U rubrici Radija Slobodna Evropa „Glasom mladih“ bavimo se mladima u regiji, njihovim željama, težnjama i problemima. Svake nedjelje govorimo o mladim uspješnim ljudima, onima kojima se još uvijek nije pružila prilika da svoje talente pokažu na pravi način ali i onima koji su spremni mijenjati svijet u kom žive.
Osim glasanja na izborima, mladi u zemljama poput Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, imaju veoma malo iskustva u političkom ili civilnom angažovanju. Tradicionalni načini, poput učešća u političkim strankama, za razliku od ustaljenog mišljenja javnosti, ipak nije veliko, pokazala je Studija o mladima Jugoistočne Evrope Fondacije Friedrich Ebert.
Da li su politička mišljenja i stavovi mladih ostavljeni samo za društvene mreže, te da li se glasanjem na izborima završava politički angažman većine njih pitali smo mlade iz Beograda, Budve i Banjaluke.
Sa mladima je u Crnoj Gori, o tome razgovarala Jasna Vukićević.
Studenti Univerziteta u Beogradu sa kojima je razgovarala naša Svetlana Božić- Karinčanić, uglavnom izbore i vide kao najviši domet svog političkog angažovanja. Razlog je, između ostalog, utisak da ih odrasli iz svijeta politike ne shvataju ozbiljno ali i prezasićenost istim ljudima na političkoj sceni.
Većinu mladih u Bosni i Hercegovini politika ne zanima. Sa porodicom i prijateljima o politici ne razgovaraju, a ako su im potrebne informacije o političkim dešavanjima, uglavnom se okreću internetu. O tome je sa mladim Bajalučanima razgovarao Milorad Milojević.
Mladi u regionu glasaju na izborima, ali ih ništa osim toga više pretjerano ne zanima, pokazala je Studija Fondacije Friedrich Ebert, a tome za emisiju 'Glasom mladih' govori Ema Smolo iz ove fondacije.
Čitavu emisiju Glasom mladih poslušajte ovdje:
Facebook Forum