Iranski vrhovni verski lider Ali Hamnei rekao je u ponedeljak, 6. marta, da je trovanje učenica "neoprostiv" zločin koji bi trebalo da bude kažnjen smrću ako je nameran, izvestila je državna televizija, usred gneva javnosti zbog talasa navodnih napada u školama.
Više od 1.000 devojčica se razbolelo nakon trovanja od novembra, prema državnim medijima i zvaničnicima, a neki političari okrivljuju verske grupe koje se protive obrazovanju devojčica.
Trovanja su se dogodila u kritičnom trenutku za iransku vlast nakon višemesečnih protesta zbog smrti mlade žene, koja je uhapšena zbog "neprikladnog" nošenja hidžaba.
"Vlasti treba ozbiljno da se pozabave pitanjem trovanja studenata", rekao je ajatolah Ali Hamnei, a prenosi državna TV. "Ako se dokaže da su namerna, počinioci ovog neoprostivog zločina treba da budu osuđeni na smrtnu kaznu," dodao je.
Trovanja su počela u novembru u svetom šiitskom muslimanskom gradu Komu i proširila se na 25 od 31 iranske provincije, što je navelo neke roditelje da odvode decu iz škole i protestuju.
Vlasti su optužile "neprijatelje" Islamske Republike da koriste napade za podrivanje klerikalnog establišmenta. Ali sumnje su pale na tvrdolinijaške grupe koje deluju kao samoproglašeni čuvari tumačenja islama.
Portparolka Bele kuće nazvala je trovanja sramotnim.
"Verovatnoća da se devojke u Iranu truju samo zato što su pokušale da se obrazuju je sramotna, neprihvatljiva je", rekla je Karin Žan Pjer (Karine Jean-Pierre) na brifingu za novinare.
Bela kuća je pozvala na nezavisnu istragu kako bi se utvrdilo da li su trovanja povezana sa protestima.
Godine 2014. ljudi su izašli na ulice grada Isfahana nakon talasa napada kiselinom, koji su izgleda imali za cilj da terorišu žene koje su prekršile strogi islamski kodeks oblačenja.
Po prvi put od Islamske revolucije 1979. godine, učenice su se pridružile protestima koji su se rasplamsali nakon smrti Mahse Amini u pritvoru moralne policije.
Neki aktivisti optužuju establišment da je orkestrirao trovanja iz osvete.
"Sada devojke Irana plaćaju cenu za borbu protiv obaveznog hidžaba (vela) i otrovane su od strane klerikalnog establišmenta", napisao je na Tviteru vodeći iranski aktivista Masih Alinedžad sa sedištem u Njujorku.
Plašeći se novog podsticaja za proteste, vlasti su umanjile značaj trovanja. Sudska istraga je u toku, ali detalji o nalazima još nisu objavljeni.
Najmanje jedna škola za dečake takođe je na meti u gradu Borudžer, javili su državni mediji.