Iran je saopštio da je prvi put istovremeno poslao tri satelita u orbitu.
"Prvi put su tri iranska satelita uspešno poslata u svemir sa lanserom Simorg koji je dizajniralo ministarstvo odbrane", javila je državna televizija 28. januara.
Sateliti Mahda od 32 kilograma, i Kejhan 2 i Hatef koji su teški manje od 10 kilograma, postavljeni su u orbitu 450 kilometara iznad površine Zemlje.
Sateliti su namenjeni za istraživačke i telekomunikacione misije, kao i da "testiraju satelitske podsisteme", navodi se u izveštaju.
To je novi korak na polju vazduhoplovnih i svemirskih aktivnosti Irana uprkos sankcijama Zapada.
Iran je 20. januara saopštio da je izveo uspešno lansiranje satelita u svoju najvišu orbitu do sada.
Ovaj program izaziva podozrivost Zapada da Teheran na ovaj način unapređuje balističke rakete, prenosi AP.
Sjedinjene Države su ranije saopštile da lansiranja iranskih satelita prkose rezoluciji Saveta bezbednosti UN i pozvale Teheran da ne preduzima nikakve aktivnosti koje uključuju balističke rakete koje mogu da nose nuklearno oružje. Sankcije UN u vezi sa iranskim programom balističkih raketa istekle su prošlog oktobra.
Interkontinentalne balističke rakete mogu se koristiti za isporuku nuklearnog oružja.
Teheran ima dovoljno obogaćenog uranijuma za "nekoliko vrsta" nuklearnog oružja, ako odluči da ga proizvede, više puta je upozoravao šef Međunarodne agencije za atomsku energiju.
Iran je poricao da razvija nuklearno oružje i navodi da je svemirski program, kao i nuklearne aktivnosti, razvija isključivo u civilne svrhe.
Međutim, američke obaveštajne agencije i Međunarodna agencija za atomsku energiju navode da je Iran imao organizovan vojni nuklearni program do 2003. godine.
Iran je u decembru poslao u orbitu kapsulu koja može da nosi životinje dok se priprema za ljudske misije u narednim godinama.