U rubrici Radija Slobodna Evropa „Glasom mladih“ bavimo se mladima u regiji, njihovim željama, težnjama i problemima. Svake nedjelje govorimo o mladim uspješnim ljudima, onima kojima se još uvijek nije pružila prilika da svoje talente pokažu na pravi način ali i onima koji su spremni mijenjati svijet u kom žive.
Nova godina je tek počela, ali optimističan pogled na stvarnost nije onaj koji provladava u zemljama Zapadnog Balkana. Stari problemi ostali su i u Novoj godini - korupcija, nacionalizam i krize...političke, ekonomske, ali i kriza morala. Čemu se onda nadati? Kakve promjene očekivati? Šta poželjeti da se promjeni - pitali smo mlade iz Beograda, Podgorice i Bihaća.
Mladi u Srbiji, sa kojima je razgovarao naš Ognjen Zorić, u ovoj godini više očekuju promjene u svojim životima, jer ostalo će, kako kažu, biti isto.
Crnogorski studenti ne očekuju značajne promjene, ali priželjkuju bolji obrazovni sistem i veći broj radnih mjesta za mlade, obrazovane ljude. Pojedini, koje je u Podgorici anketirala Lela Šćepanović, ne bi ništa mijenjali, posebno na ličnom planu, jer studije, druženja i ljubav idu baš kako oni žele.
U izbornoj godini u Bosni i Hercegovini, mladi Bišćani najveću promjenu očekuju unutar sebe. Podjeljanja su mišljenja među anketiranim, da li dići sidro i otići ili pak postati aktivni građani i učiniti Bosnu i Hercegovinu boljim mjestom za život. Detaljen ima Dženita Duraković.
Mladi iz Bosne i Hercegovine odlaze, o tome svakodnevno svjedočimo i saznajemo iz medijskih izvještaja. Oni odlaze za boljim poslovima i sređenim životima. Ali, ima i onih koji dolaze u Bosnu i Hercegovinu da rade. Primjer je mlada Bosanka Vernise Rejhan, koja je iz Švedske došla u BIH, sa kojom je razgovarao Milorad Milojević.
Da su potrebna mjesta okupljanja za djecu i mlade ometene u razvoju pokazuje i primjer Udruženja ,,Leptir,, iz Srebrenice. To je za djecu iz nekoliko opština ovog dijela Bosne i Hercegovine jedino utočište. Mjesto gdje se mogu družiti, učiti i kvalitetno provoditi vrijeme. Udruženje „Leptir“ posjetio je naš Sadik Salimović.
Strip scena u BiH danas je razvijenija nego prije 20 ili 30 godina. Rijetki su, pak, oni koji se profesionalno bave crtanjem stripova. Domaće tržište je nerazvijeno, tako da profesionalni autori uglavnom sarađuju sa stranim izdavačima. Priča Arnesa Grbešića.
Daleka putovanja ne moraju biti luksuz, a mladima koji se žele otisnuti u svijet potrebno je malo hrabrosti i organizacije, te ruskak na leđima. To je moto, sada već svjetskog putnika, Nermina Mameledžije iz Travnika, koji se priprema za nove azijske backpacking avanture. U međuvremenu, priče o svojim dosadašnjim putešestvijama, Nermin objavljuje na blogu escapecomfort.com. Sa njim je razgovarala Marija Augustinović.
Facebook Forum