Iran i tri evropske sile složile su se da nastave dijalog "u bliskoj budućnosti" nakon sastanka u Ženevi, pošto su obavještajni zvaničnici upozorili da širenje iranskog nuklearnog programa predstavlja "kritičnu prijetnju" u narednim mjesecima.
Pregovarači iz Irana i takozvane E3 grupe država, Britanije, Francuske i Njemačke, sastali su se u Švicarskoj kako bi razgovarali o nizu pitanja, uključujući proširenje iranskog nuklearnog programa, njegovu vojnu podršku Rusiji i sukobe na Bliskom istoku.
Zamjenik iranskog ministra vanjskih poslova Kazem Gharibabadi napisao je X 29. novembra da su razgovori u švicarskom gradu bili usredotočeni na najnovija bilateralna, regionalna i međunarodna dešavanja, "posebno nuklearno pitanje i ukidanje sankcija".
"Čvrsto smo opredijeljeni da slijedimo interese našeg naroda, a naša preferencija je put dijaloga i angažmana", rekao je Gharibabadi.
Uoči sastanka, iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi rekao je da bi to, između ostalih pitanja, bila "brainstorming sesija" da se vidi "da li zaista postoji izlaz" iz trenutnog nuklearnog ćorsokaka.
Obavještajni šefovi Britanije i Francuske podigli su uzbunu zbog sve većeg odnosa Irana s Rusijom i njegovog ubrzanog nuklearnog programa.
Sastanak u Ženevi održan je sedmicu nakon što je 35-člani odbor guvernera Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) UN-a donio rezoluciju o osudi Irana.
Takođe je zadužio UN-ovu agenciju da pripremi "sveobuhvatnu i ažuriranu procjenu" o stanju iranskog nuklearnog programa koji se širi, uključujući prethodne i sadašnje pokušaje razvoja bombe.
Izvještaj bi mogao omogućiti prosljeđivanje iranskog slučaja Vijeću sigurnosti UN-a kako bi se pokrenuo takozvani mehanizam "snapback" za ponovno uvođenje sankcija UN-a ukinutih prema odredbama sporazuma sa svjetskim silama iz 2015. godine.
Kao odgovor na rezoluciju, Iran je rekao da će započeti obogaćivanje uranijuma sa hiljadama naprednih centrifuga u svojim ključnim nuklearnim postrojenjima u Fordu i Natanzu, objavila je IAEA 29. novembra.
Richard Moore, šef britanske tajne obavještajne službe, poznate kao MI6, rekao je 29. novembra da su nuklearne ambicije Irana "stalna prijetnja" - osjećaj koji dijeli i Nicolas Lerner, šef francuske vanjske obavještajne službe.