Dostupni linkovi

Prekinuta isporuka ruskog plina ka Europi putem plinovoda Sjeverni tok


Cijevi plinovoda Sjeverni tok 1 u Lubminu, Njemačka, 8. mart 2022.
Cijevi plinovoda Sjeverni tok 1 u Lubminu, Njemačka, 8. mart 2022.

Isporuka ruskog plina ka Europi putem plinovoda Sjevernog toka 1 ponovo je zaustavljena 31. augusta, javila je evropska mreža za transport plina Entsog.

Ruski plinski gigant Gazproim, također je 31. augusta objavio da su "potpuno" prekinute isporuke zbog radova na održavanju koji trebaju trajati tri dana.

"Predviđeni radovi na stanici za kompresiju plina su počeli" naveo je Gazprom u saopćenju objavljenom na Telegramu.

Gazprom je ranije najavio da će biti trodnevni prekid isporuka plina u vezi s radom na jednoj stanici za kompresiju koja se nalazi u Rusiji. Plinovod direktno povezuje plinska polja u Sibiru sa sjevernom Njemačkom odakle se dalje izvozi ka drugim europskim zemljama.

Gazprom je najavio da će isporuke biti prekinute na tri dana od 31. augusta do 2. septembra. Isporuke će potom biti nastavljene sa protokom od 33 milijuna kubnih metara plina dnevno, naveo je Gazprom.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

Otkako su zapadne zemlje uvele sankcije Moskvi nakon pokretanja ofenzive na Ukrajinu, Rusija je nekoliko puta smanjila isporuke plina Europi, koja od nje uveliko ovisi.

Rusija je već znatno smanjila izvoz plina putem tog plinovoda. Ona također odbacuje optužbe da koristi opskrbu energentima kao način da kazni zemlje Zapada zbog uvođenja sankcija u vezi s njenom invazijom na Ukrajinu.

Plinovod Sjeverni tok 1 proteže se 1.200 kilometara ispod Baltičkog mora od ruske obale blizu Sankt Peterburga ka sjeveroistočnoj Njemačkoj. Otvoren je 2011. i putem njega može se prevesti maksimalnih 170 kubnih metara plina dnevno iz Rusije za Njemačku, prenosi BBC.

Plinovod je zatvoren na deset dana u julu, također za popravke prema Rusiji, i od nedavno radi sa samo 20 posto kapaciteta zbog, kako Rusija kaže, neispravne opreme.

Europski lideri strahuju da bi Rusija mogla produžiti zatvaranje plinovoda u nastojanju da podigne cijene plina koje su već porasle 400 posto.

Rusija je do prošle godine činila oko 40 posto uvoza plina u EU, a europske zemlje mjesecima se bore pronaći izvore opskrbe plinom.

Izvor: AFP, BBC
XS
SM
MD
LG