Dostupni linkovi

Politika nad duelom SAD i Irana na Svetskom prvenstvu


Navijači Irana pred utakmicu s Velsom 25. novembra sa zastavom zemlje s natpisom "Žene, život, sloboda" i dresom s imenom Mahse Amini.
Navijači Irana pred utakmicu s Velsom 25. novembra sa zastavom zemlje s natpisom "Žene, život, sloboda" i dresom s imenom Mahse Amini.

Piše: Michael Scollon

Selektori američke i iranske reprezentacije rekli su da ne žele da budu uvučeni u političku fudbalsku utakmicu kada se njihovi timovi susretnu u meču koji će odlučiti ko će proći u sledeću, nokaut fazu Svetskog prvenstva u Kataru.

"Mislim da će utakmica biti žestoka zbog činjenice da oba tima žele da prođu u sledeću rundu – ne zbog politike ili zbog odnosa između naših zemalja", rekao je američki selektor Greg Berhalter (Gregg) uoči meča 29. novembra na stadionu Al-Tumama u Kataru.

"Naše pripreme počinju dobrim odmorom, osvežavanjem duha i izbacivanjem svih dodatnih i nepotrebnih stvari iz naših misli", rekao je selektor iranske reprezentacije, Portugalac Karlos Keiroš (Carlos Queiroz).

Međutim, dok dva selektora pokušavaju da zadrže fokus na fudbalskom terenu, budući da nijedan od dva tima ne može biti siguran u prolaz u sledeću rundu bez pobede, politika se nadvija nad mečom reprezentacija dve zemlje koje su prekinule odnose pre više od 40 godina i koje su otvoreni rivali na svetskoj sceni, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Svetsko prvenstvo je takođe prikazalo razdor u Iranu još otkako je turnir počeo 20. novembra – upotreba smrtonosne sile na antivladinim demonstracijama dovele su do novih sankcija SAD iranskim zvaničnicima, ali i podelila navijače te zemlje.

Iranska reprezentacija suočila se s ogromnim pritiskom vlasti i demonstranata da zauzme stranu po pitanju protesta, koji se smatraju jednom od najvećih pretnji iranskom klerikalnom establišmentu od Islamske revolucije 1979. godine.

Demonstracije širom zemlje izbile su posle smrti iranske Kurdkinje Mahsa Amini. Ona je umrla 16. septembra ubrzo pošto je uhapšena zbog navodnog kršenja obaveze da žene nose hidžab.

Prema podacima boraca za ljudska prava, najmanje 450 ljudi je ubijeno, a više od 15.000 privedeno u vladinim akcijama protiv demonstranata.

Neki navijači su odali počast Amini noseći dresove "Mahsa Amini-22" ukazujući i na to koliko je godina imala kad je umrla.

U očiglednom izrazu solidarnosti s demonstrantima, članovi iranske reprezentacije nisu pevali himnu zemlje uoči svoje prve utakmice u kojoj su izgubili od Engleza rezultatom 6-2, za koji se delimično krive spoljašnje smetnje. Ipak, igrači su pevali, kako kažu antivladini demonstranti, "krvavu himnu" uoči druge utakmice 25. novembra, kada su pobedili Vels 2-0.

Iranske reprezentativci odlučili su da ne pevaju himnu zemlje pre svoje prve utakmice na Svetskom prvenstvu 21. novembra, očigledno izražavajući podršku demonstrantima kod kuće.
Iranske reprezentativci odlučili su da ne pevaju himnu zemlje pre svoje prve utakmice na Svetskom prvenstvu 21. novembra, očigledno izražavajući podršku demonstrantima kod kuće.

Iako je taj rezultat bio povod za masovno slavlje, Radio Farda RSE-a izvestio je iz Katara da je grupa provladinih navijača koji su mahali zastavom Islamske republike uznemiravala i zastrašivala iranske navijače koji su protiv klerikalnog režima.

Posle meča s Velsom, bivši selektor američke reprezentacije Jirgen Klinsman (Jurgen Klinsmann) našao se na udaru kritika zbog svojih komentara posle utakmice.

On je kao stručni komentator na BBC-ju rekao da je iranski tim "obrađivao sudiju". "Obrađivali su linijskog i četvrtog sudiju, stalno su im bili u ušima", rekao je on. "Bilo je mnogo incidenata koje nismo videli. To je njihova kultura, oni te izbace iz igre."

Keiroš, koji je trenirao Iran u dva navrata od 2011. do 2019, a bio i angažovan u SAD da razvije mapu puta kako bi američka reprezentacija osvojila Svetsko prvenstvo do 2010, odgovorio je bujicom tvitova u kojima je branio iransku kulturu i svoj tim.

Rekao je da su Klinsmanovi komentari "sramota za fudbal".

Nekoliko dana pre odlučujuće utakmice u grupi, Fudbalska federacija SAD izazvala je spor kada je na društvenim mrežama privremeno istakla iransku zeleno, belo i crvenu zastavu bez grba Islamske republike.

Iranska vlada je gnevno reagovala, a iranska novinska agencija Tasnim, koja je na tvrdoj liniji, pozvala je da američka reprezentacija bude izbačen sa Svetskog prvenstva i suspendovana na 10 utakmica.

Post je na kraju uklonjen i Fudbal SAD je objasnio da je namera isticanja iranske trobojke bez grba na 24 sata bila da se iskaže "podrška ženama u Iranu koje se bore za osnovna ljudska prava".

Navijačica nosi crnu traku na ruci i majicu sa natpisom "Žena, život, sloboda" u znak sećanja na Mahsu Amini, pred utakmicu s Velsom 25. novembra.
Navijačica nosi crnu traku na ruci i majicu sa natpisom "Žena, život, sloboda" u znak sećanja na Mahsu Amini, pred utakmicu s Velsom 25. novembra.

U samom Iranu, bivši fudbalski reprezentativci su kažnjeni zbog podrške demonstracijama.

Vorija Gafuri, koji je otvoreno kritikovao iranski establišmenta i koji je iznenađujuće izostavljen iz selekcije za Svetsko prvenstvo, navodno je uhapšen 24. novembra, nekoliko dana pošto je izrazio saučešće porodici Amini i pozvao da se prekine nasilje nad demonstrantima u Kurdistanu, regionu na zapadu Irana odakle su i on i Amini.

Iranski državni mediji javili su da je 35-godišnji Gafuri uhapšen zbog "vređanja nacionalne fudbalske reprezentacije i propagande protiv vlade".

Gafuri je ranije ovog meseca tvitovao da je "bolje umreti stojeći nego živeti klečeći". U junu ga je iranski zvaničnik optužio da je kurdski separatista pošto je igrač dva puta na Tviteru (Twitter) koristio reč "Kurdistan".

Iranski mediji javili su da je Gafuri pušten uz kauciju. Međutim, grupe za ljudska prava su saopštile da je on sa zapada Irana prebačen u zatvor u glavnom gradu Teheranu.

Pod pritiskom je takođe bila iranska fudbalska legenda Ali Daei koji je rekao da je odlučio da ne putuje u Katar zbog vladine represije i naveo 28. novembra na društvenim mrežama da su poslednjih meseci i dana njemu i njegovoj porodici upućene "brojne pretnje".

Haktivistička grupa "Black Reward", koja napada institucije i infrastrukturu iranske vlade, povećala je strahove da Teheran targetira navijače, pošto je objavila procurili snimak koji navodno prikazuje komandanta iranske provladine milicije koji kaže da je Katar dostavio spisak Iranaca koji su kupili ulaznice za Svetsko prvenstvo, omogućavajući iranskim vlastima da identifikuju 500 osoba poznatih po antivladinim aktivnostima.

Iako bi Iran mogao da prođe dalje nerešenim rezultatom 29. novembra, ne može da si priušti poraz ako želi u osminu finala. Za prolazak SAD jedina opcija je pobeda.
Iako bi Iran mogao da prođe dalje nerešenim rezultatom 29. novembra, ne može da si priušti poraz ako želi u osminu finala. Za prolazak SAD jedina opcija je pobeda.

Američki reprezentativci su rekli da nisu znali da je Fudbal SAD planirao da objavi post s kontroverznom zastavom, istovremeno izrazivši podršku pravima žena.

Dan pre velike utakmice, američki selektor Berhalter izrazio je žaljenje zbog zastave, ali je takođe insistirao da se ne fokusira na kontroverze koje su dovele do toga.

"Naravno, naše misli su sa iranskim narodom, celom zemljom, celim timom, svima, ali naš fokus je na ovoj utakmici", rekao je on 28. novembra.

XS
SM
MD
LG