Najviši izaslanici Saudijske Arabije i Irana sastaće se u Pekingu u četvrtak, 6. aprila, objavili su iranski zvaničnik i list u vlasništvu Saudijske Arabije, dok dva regionalna rivala rade na zbližavanju usred dogovora uz posredovanje Kine.
Sastanak princa Faisala bin Farhana Al Sauda i njegovog iranskog kolege Hoseina Amirabdolahijana biće prvi zvanični sastanak između Saudijske Arabije i najviših iranskih diplomata u više od sedam godina, podseća agencija Rojters.
Nakon godina neprijateljstva koje je podstaklo sukobe širom Bliskog istoka, Teheran i Rijad složili su se da okončaju svoj diplomatski razdor i ponovo otvore ambasade u dogovoru koji je omogućila Kina prošlog meseca.
„Vrhunski izaslanici su se složili da se sastanu 6. aprila u Pekingu pošto je dogovor omogućila Kina“, rekao je visoki iranski zvaničnik Rojtersu.
Izbor Kine „došao je kao nastavak pozitivne uloge Pekinga u postizanju sporazuma i olakšavanju komunikacije između dve zemlje“, navodi saudijski list Ashark al-Avasat citirajući neidentifikovani izvor u Rijadu.
Na sastanku će biti reči o obnavljanju odnosa koji je najavljen prošlog meseca i aranžmanima za razmenu ambasadora, dodaje se u saopštenju.
Tajna uloga Pekinga u posredovanju između Teherana i Rijada uzdrmala je dinamiku na Bliskom istoku, gde su SAD decenijama bile glavni posrednik.
„Era umešanosti Sjedinjenih Država u ovaj region je završena... Zemlje regiona su sposobne da očuvaju bezbednost i stabilnost na Bliskom istoku bez mešanja Vašingtona“, rekao je drugi iranski zvaničnik.
„Na sastanku u Pekingu biće reči o sledećim koracima, poput ponovnog otvaranja ambasada i imenovanja ambasadora", najavio je.
Saudijska Arabija je prekinula veze sa Iranom 2016. godine nakon što se dogodio upad u njenu ambasadu u Teheranu upala tokom spora između dve zemlje oko pogubljenja šiitskog sveštenika u Rijadu.
Kraljevina je potom zatražila od iranskih diplomata da odu u roku od 48 sati dok je evakuisala osoblje svoje ambasade iz Teherana.
Odnosi su se pogoršali od 2015. godine, kada su Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati intervenisali u jemenskom ratu, gde je pokret Huti koji je vezan za Iran zbacio vladu koju podržava Saudijska Arabija i preuzeo glavni grad Sanu.
Za Saudijsku Arabiju sporazum bi mogao da znači jačanje bezbednosti. Kraljevina je okrivila Iran za naoružavanje Hutija koji su izveli raketne i bespilotne napade na njegove gradove i naftna postrojenja.
Rijad je 2019. za masovni napad na naftna postrojenja Aramco, koji je uništio polovinu proizvodnje nafte, okrivio Islamsku Republiku.
Teheran je negirao te navode.