Dostupni linkovi

Projekat kineskog auto-puta u Gruziji donosi nadu, skandal i promene


Novi deo auto-puta prelazi preko prevoja Rikoti u centralnoj Gruziji. Ceo projekat dužine od 51,6 kilometara imaće 96 mostova i 53 tunela, a koštaće skoro milijardu dolara.
Novi deo auto-puta prelazi preko prevoja Rikoti u centralnoj Gruziji. Ceo projekat dužine od 51,6 kilometara imaće 96 mostova i 53 tunela, a koštaće skoro milijardu dolara.

Pišu: Reid Standish i Tamuna Čkareuli

U proteklih 30 godina, dok je Gruzija prolazila kroz građanski rat, gubitak dva regiona posle kratke ruske invazije 2008. i ekonomska previranja, Zoja Giorgadze je prodavala svoju tradicionalnu ručno rađenu keramiku s tezge pored puta kod sela Šroša.

Prilagođavajući se brzim promenama u maloj kavkaskoj zemlji s četiri miliona stanovnika poslednjih decenija, Giorgadze kaže da je pokušala da očuva grnčarsku tradiciju Šroše, centra gruzijske keramike još do antičkih vremena, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Međutim, ambiciozni projekat auto-puta koji prave Kinezi dužine 51,6 kilometara koji prolazi kroz kamenite i planinske predele Gruzije – s 96 mostova, 53 tunela i sve većom cenom koja se približava sumi od milijardu dolara – mogao bi da promeni život Giorgadze i ljudi poput nje. Novi put zaobilazi njeno malo selo pa će njena tezga biti van ekonomski vitalnog protoka saobraćaja i turista.

"Ovaj novi autoput je generalno pozitivna stvar za zemlju", rekla je ona za RSE, "ali se malo razmišljalo o uticaju na ljude poput mene koji će biti na gubitku usled ovog ogromnog projekta".

Keramika napravljena u selu Šroša pored puta se prodaje putnicima i turistima. Novi auto-put će zaobići Šrošu, čime će prodavci ostati van vitalnog ekonomskog toka.
Keramika napravljena u selu Šroša pored puta se prodaje putnicima i turistima. Novi auto-put će zaobići Šrošu, čime će prodavci ostati van vitalnog ekonomskog toka.

Kada bude završen, autoput će transformisati putovanje u Gruziji koja nema visokokvalitetnu infrastrukturu, i mogao bi da prepolovi putovanje od glavnog grada Tbilisija do crnomorske obale, istovremeno pružajući preko potreban podsticaj ekonomiji zemlje koja zavisi od turizma.

Pored povezivanja istoka i zapada Gruzije, auto-put bi mogao da bude i ključna veza između Evrope i Azije i da pruži priliku za povećanje trgovine i investicija.

Otkako je Moskva pokrenula invaziju na Ukrajinu 2022. godine, gruzijska vlada je pojačala napore da popuni vakuum pošto kompanije za isporuke i zapadne vlade traže nove načine da zaobiđu Rusiju, koja je bila glavni put za kopnenu trgovinu između Evrope i Kina.

Međutim, dok će auto-put koji grade Kinezi promeniti u vanvremenski pejzaž Gruzije, megaprojekat se suočio i s nizom ovovremenih prepreka.

Kineske i gruzijske građevinske ekipe grade novi deo autoputa kroz prolaz Rikoti.
Kineske i gruzijske građevinske ekipe grade novi deo autoputa kroz prolaz Rikoti.

Pitanja kako su ugovori dodeljeni nekolicini kineskih firmi prate projekat od njegovog početka 2018. godine, dok se auto-put suočio s nizom neobjašnjenih kašnjenja zbog čega su porasli troškovi a rokovi izgradnje pomereni posle prvobitnog datuma završetka 2020, a neće biti ispunjen ni novi rok u ovoj godini.

Poplave i klizišta u martu koji su doveli do zatvaranja puta i oštećenja na auto-putu takođe su izazvali zabrinutost ekoloških grupa i geologa da su poremećaji uzrokovani lošim radovima ekipa koje su minirale planine radi izgradnje tunela u blizini prevoja Rikoti.

Arčil Magalašvili, profesor geologije na državnom univerzitetu Ilia u Tbilisiju, rekao je da je dobio zadatak da izvrši procenu uticaja na to područje za kinesku firmu 2019. i da je u izveštaju izrazio zabrinutost zbog klizišta. Rekao je da je savetovao kompaniju da uradi dodatne studije i proračune, a zatim sastavi novi plan projekta jer se šeme kompanije nisu poklapale sa samom lokacijom i nisu uzele u obzir visok rizik od klizišta.

"Nisam siguran da su me poslušali", rekao je Magalašvili za Gruzijski servis RSE-a u aprilu. "Trebalo je nešto da urade jer su i sami znali da postoji problem".

Gruzijsko Ministarstvo za regionalni razvoj i infrastrukturu i Odeljenje za puteve Gruzije nisu odgovorili na upit RSE-a za komentar. Vlasti su stale u odbranu kvaliteta radova na projektu kada su se suočile s reakcijom zbog klizišta, ističući da su se dogodila u blizini starog puta, a ne na novom koji grade Kinezi.

Jačanje veza s Kinom

Ulozi projekta su veliki. Ne samo da će autoput transformisati zemlju smanjenjem opasnih putovanja i stvoriti modernu arteriju za unapređenje turizma i trgovine, već će takođe obezbediti važan projekat za Kinu koja je sve prisutnija u Gruziji.

Radovi su u punom jeku dok se novi delovi puta postavljaju duž obronaka planina, nadvožnjaci podižu nad klisurama i selima, a tuneli buše. Mešovite ekipe gruzijskih, kineskih i stranih radnika podižu barijere za zaštitu od klizišta dok su građevinski kampovi s barakama i velikim mešalicama za beton prošarali bujni pejzaž.

Građevinski radnici postavljaju nove barijere pored puta za zaštitu od klizišta. Zbog niza poplava i klizišta prevoj Rikoti je zatvoren u martu.
Građevinski radnici postavljaju nove barijere pored puta za zaštitu od klizišta. Zbog niza poplava i klizišta prevoj Rikoti je zatvoren u martu.

Kina je tradicionalno u Gruziji bila u pozadini geopolitičke borbe Moskve i Zapada u toj zemlji, ali su skromne ekonomske veze počele da jačaju nakon što su Tbilisi i Peking 2017. potpisali sporazum o slobodnoj trgovini koji je otvorio put za više investicija.

Najveći deo tog kineskog kapitala koncentrisan je na transport i korišćenje geografskog položaja Gruzije s pristupom Crnom moru i širokim vezama s trgovinskim tokovima iz Kine i centralne Azije preko Azerbejdžana. Među istaknutim projektima su radovi na putevima i železnici širom Gruzije, kao i specijalna ekonomska zona izgrađenu u predgrađu Tbilisija. Taj nedovoljno iskorišćen projekat vredan 195 miliona dolara ipak i dalje opterećuje finansije zemlje.

Neki kineski projekti – a s njima i kompanije koje su dobile ugovore za njihovo izvođenje – takođe su izazvali kontroverze. Jedna takva kompanija, Sinohidro, suočila se s kritikama u Gruziji zbog štete po životnu sredinu i lošeg kvaliteta radova nakon što je dobila tendere za izgradnju različitih delova autoputa u zemlji uprkos istoriji korupcije i loših radova u zemljama kao što su Kirgistan, Jermenija i Bocvana.

Zoja Giorgadze, koja decenijama prodaje keramiku pored puta u Šroši, pored svoje tezge.
Zoja Giorgadze, koja decenijama prodaje keramiku pored puta u Šroši, pored svoje tezge.

Tinatin Hidašeli, koja je bila ministarka odbrane Gruzije od 2015. do 2016, to pripisuje saradnji gruzijske političke elite i kineskih firmi, dodajući da se postavlja zabrinjavajuća pitanja o korupciji kroz tenderski proces, čije posledice se sada mogu videti dok se projekti suočavaju s kritikama zbog kvaliteta, troškova i probijanja rokova.

"Ove kineske kompanije dobile su ugovore jer su imale najnižu cenu i najkraći vremenski okvir, ali su sada troškovi povećani a rokovi produženi", rekla je za RSE Hidašeli, koja je sada na čelu nevladine organizacije Građanska inicijativa za demokratski i evroatlantski izbor. "Pa, zašto ovaj ugovor nije dat kompaniji koja ima bolje rezultate u ispunjavanju obećanog?"

Otkako je napustila funkciju 2016. posle izlaska njene Republikanske partije iz vladajuće koalicije s partijom Gruzijski san, Hidašeli radi na istraživanjima kineskih poslovnih aktivnosti i često kritikuje način na koji je Gruzijski san dodeljuje ugovore kineskim firmama.

Ambasador Poljske u Gruziji Mariuš Maškijevič (Mariusz Maszkiewicz) dospeo je na naslovne strane 2020. kada je u jednom intervjuu izrazio nezadovoljstvo i zbunjenost što gruzijska vlada koristi sredstva prikupljena preko evropskih kreditnih institucija za dodelu ugovora kineskim kompanijama.

"Zašto? Imamo veoma dobre kompanije u Austriji, Nemačkoj, Poljskoj. Možemo da ponudimo veći kvalitet po pouzdanoj ceni", rekao je on za gruzijsko izdanje američkog poslovnog časopisa Forbs (Forbes).

Gruzijske vlasti su generalno odbacile te zabrinutosti. Gruzijski ministar regionalnog razvoja i infrastrukture Irakli Karseladze u intervjuu Forbsu 2021. branio je tenderski proces za velike projekte, rekavši da su kineske kompanije dale najkonkurentnije ponude i da imaju međunarodno iskustvo u realizaciji sličnih projekata.

Radnik usmerava saobraćaj ispred radničkog kampa.
Radnik usmerava saobraćaj ispred radničkog kampa.

"Tvrdnje da je kroz ove procedure izabrana kompanija bez dovoljno iskustva nemaju osnov", rekao je Karseladze. "Generalno, od 2018. godine, prema našim zapažanjima, evropske kompanije učestvuju na nekim tenderima, međutim, kada je reč o ceni, one nisu mogle da uđu među tri najbolja ponuđača."

Projekat auto-puta koji grade Kinezi preko prevoja Rikoti finansiran je kreditima Azijske razvojne banke i Evropske investicione banke i podeljen je na četiri sekcije od kojih je svaka dodeljena različitoj kineskoj kompaniji, uključujući Čajna stejt konstrakšn endžiniering korporejšn limitid (China State Construction Engineering Corporation Limited), Čajna roud and bridž korporejšn (China Road and Bridge Corporation) i zajedničku ponudu Guejdžou hajvej endžinijering grup (Guizhou Highway Engineering Group) s Čajna nešnal tehnical import end eksport korporejšn (China National Techincal Import and Export Corporation).

Jedan deo je dodeljen Hunan roud and bridž konstrakšn grup (Hunan Road and Bridge Construction Group), koja je bila umešana u kontroverzu u Kini zbog podmićivanja i ekološke štete za projekat auto-puta u Ugandi. Od početka njenog rada u Gruziji, lokalni radnici su štrajkovali zbog niskih plata, dok je kompanija optužena za kršenje prava radnika

Novi autoput prelazi i preko malog sela.
Novi autoput prelazi i preko malog sela.

"To ne znači da je nešto loše zato što je kinesko, ali izgleda da vlada ulaže veoma malo truda u odgovornost i obezbeđivanje da se kompanija ponaša kako treba i poštuje zakon", rekla je Hidašeli.

Promena i tradicija

Dok se nad auto-putem nadvijaju politička pitanja, on će imati neposrednije posledice po živote običnih Gruzijaca kada bude završen.

Pored onih koji prodaju keramiku pored puta u Šroši, i drugi prodavci – od kojih se mnogi godinama bore sa siromaštvom i još uvek osećaju ekonomsku krizu usled smanjenja turizma tokom pandemije – takođe brinu da će biti raseljeni.

Manana Bibiluri (64) u Suramiju već 25 godina prodaje nazuki – tradicionalni gruzijski slatki hleb pečen u kamenoj peći. To mesto sa 7.500 stanovnika poznato je u Gruziji po hrani i mnoge tamošnje žene izdržavaju se prodajom hleba iz malih drumskih pekara na severnoj ivici grada pored koje prolazi put.

Manana Bibiluri pravi svež nazuki slatki hleb pored puta u Suramiju. Ona će pre da ide u penziju nego da radi na novoj lokaciji blizu novog auto-puta koji prave Kinezi.
Manana Bibiluri pravi svež nazuki slatki hleb pored puta u Suramiju. Ona će pre da ide u penziju nego da radi na novoj lokaciji blizu novog auto-puta koji prave Kinezi.

Međutim, kao što je slučaj i s drugim manjim naseljima, auto-put će zaobići Surami.

Vlada je najavila planove za postavljanje specijalnih lokacija za prodavce duž novog autoputa, a najavljeni su i slični prostori blizu Šroše i drugih mesta koje će projekat zaobilazi. Međutim, zasad je objavljeno malo detalja i mnogi meštani koji su govorili za RSE sumnjaju da će plan uspeti.

Bibiluri kaže da je odlučila da ide u penziju pre otvaranja auto-puta, umesto da se bavi premeštanjem svoje rerne. Drugi, kao što je Nazi Lafači, baka sedmoro dece koja je vlasnica pekare pored starog puta, kažu da nemaju drugog izbora nego da isprobaju lokaciju pored novog auto-puta, kad god se otvori.

"Ne zarađujem mnogo od prodaje nazukija. Samo minimum", rekla je ona. "Ali to je i dalje potrebno mojoj porodici."

Irma Nozadze, vlasnica kafića Evropa blizu prevoja Rikoti, kaže da nije sigurna kako će njen posao da opstane kada se otvori novi auto-put i odvede putnike koji su njene glavne mušterija.
Irma Nozadze, vlasnica kafića Evropa blizu prevoja Rikoti, kaže da nije sigurna kako će njen posao da opstane kada se otvori novi auto-put i odvede putnike koji su njene glavne mušterija.

Dalje duž puta, Irma Nozadze, vlasnica kafića u prevoja Rikoti, brine da će novi put zadati poslednji udarac njenom poslu kada se otvori i skrene protok putnika koji su njene glavne mušterije.

"Stvari su ovde već veoma teške", rekla je ona. "Mogu samo da zamislim kakve će biti kada ovde bude smanjen saobraćaj."

XS
SM
MD
LG