Dostupni linkovi

Izglasana nova Vlada Hrvatske


Andrej Plenković, premijer Hrvatske, reagira na preliminarne rezultate parlamentarnih izbora u zemlji, u Zagrebu, Hrvatska, 17. travnja 2024.
Andrej Plenković, premijer Hrvatske, reagira na preliminarne rezultate parlamentarnih izbora u zemlji, u Zagrebu, Hrvatska, 17. travnja 2024.

Hrvatska je je u petak navečer dobila novu vladu, nakon što je sabor izglasao povjerenje novoj, trećoj Vladi koju će voditi aktuelni premijer Andrej Plenković iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ).

Nakon cjelodnevne, desetosatne rasprave za podršku vladi HDZ-a i Domovinskog pokreta (DP) glasalo je 79 zastupnika, jedan je bio suzdržan, a 61 protiv.

Predsjednik i članovi vlade obavezali su se da će svoju dužnost obavljati savjesno i časno, da će poštovati Ustav, zakone i pravni poredak te se zalagati za napredak države.

Saboru je u petak predstavljen i četverogodišnji Program nove Vlade, a temelji se na pet prioriteta- uspješnoj, vitalnoj, pravednoj, održivoj i suverenoj Hrvatskoj.

U novom mandatu, Plenkovićeva Vlada najavljuje prosječnu neto plaću od 1.600 eura, minimalnu bruto plaću od 1.250 eura te otvaranje 125.000 novih radnih mjesta.

Predviđa i rasterećenje gospodarstva za dodatnih 135 miliona eura neporeznih i parafiskalnih nameta, poticanje privatnih istraživačko-razvojnih projekata u iznosu većem od 250 miliona eura. Za modernizaciju željezničkog prometa u idućih deset godina uložit će se šest milijardi eura u željezničku infrastrukturu.

Plenkovićeva treća Vlada također planira udvostručiti jednokratnu novčanu potporu za novorođeno dijete, dati godinu dana mirovinskog staža majkama za svako rođeno dijete, te povećati novčane naknade za korištenje prava na roditeljski dopust zaposlenih i samozaposlenih roditelja.

Do kraja njenog mandata, mirovine bi se trebale povećati za najmanje 30 posto te će prosječna mirovina iznositi najmanje 750 eura.

Nova će Vlada, umjesto dosadašnjih 16, imati 18 ministarstava te sedam potpredsjednika: HDZ-ove Tomu Medveda, Davora Božinovića, Olega Butkovića, Branka Bačića, Ivana Anušića, Marka Primorca i DP-ova Josipa Dabru.

Resor zdravstva nastavlja voditi Vili Beroš, Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, obrane Ivan Anušić, unutarnjih poslova Davor Božinović, vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman. Na čelu Ministarstva financija bit će i dalje Marko Primorac, a Radovan Fuchs ostaje ministar obrazovanja, znanosti i mladih.

Marin Piletić i dalje će biti ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a Šime Erlić ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

I Nina Obuljen Koržinek, Tomo Medved i Oleg Butković zadržavaju iste ministarske pozicije. Obuljen Koržinek resor kulture i medija, Medved hrvatskih branitelja, a Butković mora, prometa i infrastrukture.

Ministarstvo gospodarstva preuzima DP-ov Ante Šušnjar, a novoosnovano Ministarstvo demografije i useljeništva njegov stranački kolega Ivan Šipić.

Dosadašnja ministrica poljoprivrede Marija Vučković preuzima novo Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, dok na čelo Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i šumarstva dolazi DP-ovac Josip Dabro. Dosadašnji ministar gospodarstva Damir Habijan vodit će Ministarstvo pravosuđa i javne uprave, kojem se dodaje i digitalna transformacija.

Jedino novo lice iz redova HDZ-a je Tonči Glavina koji dolazi na čelo Ministarstva turizma i sporta, gdje je do sada bio državni tajnik.

XS
SM
MD
LG