Autorka Donika Gashi
Sve što je Fahrije Hoti želela početkom 2000-tih jeste bolji život za njeno dvoje dece.
Njenog supruga sa još 110 muškaraca iz sela Velika i Mala Kruša pripadnici srpskih snaga, najpre su odvojili od porodica, a potom streljali 26. marta 1999. godine.
Posle rata ostala je udovica, samohrana majka, bez krova nad glavom. Tada je počela sa životom iz početka. Život ove žene je istorija uspeha, ne samo u tome da bol pretvori u snagu, već i da razbije predrasude i diskriminaciju. Osnovala je poljoprivrednu zadrugu 'Kruša', pa je tako pomogla i ostalim udovicama iz Velike Kruše, sela na oko 80 kilometara jugozapadno od Prištine, koje je u ratu ostalo bez muškaraca.
Fahrijina životna priča ostavila je utisak na kosovsku režiserku Bljertu Bašoli (Blerta Basholli) koja ju je pretvorila u umetnost, u filmu "Zgjoi" (Košnica).
Film je 2. februara premijerno prikazan na prestiženom američkom festivalu „Sundance" gde je osvojio tri nagrade za najbolji film, najbolju režiju, i nagradu publike.
Sundance Film Festival održava se od 1985. godine u američkoj saveznoj državi Utah. Osnovao ga je popularni glumac Robert Redford, a festival nosi ime jednog od Redfordovih glumačkih likova 'Sundance Kida'.
A Fahriju ništa nije moglo da zaustavi , i upravo je to privuklo Bašoli da napravi film zasnovan na njenom životu.
„Prvo sam bila fascinirana Fahrijinom pričom kada sam je čula na televiziji. Najpre uspešna priča, a potom to je i priča o predrasudama koje je imala u društvu pošto je udovica koja je počela da radi. Za mene su ova dva elementa bila veoma intrigrantna i zato sam otišla da se sastanem sa Fahrijom“, ispričala je za RSE režiserka Bašoli koja je od 2011. u kontaktu sa ovom ženom.
Kako dodaje, razgovori su bili dugi i sa detaljima o svim peripetijama sa kojima se Fahrija suočavala kako bi izgradila bolji život za njenu porodicu.
„Išle smo dosta duboko kada se radi o osećanjima i sećanjima i to je za mene bilo malo problematično jer nisam htela da joj zbog jednog scenarija i filma, vratim ta teška sećanja“, dodaje Bašoli.
Nakon gledanja filma Fahrijina osećanja su bila pomešana. Ponovo je doživela teške trenutke, ali je osetila i ponos zbog svega što je postigla.
„Bilo je to povratak u prošlost. Bili su to veoma teški trenuci kada sam u pet minuta opisivala jedan moj trenutak. Bilo je teško, ali je ipak za ponos to što se snimio jedan film o meni“, navodi Hoti.
Fahriju u filmu igra kosovska glumica Ilka Gaši (Yllka Gashi) za koju je, kako kaže, uloga bila puna izazova.
„Kada glumite osobu koja postoji, koja još uvek živi, koju poznajemo i koju smo videli u intervjuima, još je teže i rizičnije u smislu da možeš da pogrešiš“, navodi Gaši za RSE.
„Ali, Bljerta je odlučila da ne glumimo gospođu Fahriju na način da ja postanem kao ona, da govorim kao ona, da se ponašam kao ona, već da glumim njenu bol“, dodaje.
Borba žene protiv diskriminacije i predrasuda je jedan od razloga zašto je ovaj film dobro prihvaćen i kod strane publike, smatra Bašoli.
„Mislim da je to univerzalna tema i da se žene i mlade devojke u celom svetu identifikuju sa time da diskriminacija postoji u različitim oblastima, kulturama, i da je prisutna, kao i stereotipi i predrasude koji su prisutni svuda u svetu“, dodaje ona.
Film 'Košnica' je prvi film Bljerte Bašoli i nakon festivala 'Sundance' učestvovaće na ostalim festivalima.
Ovo ostvarenje realizovano je u koprodukciji Kosova, Švajcarske, Albanije i Severne Makedonije i snimljen je uz podršku Kosovskog centra za kinematografiju, Federalne kancelarije za kulturu FOC i Ceneform, Filmske agencije Severne Makedonije i Narodnog centra za kinematografiju Albanije.
Na njemu su radili Film industrija i Studio Ikona u saradnji sa Alva Film Production, Blac Cat Production, AlbaSky i Swiss National TV.