Sud u Francuskoj izdao je međunarodnu poternicu za predsednikom Sirije Bašarom Asadom, njegovim bratom Maherom Asadom i dvojicom vojnih generala zbog njihove navodne umešanosti u ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, uključujući hemijski napad 2013. godine na predgrađe Damaska koje je bilo pod kontrolom pobunjenika.
Pravno gledano, to je proceduralni čin jer se nastavlja istraga o napadima u Istočnoj Guti i Dumi iz 2013. godine u kojima je ubijeno preko hiljadu ljudi, rekli su pravnici.
Sada četiri osobe navedene u nalozima za hapšenje mogu biti uhapšene i dovedene u Francusku na saslušanje.
Po pravu univerzalne jurisdikcije istragu u Francuskoj dva napada hemijskim oružjem sprovode istražne sudije Specijalizovane jedinice za zločine protiv čovečnosti i ratne zločine Sudskog suda u Parizu.
Istraga je počela u martu 2021. godine po krivičnoj prijavi preživelih koju je podneo Sirijski centar za medije i slobodu izražavanja (SCM).
Direktor SCM Mazen Darviš je rekao da je izdavanje naloga za hapšenje "nova pobeda za žrtve, njihove porodice i preživele" iz napada 2013. godine.
Međunarodna zajednica smatra da je Asadova vlast odgovorna za napad gasom "sarinom" - zabranjenim nervnim bojnim otrovom 21. avgusta 2013. godine na predgrađe Damaska u istočnoj Guti, koje je tada bilo pod kontrolom opozicije.
Vlada u Damasku je negirala odgovornost za napad i tvrdila je da su to uradile opozicione snage s namerom da izazovu stranu vojnu intervenciju protiv Sirije.
SAD su pretile intervencijom posle tog napada gasom, a tadašnji američki predsednik Barak Obama je rekao bi Asadova upotreba hemijskog oružja bila "crvena linija" za Vašington. Međutim Kongres SAD i javnost su bili protiv novog rata.
Na kraju, Vašington se dogovorio sa Moskvom da se Sirija odrekne od svojih zaliha hemijskog oružja.
Sirija kaže da je eliminisala svoj hemijski arsenal prema sporazumu iz 2013. godine. Međutim, grupe za nadzor su i kasnije tvrdile da sirijske snage vrše hemijske napade.