LGBTQ zajednica u Hongkongu odnela je u utorak veliku pobedu pošto je najviši sud u gradu potvrdio stambena i nasledna prava istopolnih parova, presudivši protiv vlade.
Odluka je doneta pošto je značajna presuda tog suda iz 2023. onemogućila legalizaciju istopolnih brakova, ali je vladi dala dve godine da uspostavi "alternativni pravni okvir" za zaštitu prava takvih parova.
U utorak je okončana šestogodišnja pravna bitka nakon što je stanovnik Hongkonga Nik Infinger (Nick) tužio vladu kada je njemu i njegovom partneru onemogućeno da žive u javnim stanovima za iznajmljivanje na osnovu toga što nisu "obična porodica".
Slučaj je kasnije saslušan zajedno sa slučajem Henrija Lija (Henry) i njegovog pokojnog supruga Edgara Nga, koji su osporili vladinu politiku o subvencionisanom stanovanju i pravilima o nasleđivanju koja su isključivala istopolne parove.
Govoreći ispred suda, Infinger je pokazao duginu zastavu i zahvalio se svom partneru.
Rekao je da će "trebati vremena" da Hongkong prizna dalja prava LGBTQ zajednice.
"Nadam se da Hongkong može biti ravnopravniji i pravedniji. Današnje sudske presude priznale su da istopolni parovi mogu da se vole i da zaslužuju da žive zajedno", rekao je on novinarima.
Infinger je pohvalio sud, ali je rekao da je i dalje "malo pesimista" da bi Hongkong po pitanju zaštite prava mogao da parira jurisdikcijama kao što su Tajvan i Tajland.
Infinger i Li su ranije dobili slučajeve na nižim sudovima, ali je vlada u februaru prosledila slučajeve najvišem žalbenom sudu u Hongkongu.
Sud je u utorak jednoglasno odbio žalbe.
Glavni sudija Endrju Čeung (Andrew Cheung) rekao je da se "ne može opravdati" politika koja onemogućava istopolnim parovima da žive u javnim stanovima za iznajmljivanje i subvencionisanim stanovima koji se prodaju u okviru programa za sticanje vlasništva.
"Siromašnim istopolnim bračnim parove koji ne mogu da priušte privatni smeštaj za iznajmljivanje, (vladina) politika isključivanja bi mogla da znači da se lišavaju bilo kakve realne mogućnosti da uopšte dele porodični život pod istim krovom", dodao je Čeung.
U javnim stanovima za iznajmljivanje živi oko 28 odsto od 7,5 miliona stanovnika Hongkonga.
Po pitanju nasleđa, sudije Džozef Fok (Joseph) i Roberto Ribeiro napisali su da su postojeća pravila "diskriminatorna i neustavna", dodajući da vlasti "nisu uspele da opravdaju različit tretman" istopolnih parova.
Prema zakonu, istopolni parovi ne mogu imati koristi od pravila o nasleđivanju koja se primenjuju na "supruga" i "suprugu" kada je u pitanju raspodela imovine preminule osobe.
Vlada Hongkonga poštuje odluke Suda za konačnu žalbu, rekao je portparol u utorak.
"Temeljno ćemo proučiti presudu i zatražiti pravni savet od Ministarstva pravde za odgovarajuće naknadne radnje", dodao je portparol.
Organizacija koja se zalaže za ravnopravnost brakova u Hongkongu pozdravila je odluke i pozvala vladu da "odmah okonča onemogućivanje brakova istopolnim parovima".
Podrška istopolnim brakovima u Hongkongu je porasla tokom protekle decenije i dostigla je 60 odsto prošle godine, pokazuje istraživanje koje su zajedno sprovela tri univerziteta.
Više od 30 zemalja širom sveta legalizovalo je brakove za sve parove otkako je Holandija to prva učinila 2001. godine.
Kina nije među njima, mada u njoj nema eksplicitnih zakona protiv diskriminacije LGBTQ osoba.