Administracija predsednika SAD Donalda Trampa (Trump) naredila je nekim francuskim kompanijama koje imaju ugovore s američkom vladom da se pridržavaju njegove izvršne naredbe o zabrani programa raznolikosti, jednakosti i inkluzije, naglašavajući eksteritorijalne posledice politike u SAD i njen potencijalni uticaj na evropske korporativne prakse.
Kompanijama je rečeno da potvrde usklađenost svojih praksi u upitniku pod naslovom "Sertifikat u pogledu usklađenosti s važećim federalnim zakonom protiv diskriminacije", prenosi Rojters (Reuters) navodeći da je video kopiju upitnika.
Odnosni SAD i Evrope su pod sve većim ekonomskim i političkim tenzijama od povratka Trampa u Belu kuću s platformom "Amerika na prvom mestu".
Potez prema francuskim kompanijama postavlja i pitanja o praktičnim promenama koje navedene kompanije možda moraju da primene, s obzirom na različite pristupe SAD i Francuske.
Američke kompanije su tokom administracije Džoa Bajdena (Joe Biden) prihvatile politike raznolikosti, jednakosti i inkluzije (DEI), prateći podatke o rasi i etničkoj pripadnosti i postavljajući ciljeve za raznolikost. U Francuskoj, sekularni pristup ograničava takve prakse, pošto zakoni ograničavaju prikupljanje takvih podataka, dok su napori u korporacijama više fokusirani na rodnu i socioekonomsku pozadinu.
Dokumenti će takođe izazvati zabrinutost u evropskim kompanijama da Trampova administracija proširuje svoju borbu protiv politike raznolikosti, jednakosti i inkluzije u inostranstvu, u vreme kada su Trampovi postupci u vezi s carinama i bezbednosnim vezama promenile transatlantske odnose.
Francuski poslovni dnevnik Ehos (Les Echos), koji je prvi izvestio o zahtevu kasno u petak, rekao je da je to kompanijama poslala američka ambasada u Parizu.
"Obaveštavamo vas da se Izvršna naredba 14173, Okončanje nezakonite diskriminacije i ponovno uspostavljanje mogućnosti zasnovanih na zaslugama, koju je potpisao predsednik Tramp, primenjuje na sve dobavljače i pružaoce usluga vladi SAD, bez obzira na njihovu nacionalnost i zemlju u kojoj posluju", navodi se u pismu, prema kopiji koju je list Figaro (Le Figaro) objavio na svom sajtu.
"Bili bismo vam zahvalni ako biste mogli da popunite i potpišete dokument na engleskom u roku od pet dana i da nam ga vratite e-poštom. Ako ne pristajete da potpišete ovaj dokument, bili bismo vam zahvalni ako biste mogli da navedete detaljne razloge koje ćemo proslediti našim pravnim službama", dodaje se u pismu.
Portparol ambasade nije odmah odgovorio na zahtev Rojtersa za komentar.
Nema naznaka da su kompanije koje su primile pismo odabrane na osnovu njihovog prisustva u SAD. Izvor upoznat s pitanjem potvrdio je da je francuska državna telekom grupa Oranž (Orange), koja nije prisutna u SAD, primila pismo.
Dotle kompanija za odbrambenu elektroniku Tales (Thales) i naftna kompanija Totaleneržis (TotalEnergies), koje obe rade u SAD, nisu dobile pismo, rekli su portparoli kompanija.
Zvaničnik blizak francuskom ministru finansija Eriku Lombardu (Eric) rekao je da će se o tom pitanju razgovarati sa vladom SAD.
"Ova praksa odražava vrednosti nove vlade SAD. One nisu iste kao naše. Ministar će na to podsetiti svoje kolege u američkoj vladi", rekao je zvaničnik.
Zasad nije poznato da li su slična pisma i upitnici poslata kompanijama u drugim evropskim zemljama.