Sastanak najviših diplomata Grupe 20 završen je u četvrtak u New Delhiju bez konsenzusa o ratu u Ukrajini, rekao je indijski ministar vanjskih poslova, a raskol u redovima članica se produbio. U razgovorima je dominirao rat u Ukrajini i potezi Kine u cilju da pojača svoj globalni uticaj.
Subrahmanyam Jaishankar je rekao da postoje "odstupanja" po pitanju rata u Ukrajini "koja nismo mogli pomiriti jer su različite strane imale različite stavove".
Dodao je da su se članice usaglasile oko većine pitanja koja se tiču manje razvijenih nacija, „poput jačanja multilateralizma, promocije sigurnosti hrane i energije, klimatskih promjena, rodnih pitanja i borbe protiv terorizma“.
Domaćin Indija apelovala je na sve članice Grupe 20 da postignu konsenzus o pitanjima koja brinu siromašnije zemlje, čak i ako podjelu između Istoka i Zapada oko Ukrajine ne bude moguće riješiti.
Prošle sedmice, Indija je bila prisiljena objaviti kompromisni sažetak na kraju sastanka ministara finansija G-20 nakon što su se Rusija i Kina usprotivile zajedničkom saopštenju koje je zadržalo jezik o ratu u Ukrajini sa prošlogodišnjeg samita lidera G-20 u Indoneziji.
U video obraćanju okupljenim ministrima vanjskih poslova u New Delhiju, indijski premijer Narendra Modi pozvao je članice da ne dozvole da trenutne tenzije unište sporazume koji bi mogli biti postignuti o sigurnosti hrane i energije, klimatskim promjenama i dugovima.
"Sastajemo se u vrijeme dubokih globalnih podjela", rekao je Modi grupi, u kojoj su bili Blinken, kineski ministar vanjskih poslova Qin Gang i njihov ruski kolega Sergej Lavrov, na čije bi rasprave prirodno "utjecale geopolitičke tenzije tog dana".
"Svi mi imamo svoje stavove i svoje perspektive o tome kako te tenzije treba riješiti", rekao je, dodajući da: "Ne trebamo dozvoliti da pitanja koja ne možemo zajedno riješiti stanu na put onima koje možemo."
Pozivajući se na strah da će se sve veći raskol između Sjedinjenih Država i njihovih saveznika s jedne strane i Rusije i Kine s druge strane vjerovatno dodatno proširiti, Modi je rekao da je "multilateralizam danas u krizi".
Požalio se da su dva glavna cilja međunarodnog poretka nakon Drugog svjetskog rata — sprječavanje sukoba i podsticanje saradnje — nedostižna. "Iskustvo u posljednje dvije godine, finansijska kriza, pandemija, terorizam i ratovi jasno pokazuju da je globalno upravljanje podbacilo u oba svoja mandata", rekao je.
Indijski ministar vanjskih poslova S. Jaishankar se tada obratio grupi, rekavši im da "moraju pronaći zajednički jezik i dati smjernice."
Blinken je, prema primjedbama koje je objavio State Department, proveo veći dio svog vremena opisujući napore SAD-a za jačanje energetske i prehrambene sigurnosti. Ali on je ministrima rekao da rat Rusije sa Ukrajinom ne može proći bez izazova.
"Nažalost, ovaj sastanak je ponovo poremećen ničim izazvanim i neopravdanim ratom Rusije protiv Ukrajine, namjernom kampanjom uništavanja civilnih ciljeva i njenim napadom na ključne principe Povelje UN-a", rekao je.
"Moramo nastaviti da pozivamo Rusiju da prekine svoj agresorski rat i da se povuče iz Ukrajine radi međunarodnog mira i ekonomske stabilnosti", rekao je Blinken. On je napomenuo da je 141 država glasala za osudu Rusije u Ujedinjenim nacijama na godišnjicu invazije.
Međutim, nekoliko članica G-20, uključujući Indiju, Kinu i Južnu Afriku, odlučile su da budu uzdržane na tom glasanju.
Blinken i Lavrov su se nakratko sastali u četvrtak na prvom sastanku na visokom nivou u nekoliko mjeseci između dvije zemlje. Američki zvaničnici rekli su da su Blinken i Lavrov razgovarali otprilike 10 minuta na marginama G-20 konferencije.
Osim što je u četvrtak prisustvovao G-20 i video se pojedinačno s Modijem i Jaishankarom, Blinken se odvojeno sastao s ministrima vanjskih poslova Brazila, Indonezije, Nigerije i Južne Afrike, a trebao je i razgovarati s ministrima vanjskih poslova Holandije i Meksika.
Kao i na većini međunarodnih događaja od prošle godine, raskol oko rata u Ukrajini i njegovog uticaja na globalnu energetsku i prehrambenu sigurnost zasjenio je samit. Ali, kako se sukob razvlačio u proteklih 12 mjeseci, podjela se produbila i sada prijeti da postane glavni problem u američko-kineskim odnosima.
Kineski mirovni prijedlog za Ukrajinu koji je izazvao pohvale Rusije, ali koga je Zapad odbacio nije učinio ništa da poboljša stvari jer su američki zvaničnici posljednjih dana više puta optuživali Kinu da razmatra davanje oružja Rusiji za korištenje u ratu.
Blinken je u srijedu rekao da kineski plan zvuči isprazno s obzirom na njegov fokus na "suverenitet" u poređenju s njihovim nedavnim akcijama.
"Kina ne može imati oboje", rekao je Blinken novinarima u Taškentu u Uzbekistanu prije nego što je otputovao u Nju Delhi. “Ne može se javno predstavljati kao sila mira, dok na ovaj ili onaj način nastavlja da potpiruje plamen ove vatre koju je zapalio Vladimir Putin.”
Takođe je rekao da nema dokaza da je Putin zaista spreman da diplomatijom okonča rat. „Naprotiv, svi dokazi idu u drugom pravcu“, rekao je on.
Kina je u četvrtak uzvratila na te komentare, optužujući SAD da promovišu rat snabdijevanjem Ukrajini oružjem i kršenjem kineskog suvereniteta uz podršku Tajvanu.
"SAD kažu da žele mir, ali vode ratove širom svijeta i podstiču konfrontaciju", rekla je glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning novinarima u Pekingu.