Piše: Nadia Beard
Stav Gruzije o ratu u Ukrajini ponovo je u fokusu u toj zemlji nakon što su tri aviona Iran er karga (Iran Air Cargo), koja su navodno prenosila dronove u Rusiju, prošla kroz gruzijski vazdušni prostor, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Poslednjih dana, predstavnici gruzijske opozicije tražili su odgovore od vlade, uz optužbe da je dopustila prelet iranskoj avio-kompaniji, za koju kažu da je pod sankcijama Zapada.
Gruzijsko Ministarstvo ekonomije u saopštenju je samo potvrdilo da je avion Iran er karga, podružnice Iran era, iz Jerevana u Jermeniji doleteo do ruske prestonice Moskve 4. septembra, a da je "proveo ukupno 10 minuta u gruzijskom vazdušnom prostoru".
Ministarstvo je demantovalo tvrdnje da je avion pod sankcijama. Druga dva navodna leta – 21. avgusta i 29. avgusta – ministarstvo nije komentarisalo.
Nije jasno da li je Iran er kargo pod sankcijama SAD. Prema sajtu američkog Ministarstva finansija, SAD su 8. septembra uvele sankcije Safiran erport servisis (Safiran Airport Services) iz Teherana, koji je takođe podružnicu Iran era, tvrdeći da koordiniše vojne letove između Irana i Rusije.
Ministarstvo finansija SAD optužilo je Safiran da "prevozi iranske bespilotne letelice, osoblje i prateću opremu iz Irana u Rusiju".
Pored Safirana, Ministarstvo finansija SAD je takođe uvelo sankcije iranskim kompanijama Paravar Pars Company, Design and Manufacturing of Aircraft Engines i Baharestan Kish Company, za koje navodi da su učestovale u istraživanjima i razvoju iranskih dronova. Ministarstvo finansija je takođe upozorilo organizacije van Irana i Rusije da ne omogućavaju transfer iranskih dronova i druge vojne opreme u Rusiju.
I Gruzija i Jermenija su članice Evropske organizacije za bezbednost vazdušne plovidbe, poznate kao Eurocontrol, sa sedištem u Briselu. Gruzijsko preduzeće za kontrolu leta Sakaeronavigacia izdalo je saopštenje u kojem je citiralo Konvenciju o međunarodnom civilnom vazduhoplovstvu, poznatu kao Čikaška konvencija, koja kaže da za prelet civilnog aviona registrovanog u drugoj državi nije potrebno da se traži dozvola vazduhoplovnih vlasti.
"Prema planu leta koji je Sakaeronavigacia dobila od Eurocontrola, polazna tačka leta aviona je međunarodni aerodrom Zvartnoc u jermenskoj prestonici Jerevanu, što je civilni aerodrom", navodi se u saopštenju.
Iako korišćenje gruzijskog vazdušnog prostora izgleda nije prekršilo nijedan međunarodni zakon, mogućnost da se gruzijsko nebo koristi da bi se pomoglo ruskim ratnim naporima u Ukrajini predstavlja udarac mnogima u Gruziji koji su čvrsto proukrajinski orijentisani.
Elene Hoštarija, liderka prozapadne opozicione partije Droa, ocenila je da je taj incident naneo "katastrofalni udarac" interesima Gruzije.
Luk Kofi (Luke Coffey), viši saradnik Hadson institutu iz Vašingtona, na Tviteru (Twitter) je 9. septembra izrazio zabrinutost zbog uloge Gruzije u pomaganju Rusiji u ratu u Ukrajini. "Izgleda da je iranski avion koji je prevozio nepoznate predmete u Rusiju, koji je prošao kroz vazdušne prostore Jermenije i Gruzije, pod sankcijama SAD. Razumem zašto bi Jermenija to dozvolila. Ali zašto Gruzija?", upitao je on.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu 24. februara, aktuelna vlada stranke Gruzijski san bila je naširoko kritikovana zbog svog stava o ratu za koji kritičari kažu da je naklonjen Rusiji. Svakodnevni antiratni protesti u Tbilisiju posle početka invazije delimično su podstaknuti nezadovoljstvom zbog odluke vlade da se ne pridruži međunarodnim sankcijama uvedenim Moskvi.
Gruzijska vlada ponovo se našla na udaru kada je prizemljila avion koji je trebalo da preveze gruzijske dobrovoljce u Ukrajinu, zbog čega je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski opozvao ukrajinskog ambasadora u Gruziji. Takođe, sve više slučajeva u kojima je ruskim opozicionim političarima i nezavisnim novinarima pod sumnjivim okolnostima odbijena dozvole za ulazak u Gruziju, pojačali su percepciju mnogih Gruzijaca da njihova vlada deluje u skladu s agendom Moskve.
Prošle nedelje, američka ambasadorka u Gruziji Keli Degnan (Kelly) govorila je o potrebi za povećanom pažnjom u pogledu aviona pod sankcijama. "Mogu da kažem da su sankcije veoma važno sredstvo i da mogu biti veoma efikasne kao što vidimo u Rusiji i kao što ćemo nastaviti da vidimo u Rusiji u narednim mesecima", rekla je Degnan novinarima.
Facebook Forum