Hrvatska će biti među zemljama koje će preko Europske komisije kupiti Pfizerovo cjepivo, čim se pojavi na tržištu, potvrdio je hrvatski premijer Andrej Plenković.
To je dio sporazuma Europske komisije koja je kod šest farmaceutskih kompanija koje su najavile svoje cjepivo rezervirala određene količine, a do država članica je da se odluče koliko će od koga uzeti.
„Mi smo izabrali AstraZenecu, izabrali smo Johnson&Johnson koji je još u 3. fazi i mogao bi se pojaviti početkom sljedeće godine ili u proljeće, i Pfizerovih milijun doza. Dakle Pfizerovih milijun, 600.000 Johnson&Johnsona i 2.700.000 doza AstraZenece. S time da moramo računati da sve to neće doći odjednom, da neće doći odmah, i da će se među državama članicama EU distribuirati ovisno o broju stanovnika“, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) novinarka Jutarnjeg lista Goranka Jureško.
Ona ne očekuje da će bilo koje cjepivo doći na tržište još ove godine, a kada krene, i kada stigne u Hrvatsku, koje su prioritetne grupe?
„Najprije kreću od starijih od 80 godina, pa stariji od 70 godina, pa zaposlenici domova za starije, zatim zdravstveni djelatnici. Zatim se dobna granica snižava na 65 godina i kronični bolesnici, bez obzira na godine. Netko tko ima kroničnu opstruktivnu bolest pluća (KOPB) i karcinom, to su imunokompromitirane osobe i oni imaju prednost. A onda ostatak naroda,“ nabraja Goranka Jureško.
Potpisana je rezervacija, a plaćanje kreće kada europske i američke agencije odobre konkretno cjepivo, uz jednu dobru vijest.
„AstraZeneca se obavezala da dok traje pandemija neće prodavati cjepivo po marketinškoj cijeni, već po cijeni koštanja, a to je 10 eura. Obavezali su se da neće zarađivati na tom cjepivu dok traje pandemija,“ prenosi naša sugovornica.
Pfizerova vijest da je njihovo cjepivo efikasno u preko 90 posto slučajeva konačno je jedna potencijalno dobra vijest u moru loših vijesti vezanih uz pandemiju.
'Nije vrijeme za opuštanje'
Epidemiolog u zagrebačkom Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i član Vladinog Znanstvenog savjeta Branko Kolarić u izjavi za RSE smješta tu vijest u primjereni kontekst.
Trenutno u Hrvatskoj imamo preveliko širenje, a kada ćemo imati cjepivo, imat ćemo neku vrstu trajnijeg rješenja -kaže epidemiolog Branko Kolarić
„Što se mene kao epidemiologa tiče, onog trena kada ćemo imati efikasno cjepivo, za mene je stvar riješena. Trebati će vremena da se ljudi procijepe, neće djelovati isti čas, pa će biti potrebne dvije doze, ali imamo rješenje! Jer za sada mi tapkamo između toga koje ćemo mjere poduzeti ili ne poduzeti da nemamo preveliko širenje. Trenutno u Hrvatskoj imamo preveliko širenje, a kada ćemo imati cjepivo, imat ćemo neku vrstu trajnijeg rješenja“, kaže Kolarić.
On naglašava da – što god političari poručivali ili pisali mediji – nije vrijeme za opuštanje:
„Trebamo se strpiti još sljedeća dva do tri mjeseca. Aktualne poruke kako se broj zaraženih smanjuje su krive poruke, jer one u stvari kažu. opustite se, nemojte se pridržavati mjera. Dakle moja poruka je - stanje je ozbiljno, ja sam zabrinut i trebamo se sljedećih dva do tri mjeseca ozbiljno pridržavati mjera dok ne dođe cjepivo“, naglašava zagrebački epidemiolog.
U Hrvatskoj je na dan 10. studenog bilo 1.467 novozaraženih, a preminule 33 osobe. Od ukupno 14.524 oboljela, njih 1.513 je na bolničkom liječenju, 62 više nego dan ranije. Od toga je 167 na respiratoru, 25 više nego dan ranije.