Iran i Pakistan bili su na rubu otvorenog sukoba nakon što su u januaru razmijenili smrtonosne prekogranične napade.
Ovaj sukob ponovo je rasplamsao dugotrajni spor između susjeda oko prekograničnog militantnog nasilja. Decenijama su se međusobno optuživali za pružanje utočišta naoružanim grupama koje izvode napade na njihovoj teritoriji.
Sada se čini da Iran i nuklearno naoružani Pakistan proširuju saradnju u pokušaju da obuzdaju sve veći broj napada koje izvode separatisti iz Balučistana i militantne grupe koje djeluju duž njihove zajedničke granice od 900 kilometara, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
"Dvije strane su preokrenule novi list u svojim odnosima", rekao je Farzan Sabet, viši istraživač na Ženevskom postdiplomskom institutu.
Islamabad je u julu predao Iranu navodnog pripadnika Jaish al-Adl-a, militantne separatističke grupe iz Balučistana za koju se vjeruje da djeluje iz Pakistana. Zauzvrat, Iran je Islambadu predao pakistanskog separatistu iz Balučistana.
Islamabad je u julu Iranu predao navodnog člana Jaish al-Adl, militantne grupe Baluča za koju se vjeruje da djeluje iz Pakistana. Zauzvrat, Iran je prebacio pakistanskog separatistu Baluče u Islamabad.
Početkom novembra, Jaish al-Adl je tvrdio da je 12 njegovih boraca ubijeno u zajedničkoj operaciji Irana i Pakistana. Teheran je pohvalio napad, ali je naveo da su ga izvele isključivo pakistanske snage.
Izvor nestabilnosti
Iranska jugoistočna provincija Sistan-Balučistan i pakistanska jugozapadna provincija Balučistan decenijama su poprište pobuna.
Ove prostrane i siromašne provincije dom su Baluča, etničke manjine u Iranu i Pakistanu. Baluči u obje zemlje dugo su suočeni s diskriminacijom i nasiljem od strane vlasti, koje optužuju za eksploataciju prirodnih resursa regije.
Jaish al-Adl i Vojska za oslobođenje Balučistana (BLA), najveća naoružana grupa Baluča u Pakistanu, posljednjih godina postale su sve snažnije borbene snage.
Te grupe su usvojile smrtonosnije taktike, uključujući samoubilačke napade, proširile regrutaciju i iskoristile rastuće nezadovoljstvo lokalnog stanovništva prema Teheranu i Islamabadu, te nabavile sofisticiranije oružje.
BLA je 9. novembra preuzela odgovornost za samoubilački napad na vojnike na željezničkoj stanici u Balučistanu, u kojem je ubijeno najmanje 26 ljudi.
Jaish al-Adl je 26. oktobra napao policijsku patrolu u Sistan-Balučistanu, ubivši 10 policajaca.
Aziz Baloč, nezavisni pakistanski stručnjak za sigurnost, izjavio je da Teheran i Islamabad po prvi put koordiniraju i sarađuju na "sigurnosti i upravljanju granicama".
Oružane grupe Baluča "postale su glavni izvor unutrašnje nestabilnosti" u obje zemlje, rekao je Baloch, dodajući da su Iran i Pakistan "shvatili da će, ukoliko ne preokrenu situaciju kroz saradnju, trpjeti sve veće gubitke".
Imtiaz Baloch, analitičar koji prati dešavanja u Balučistanu za Khorasan Diary, web-stranicu koja prati militantne grupe u Afganistanu i Pakistanu, smatra da je saradnja između Irana i Pakistana dublja nego što je to javnosti poznato.
"Saradnja između ove dvije zemlje produbljuje se i ubrzava", rekao je.
Ekonomski poticaji
Stručnjaci ističu da Pakistan i Iran – koji se oba suočavaju s ekonomskim krizama – imaju i finansijske motive za proširenje saradnje i suzbijanje prekograničnog militantnog nasilja.
Pakistanski Balučistan je provincija bogata resursima i sjedište je desetina kineskih razvojnih projekata vrijednih više milijardi dolara.
Militanti su ove godine ubili najmanje sedam kineskih radnika u Pakistanu, čime su ugrozili realizaciju projekata u okviru Kinesko-pakistanskog ekonomskog koridora (CPEC) vrijednog 60 milijardi dolara.
Istovremeno, Kina je jedan od najvećih uvoznika iranske nafte i ključni investitor u posrnulu iransku ekonomiju. Luka Chabahar u Sistan-Balučistanu predstavlja ključni centar za uvoz i izvoz robe prema susjednom Afganistanu.
Farzan Sabet iz Ženevskog postdiplomskog instituta smatra da su sigurnosni rizici koji potiču iz balučanskih područja u Iranu i Pakistanu, kao i njihov geopolitički značaj, povećali važnost ovih regija u razvojnim planovima obje zemlje.
"To je dovelo do toga da su obje vlade započele napore da suzbiju nasilje u tim područjima", rekao je Sabet.