveza tih institucija je da sarađuju. Naravno, ne uplićući se u nadležnost i autoritet svake od njih, ali saradnja jeste stvar koja je neminovna. Svima nam je u interesu da spriječimo terorističke akte i u BiH. I mislim da je obaveza svih, posebno novog Savjeta ministara, za koji se nadam da će biti brzo formiran, koordinacija bezbjednosnih agencija, posebno u dijelu bitke protiv terorizma, ali i protiv korupcije i kriminala, da zajednički urade mnogo više nego do sada jer je to interes svih nas. Nema u tome razlika i zato vjerujem da će se to i desiti. I obaveza je, naravno, pravosudnih organa da još temeljitije i ozbiljnije rade svoj posao i da ono što bezbjednosne institucije otkriju, procesuiraju do kraja.