Dostupni linkovi

Generalni štrajk paralisao Grčku


Sukob grčke policije sa demonstrantima
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:26 0:00

Sukob policije i demonstranata u Atini, 28. juni 2011 (Reuters Video)

Biljana Jovićević

Grčka policija upotrijebila je u utorak i suzavac kako bi rastjerala grupu deomonstranata ispred zgrade Parlamenta u centru Atine, tokom protesta protiv najavljenih mjera štednje u zemlji.

U Grčkoj je dvodnevni štrajk počeoo samo par sati nakon što je premijer Jorgos Papandreu zatražio od parlamenta da hitno podrži nove mjere štednje.

Demonstranti su se okupili ispred Parlamenta gdje treba da se glasa o novom paketu mjera štednje koje treba da omoguće spas Grčke od finasijskog kolapsa.

Ukoliko parlament ne usvoji novi paket mjera EU i Međunarodni monetarni fond (MMF) neće pustiti tranšu pozajmice vrijednu 12 milijardi eura zbog čega bi za samo nekoliko sedmica Grčka mogla ostati bez novca.

Ukoliko paralemnt ne izglasa prijedloge rekonstruisane vlade Jorgosa Papandreua zemlja će naime, ostati bez novca za nekoliko sedmica.

Građani koji su započeli 48 satni štrajk ogorčeni su, a među njima je i Anastasios Tsočas.

"To su pretjerane mjere a nije čak ni dokazano da će imati efekta.Kada bi bile efektne , onda bismo možda I pokazali malo strpljenja , ali ne vjerujemo da će biti uspješne", kaže on.

Više od 5000 policajaca obezbjeđuje samo centralni dio Atine. Sindikati su izrazili nezadovoljstvo vladinim programom štednje kojim će biti uveden porez i onima sa minimalnim platama.

"Nove mjere su `masakr` za radnička prava. To je zaista pakao za radnika. Štrajkom sve mora biti obustljavljeno", poručio je poslanik iz redova Komunističke partije Tanasis Pafilis.

Razjedinjenost i u Pasoku

I novi ministar finansija Evengelis Venizelos priznao je da su nove mjere "nepoštene" ali je naglasio da su apsolutno neophodne. Premijer Jorgos Papandreu je u ponedeljak naglasio da samo novi paket mjera štednje vrijedan 28 milijardi eura može Grčku "ponovo podići na noge".

Štrajk je počeo istovremeno kad i otvaranje zasijedanja parlamenta, a javni saobraćaj se u potpunosti obustavlja, pridružili su se i ljekari, vozači ambulantnih vozila, novinari pa čak i glumci iz državnih pozorišta.

Komunisti na mitingu protiv mera štednje ispred parlamenta, Atina, 28. jun 2011.
Aerodromi će biti zatvoreni nekoliko sati, a kontrolori letova protestovali su od 8 i 12 časova. U narednih 48 sati neće saobraćati ni trajekti, autobusi i vozovi. Na 48 sati na primjer zatvoren je i granični prijelaz između Grčke i Makedonije, kod Đevđelije

Gradski saobraćaj je ipak je u utorak ujutru do nekog doba radio, a Rojters je anketirao i nekoliko turista u Grčkoj.

Carol Glucker bila je tu i kada su izbili prvi neredi.

"Ja sam bila uplašena da metro jutros neće raditi, ali do sada je funkcionisao. Bila sam i malo nervozna prelazeći preko Sindagma trga u centru Atine, ali nije bilo nikakvih problema. Prvog dana kada smo stigli u Atinu 15. juna bilo je veoma ružno. Bili smo u hotelu, upravo tu iza ugla i cijelo jutro trajala je opsada na ulicama oko hotela. Nijesmo tada mogli izaći van", kaže ona.

Paket mjera mora biti usvojen u odvojenim glasanjima u srijedu i četvrtak. Ishodi glasanja u potpunosti su neizvjesni.

Papandreu se suočava sa protivljenjem i unutar svoje stranke Pasok, jer su dva poslanika najavila da će biti protiv mjera.

Pasok ima tijesnu većinu od 155 poslaničkih mjesta u paralementu koji broji 300. I istraživanja javnog mnjenja, kako javlja BBC, pokazuju da se između 70 i 80 procenata građana protivi predloženim mjerama štednje.
XS
SM
MD
LG