Dostupni linkovi

Hamas ne može da isplati zarade u Gazi nakon odlaganja pomoći Kataru


Pojas Gaze
Pojas Gaze

Čelnici Hamasa u Pojasu Gaze nisu u mogućnosti da isplate plate za 50 hiljada radnika u javnom sektoru, za šta delimično okrivljuju kašnjenje u mesečnoj dotaciji iz Katara, ključnog donatora osiromašenoj palestinskoj enklavi.

Kriza plata izazvala je neobično oštre kritike na društvenim mrežama u Gazi, uključujući i neke od zaposlenih u Hamasu. Pad poreskih prihoda i poskupljenja su dodatno otežali situaciju.

Većina od 2,3 miliona stanovnika Gaze živi u siromaštvu, a ekonomija zavisi od strane pomoći. Katar je od 2014. platio stotine miliona dolara za građevinske projekte. Trenutno plaća 30 miliona dolara mesečno kao dotacije za porodice, gorivo za struju i isplatu plata u javnom sektoru.

Zvaničnici Hamasa kažu da nije primljena nikakva pomoć za plate otkako su primili nešto više od polovine granta od 5 miliona dolara u maju. Razlog odlaganja nije bio jasan.

U Dohi, Katarska kancelarija za međunarodne medije nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.

"Vlada prolazi kroz finansijsku krizu koja guši i eskalira, sa kontinuiranim povećanjem deficita iz meseca u mesec, što je dovelo do kašnjenja plata ovog meseca", rekao je Avni Al-Basha, zamenik ministra kojeg je imenovao Hamas.

"Ulažemo značajne napore da isplatimo plate i nadamo se da ćemo to učiniti krajem ove nedelje", rekao je on.

Mesečni iznos za plate koje Hamas treba da obezbedi iznosi 125 miliona šekela (34,5 miliona dolara) mesečno, rekao je Baša.

Salama Marouf, predsedavajući Hamasove vladine kancelarije za medije, rekao je da je takođe došlo do povećanja potrošnje, posebno za ministarstvo zdravlja i otplatu dugova banaka. On je pozvao Katar da poveća grant za plate na 7 miliona dolara.

Gaza je pod izraelsko-egipatskom blokadom od 2007. godine kada je kontrolu preuzeo Hamas, koji se protivi miru sa Izraelom. Zaposleni u javnom sektoru nisu primali pune plate od 2013. godine.

"Sa 60 odsto od plate možemo da zadovoljimo osnovne potrebe. Šta se dešava kada se plata potpuno ukine?“ rekao je Mahmud Al-Farra, zaposleni u kancelariji za medije Hamasove vlade. "Ovo je veliko razočarenje."

Neki su se oglasili na društvenim mrežama, postavljajući pitanje da li je kriza autentična.

"Gde idu porezi koje prikupljaju i grantovi koji ulaze u Gazu?" objavio je jedan stanovnik na Fejsbuku.

Izvor: Reuters
XS
SM
MD
LG