Dostupni linkovi

Iran usporio obogaćivanje uranijuma, IAEA žali zbog manjka saradnje


Iran je u junu 2022. ugasio kamere za nadzor u postrojenju za preradu Uranijima kod grada Isfahana.
Iran je u junu 2022. ugasio kamere za nadzor u postrojenju za preradu Uranijima kod grada Isfahana.

Iran je usporio obogaćivanje uranijuma na nivoe blizu nivoa potrebnih za pravljenje nuklearnog oružja, navodi se u izveštaju nuklearne agencije Ujedinjenih nacija.

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) je istovremeno izrazila žaljenje što Iran nije ostvario "nikakav napredak" u pogledu rešavanja otvorenih pitanja, među kojima je postavljanje više kamera za praćenje razvoja njegovog nuklearnog programa.

Generalni direktor IAEA Rafael Grosi (Groossi) "traži od Irana da ozbiljno i na održiv način sarađuje s agencijom na ispunjavanju obaveza", navodi se u poverljivom izveštaju u koji je Agencija Frans pres (Agence France Presse) imala uvid.

Teheran je u martu obećao da će ponovo aktivirati uređaje za nadzor koji su isključeni u junu 2022. usled pogoršanja odnosa sa Zapadom.

U drugom poverljivom izveštaju IAEA, u koji je uvid imao Asošiejted pres (Associated Press) u ponedeljak, 4. septembra, navodi se da Iran ima 121,6 kilograma uranijuma obogaćenog do 60 odsto, čime je ostvareno daleko manje povećanje nego u ranijim izveštajima.

IAEA je izveštaju u maju navela da Iran ima 114 kilograma 60 odsto obogaćenog uranijuma, dok je u februaru imao 87,5 kilograma.

Uranijum obogaćen na 60 odsto čistoće je na samo kratak, tehnički korak od nivoa od 90 odsto potreban za oružje, ukazuje AP.

Izveštaj IAEA se pojavio dok Iran i SAD pregovaraju o razmeni zatvorenika i oslobađanju milijarde dolara iranske imovine zamrznute u Južnoj Koreji.

Usporavanje obogaćivanja uranijuma u Iranu moglo bi, kako navodi AP, da pošalje poruku da Teheran nastoji da smanji tenzije u odnosima s Vašingtonom posle godina njihovog zatezanja odnosa od propasti nuklearnog sporazuma Irana i svetskih sila iz 2015. godine.

Uranijum obogaćen na 60 odsto čistoće je na samo kratak, tehnički korak od nivoa od 90 odsto koji je potreban za oružje.

Iran tvrdi da njegov nuklearni program ima mirnodopski karakter, ali je generalni direktor IAEA upozorio da Teheran ima dovoljno obogaćenog uranijuma za "nekoliko" nuklearnih bombi ako odluči da ih napravi.

Iranu će verovatno biti potrebni meseci da napravi nuklearno oružje. Američke obaveštajne agencije u martu su navele da Teheran "trenutno ne preduzima ključne aktivnosti na razvoju nuklearnog oružja koje bi bile neophodne za proizvodnju nuklearne sprave koja se može testirati".

XS
SM
MD
LG