U rubrici Radija Slobodna Evropa „Glasom mladih“ bavimo se mladima u regiji, njihovim željama, težnjama i problemima. Svake nedjelje govorimo o mladim uspješnim ljudima, onima kojima se još uvijek nije pružila prilika da svoje talente pokažu na pravi način ali i onima koji su spremni mijenjati svijet u kom žive.
U tjednu pred nama, obilježava se „Dan ružičastih majica“ - Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.
Da li se danas dovoljno posvećuje pozornost ovom problemu, pitali smo mlade. Da li su oni tokom svog odrastanja imali taj problem.
Svjedoci smo da se svako malo interentom šire snimci tuča između maloljentika, a sa strane su i oni koji umjesto da spriječe, navijaju ko je jači. O problemu vršnjačkog nasilja razgovarali smo s mladima u Beogradu, Zagrebu, Podogorici i Mostaru.
Najprije idemo u Beograd. Mladi u Srbiji često su, kako za RSE kažu neki od srednjoškolaca, izloženi nasilju ili ga gledaju u svom okruženju. Iako se o tom problemu više govori u medijima, kako smatraju, država ne čini dovoljno da ga spriječi. Priča Zorana Glavonjića.
Brutalna tučnjava dvije maloljetnice u Splitu, nedavno je u Hrvatskoj pokrenula lavinu reakcija o problemu vršnjačkog nasilja. Stručnjaci ističu kako odgovornost leži samo na obitelji već i na vrtiću, školi te zdravstvenim ustanovama. Anektirali smo mlade u Zagrebu. Za RSE govorili su Lorena ovdašnja novinarka, Leo Gambozz, koji je trenutačno nezaposlen i srednjoškolac Tino Vejić.
Što o vršnjačkom nasilju misle mladi iz Podogorice, više u prilogu Lele Šćepanović.
U BiH, prema nekim istraživanjima, skoro polovina djece u osnovnim i nešto manje od trećine u srednjim školama iskusilo je u nekom obliku vršnjačko nasilje. Mladi s kojima smo razgovarali slažu se da je vršnjačko nasilje veliki problem, ali i da se o tome nedovoljno govori, kao i da nedostaje edukacije njihovih vršnjaka o toj pojavi. Mirsad Behram.
Jasna Bajraktarević, univerzitetska profesorica i specijalista psihologije naglašava kako se u BiH o vršnjačkom nasilju mnogo priča, ali je sistem postavljen tako, da se ništa konretno ne radi. Također dodaje, kako je u svojoj psihološkoj praksi imala slučajeva i kontakata s djecom koja su bila žrtve vršnjačkog nasilja, ali rijetko se ko usudi o tome svjedočiti.
U najnovijoj emisiji Glasom mladih govorimo i o mladom programeru iz Gradačca, osnivaču nove društvene mreže CLOSENGER. Donosimo i priču o glumici iz Trebinja koja je uredila ljetnju cenu u rodnom gradu, a upoznaćete i devoju iz Sarajeva koju gubitak sluha nije spriječio da se bavi muzikom.
Čitavu emisiju poslušajte ovdje: