Dostupni linkovi

Drugovi po oružju: Uzajamne koristi od veće sjevernokorejsko-iranske vojne saradnje


Sjevernokorejski vođa Kim Džong Un gleda probno lansiranje interkontinentalne balističke rakete u decembru.
Sjevernokorejski vođa Kim Džong Un gleda probno lansiranje interkontinentalne balističke rakete u decembru.

Piše: Michael Scollon

Iran i Sjeverna Koreja imaju dugu istoriju zajedničkog rada na unapređenju svojih vojnih arsenala.

Sada su povećani trgovinski napori između dviju zemalja pod strogim sankcijama izazvali zabrinutost da bi mogle dijeliti naprednu raketnu i nuklearnu tehnologiju, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Dolazeći u vrijeme kada Teheran i Pjongjang igraju centralnu ulogu u pojačanim globalnim napetostima, mogućnost da jedna država parija koja posjeduje nuklearno oružje i interkontinentalne projektile, Sjeverna Koreja, pomaže drugoj optuženoj da traži te sposobnosti, Iranu, pojačala je strahove Zapada.

Posjeta sjevernokorejske delegacije Teheranu prošlog mjeseca samo je povećala sumnje.

I Vašington i Brisel izrazili su zabrinutost zbog bilo kakve saradnje kojom se krše sankcije, što je nagnalo Teheran da insistira da je posjeta sjevernokorejskog ministra vanjskih ekonomskih odnosa bio usmjeren samo na poboljšanje ekonomskih veza i da su tvrdnje da nastoji proširiti saradnju na raketnoj tehnologiji "neistinite".

Međutim, optužbe da se sjevernokorejska vojna tehnologija pojavila u rukama iranskih proksi grupa na Bliskom istoku i pomogla iranskom napadu projektilima i bespilotnim letjelicama protiv Izraela prošlog mjeseca potakle su zabrinutost.

Stručnjaci kažu da su dvije strane usklađene u protuzapadnom stavu, a nedavno i u podršci palestinskom cilju. Svaki ima mnogo toga da ponudi drugome u smislu vojne stručnosti i iskustva.

"Nuklearni program Sjeverne Koreje očigledno je nešto što Iranci žele oponašati", rekao je Benjamin Young, stručnjak za Sjevernu Koreju na Univerzitetu Virginia Commonwealth. "Sposobnost Sjeverne Koreje da razvije nuklearno oružje u brzim razmjerima je vrijedna divljenja za Islamsku Republiku."

Sumnja se da su raketne granate sjevernokorejske proizvodnje izložene u izraelskoj vojnoj bazi nakon smrtonosnog napada Hamasa u oktobru.
Sumnja se da su raketne granate sjevernokorejske proizvodnje izložene u izraelskoj vojnoj bazi nakon smrtonosnog napada Hamasa u oktobru.

Pjongjang također ima dostavno vozilo dugog dometa u svojoj interkontinentalnoj balističkoj raketi Hwason-15, koja je sposobna da nosi težak teret i da stigne do kopna Sjedinjenih Država.

"Sjeverna Koreja je napredovala sa projektilima vrlo dalekog dometa, a to je nešto za što bi Iran mogao biti zainteresovan", rekao je Kenneth Katzman, viši savjetnik obavještajne konsultantske kompanije Soufan Group sa sjedištem u Njujorku i stručnjak za geopolitiku u Bliski istok.

Teheran je dugo insistirao da je njegov kontroverzni nuklearni program samo za miroljubive svrhe. Ali, usred pojačanih tenzija s Izraelom, Iran je, nedavno 12. maja, naglasio da možda nema izbora osim da promijeni svoju nuklearnu doktrinu.

Što se tiče onoga što bi Teheran mogao ponuditi Sjevernoj Koreji, napadi raketama i dronovima koje su pokrenuli Iran i njegove proksi snage u regiji pružili su dragocjeno iskustvo.

Katzman je napomenuo da "iranski projektili nisu dobro prošli protiv Izraela" u napadu 19. aprila, pri čemu je većina od oko 150 krstarećih i balističkih projektila otkazala ili oborena. Ali kaže da su taj i drugi napadi Irana i njegovih zastupnika u regiji dali Teheranu iz prve ruke saznanje o tome kako funkcionišu zapadni sistemi protuzračne odbrane.

To bi moglo biti dragocjeno za Sjevernu Koreju, rekao je, jer bi se njene rakete "suočile sa sličnom tehnologijom ako bi bile lansirane protiv Japana, Južne Koreje, Sjedinjenih Država", glavnih protivnika te istočnoazijske zemlje.

Young kaže da je kapacitet Irana da masovno proizvodi samoubilačke dronove Shahed-136, koje je Iran neuspješno lansirao protiv Izraela, ali ih je Rusija intenzivno koristila u svom ratu protiv Ukrajine, također "vjerovatno privlačan Pjongjangu".

Iran ima iskustva u borbi protiv zapadne protuzračne odbrane kao što je izraelska "Čelična kupola".
Iran ima iskustva u borbi protiv zapadne protuzračne odbrane kao što je izraelska "Čelična kupola".

Sjeverna Koreja je decenijama gajila vojno partnerstvo s Teheranom, uključujući isporuku konvencionalnog oružja Islamskoj republici tokom iransko-iračkog rata 1980-ih i pomoć u 1990-im u razvoju iranskih balističkih projektila.

Nasljednici tih projektila korišteni su u napadu Irana na Izrael, a južnokorejske obavještajne službe navodno istražuju jesu li u napadu korištene sjevernokorejske komponente. Južnokorejska obavještajna služba također je rekla da je sjevernokorejsko oružje protiv Izraela upotrijebio Hamas, organizacija koju su SAD i EU proglasile terorističkom i koja je izazvala rat u Gazi svojim smrtonosnim napadom na Izrael 7. oktobra.

Nejasno je kada su takvi transferi oružja mogli biti napravljeni, ali Katzman je rekao da otkako je Izrael pokrenuo svoju osvetničku i kontroverznu invaziju na Gazu s ciljem eliminacije Hamasa koji podržava Iran, Sjeverna Koreja je "ponovila iranske stavove o Gazi kao sredstvu zbog kojih stoji uz Iran."

Young kaže da odnosi Pjongjanga s iranskim proksijima nisu ništa novo, napominjući da se Sjeverna Koreja može pohvaliti nekim od najboljih stručnjaka za izgradnju tunela na svijetu i da je "najvjerovatnije" pomogla libanonskom Hezbolahu izgraditi vlastitu mrežu tunela na Bliskom istoku.

Kaže da nema naznaka jačanja veza između Sjeverne Koreje i Hamasa ili Hezbolaha od smrtonosnog napada na Izrael, ali kad god se dogodi velika vojna kriza, "sjevernokorejsko oružje redovno iskače". To je, kaže on, dijelom zato što "Sjeverna Koreja nastoji iskoristiti ove sukobe za vlastitu finansijsku dobit i aktivno pokušava pronaći kupce svog oružja."

Posjeta delegacije Sjeverne Koreje Teheranu, koji dolazi samo mjesec dana nakon slične posjete Moskvi, izazvala je zabrinutost da bi Pjongjang mogao ući u šire partnerstvo koje uključuje Iran i Rusiju. Ta mogućnost privukla je pažnju sa najavom a je Sjeverna Koreja isporučila municiju za pomoć ruskim ratnim naporima u Ukrajini.

Što se tiče toga zašto bi Iran mogao tražiti saradnju s Pjongjangom umjesto s drugim saveznicima kao što su Rusija ili Kina, koje su dio rastućeg bloka sankcionisanih država, Katzman je rekao da bi "Sjeverna Koreja bila vjerovatno najspremnija".

"Postoji ta istorija odnosa oko projektila, a Sjevernoj Koreji sigurno nije stalo do daljnjih sankcija", rekao je Katzman. "Dakle, Sjeverna Koreja ne bi oklijevala podijeliti tu tehnologiju."

XS
SM
MD
LG