Dostupni linkovi

Irankama dozvoljeno prisustvo na utakmici domaće lige


Navijačice iranskog fudbalskog kluba Esteghlal na stadionu Azadi u Teheranu 25. augusta. Ovo je bio prvi put da je Irankama dozvoljeno prisustvovati utakmici domaće lige u Iranu od Islamske revolucije 1979. godine.
Navijačice iranskog fudbalskog kluba Esteghlal na stadionu Azadi u Teheranu 25. augusta. Ovo je bio prvi put da je Irankama dozvoljeno prisustvovati utakmici domaće lige u Iranu od Islamske revolucije 1979. godine.

Iranke, kojima je dozvoljeno da prisustvuju domaćoj fudbalskoj utakmici prvi put u nekoliko decenija, odale su počast Sahar Khodayari, navijačici koja se zapalila u znak protesta protiv zabrane ženama da gledaju utakmice.

"Plava djevojka, plava djevojka", skandiralo je desetine žena koje su prisustvovale utakmici na stadionu Azadi u Teheranu 25. augusta, misleći na Sahar.

Nazvana "Plava djevojka" zbog boja svog omiljenog tima, Esteghlal, 29-godišnjakinja se zapalila u septembru 2019. ispred zgrade suda gdje je pozvana nakon što je uhapšena zbog pokušaja da uđe na stadion Azadi obučena kao muškarac.

Njena smrt izazvala je bijes, pojačavajući pritisak na vlasti da dopuste ženama ulazak na fudbalske stadione. Od tada, ženama je dozvoljeno da prisustvuju na nekoliko utakmica.

Nije jasno koliko je žena prisustvovalo utakmici 25. augusta između Esteghlala i Mes-e Kermana na stadionu kapaciteta 100.000 ljudi. Državni mediji izvještavaju da su vlasti dodijelile 500 mjesta za žene.

Na fotografijama koje je objavila Nova iranska agencija vide se gledateljice kako drže natpis: "[Žene] zaslužuju više od ovoga.”

Navijačice su također izrazile podršku iranskom fudbaleru Voria Ghafuriju, koji je bio kritičan prema politici države i naglašavao teškoće koje trpe obični Iranci.

„Voria, Voria“, čulo se kako skandiraju gledateljice u amaterskim video snimcima objavljenim na internetu.

Klub Esteghlal je pozdravio prisustvo žena na stadionu na svom Twitter nalogu.

"Srećni smo što ste danas prisutni na stadionu Azadi", napisali su iz Estheghlala u tvitu uz fotografiju navijačica koje drže zastavu tima.

Estghlalov glavni trener i igrači su navodno pozdravili i aplaudirali ženama na stadionu.

Aktivista Mohammad Karim Asayesh napisao je na Twitteru da je prisustvo 500 žena na stadionu Azadi "daleko od dovoljnog”.

Iranska novinarka Hoda Hashemi rekla je da ime stadiona Azadi konačno odražava njegovo značenje. Azadi na perzijskom znači sloboda.

Ženama je zabranjeno da prisustvuju fudbalskim utakmicama još od Islamske revolucije 1979. Iranski klerikalni establišment se dugo protivio ideji da se ženama dopusti ulazak na stadione s muškim navijačima.

No, pod pritiskom Svjetske fudbalske organizacije FIFA-e, iranske vlasti su posljednjih godina dozvolile nekim ženama da prisustvuju utakmicama.

U septembru 2019. FIFA je naredila Iranu da dozvoli ženama pristup stadionima bez ograničenja u broju ulaznica za njih.

U oktobru 2019. godine, iranske vlasti pustile su oko 4.000 žena na stadion Azadi na međunarodnu utakmicu protiv Kambodže, prvi put nakon decenija.

Utakmica 25. augusta bila je prvi put da je ženama dozvoljeno da prisustvuju utakmici između dva tima iz domaće iranske lige.

Vlasti su u martu blokirale žene da prisustvuju međunarodnoj utakmici protiv Libana. Izvještaji sugerišu da je policija koristila suzavac kako bi spriječila žene da uđu na stadion u gradu Mashhad, što je izazvalo bijes.

Incident je doveo do poziva FIFA-i da preduzmu kaznene mjere protiv Irana. Tvrdolinijski predsjednik Ebrahim Raisi naredio je istragu.

Prošle sedmice je iranski ministar unutrašnjih poslova Ahmad Vahidi rekao da ženama nije zabranjen ulazak na fudbalske stadione, iako je dodao da nisu svi sportski objekti spremni da ugoste žene.

Žene koje prisustvuju fudbalskim utakmicama sjede u posebno određenim prostorima daleko od muških gledalaca.

"Kad god možemo da pripremimo stadione za prisustvo žena, nema prepreka, ali uslov je da stadioni [moraju] biti spremni", rekao je on, prenijeli su državni mediji.

XS
SM
MD
LG