Dostupni linkovi

Nema izglednog rješenja krize vlasti u Federaciji BiH


Federalni premijer Mustafa Mujezinović (SDABiH) i ministar finansija Vjekoslav Bevanda (HDZBiH), Fotografije uz tekst: Midhat Poturović
Federalni premijer Mustafa Mujezinović (SDABiH) i ministar finansija Vjekoslav Bevanda (HDZBiH), Fotografije uz tekst: Midhat Poturović
Imenovanje ministra prostornog uređenja i okoliša u Vladi Federacije, direktora nekoliko agencija, dogovor oko zakona o platama i ispunjavanje uslova MMF, samo su neka od pitanja o kojima se vladajuća koalicija u Federaciji BiH već duže vrijeme teško dogovara.

Zajednički sastanak predsjednika stranaka koje čine koalicionu vlast u Federaciji sa predsjednikom Vlade Mustafom Mujezinovićem, još jednom je pokazao da su uskostranački interesi iznad državnih, a podjela fotelja jedini cilj vlasti.

Predsjednica Federacije BiH Borjana Krišto (HDZBiH) već mjesecima ne želi imenovati jednog od ministara u Vladi Federacije koji bi trebao biti iz SDA, i na taj način ruši dogovor o formiranju parlamentarne većine, kaže predsjednik SDA Sulejman Tihić:

Sulejman Tihić
„Možete zamisliti sada da imamo jednog ministra iz reda hrvatskog naroda kojeg ne želi imenovati predsjednik Federacije iz reda bošnjačkog naroda. Kakva bi tu bila priča o ugroženosti i svemu drugom!“

Problema ima i oko imenovanja menadžmenta Eroneta koji duže od godinu radi bez direktora. I za neka druga imenovanja bilo je uslovljavanja, ali nikakave ucjene neće pomoći, kaže Tihić:

„Pitanje imenovanja direktora HT nema veze s imenovanjem ministra. Ja ne želim o tome da razgovaram ni s kim. Ne može me niko ucijeniti, kao što me nije mogao ucijeniti za ministra sigurnosti. Ista je situacija kad je u pitanju ministar prostornog uređenja. Neću dozvoliti da me bilo ko ucjenjuje. Ja sam, kad je u pitanju i HDZ BiH i gospodin Čović, pogotovo u nekim vremenima 2006. godine, prema njima bio korektan. I poslije toga, kod konstituisanja vlasti. Ne mora on imati imenovanog ministra prostornog uređenja, ali to će se sigurno dugoročno odraziti negativno na ukupne naše odnose.“

Partnerstvo a ne fotelje


Potpredsjednik HDZ-a BiH Marinko Čavara ističe da su koalicioni partneri ove stranke, a prije svih SDA i Stranka za BiH, napustili partnerske odnose, pa tako i sve dogovore nastale u tom braku:
Ukoliko partnerski odnosi ne funkcioniraju, onda se ruši temelj dogovaranja i oko imenovanja ministra. Znači, mi nismo dogovorili kod formiranja vlasti raspodjelu fotelja već partnerske odnose.


„Ukoliko je moguće da vlast funkcionira na partnerskim temeljima, onda je imenovanje ministra tekući problem. Međutim, ukoliko partnerski odnosi ne funkcioniraju, onda se ruši temelj dogovaranja i oko imenovanja ministra. Znači, mi nismo dogovorili kod formiranja vlasti raspodjelu fotelja već partnerske odnose.“

Predsjednik HDZ-a 1990 Božo Ljubić takođe smatra da je dogovorom neophodno riješiti nagomilane probleme u Federaciji, ali da su neki već odavno odustali, spremajući se za predizbornu kampanju koja je počela:

„Sada se neke stranke primarno brinu za svoj izborni rezultat a manje za funkcioniranje Vlade, ali to je, da tako kažem, njihova stvar.“

Činjenica da Vlada Federacije već mjesecima nema ministra prostornog uređenja i okološa u vrijeme kada se očekuju kapitalni projekti, poput Koridora Vc, izgradnje autoputa i hidroelektrana, dovoljno govori koliko je federalna Vlada i vlast u ozbiljnoj krizi. A problemi nastaju jer su stranački interesi ispred državnih, smatra poslanik Stranke za BiH u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Mehmed Žilić:

„Problem je u tome što su ovdje prije svega zastupljeni politički interesi stranaka, to dobro znate, da vidite koja će stranka šta potegnuti po pitanju izbora, koji program, koji projekat, da bi se oni personificirali s tim projektom, itd. To je suština priče. Bez obzira ko dođe, pokušaće uvijek da ima neku dominantniju ulogu, da može svojim građanima da kaže: 'E, mi smo to uradili'. A suština nije u tome. Suština je u tome da Vlada mora biti jedinstvena u predlaganju reformskih programa koji će pomoći svim građanima BiH. Da vam iskreno kažem, da ne ispadne da sam nedorečen, to je isto tako uticaj pojedinih stranaka na pojedine ministre, tako da oni kalkulišu, da vode računa šta će stranka reći. Tu problem nastaje, i tu će to biti dokle god bude ova vrsta parlamentarne demokratije kakvu mi sada trenutno imamo, bez obzira ko dođe na vlast.“

Adis Arapović
A na nerad i nefunkcionalnosti aktuelne vlasti u Federaciji, ali i u državi, s manje više istim partnerima, već godinama ukazuju brojne NVO organizacije i njihova istraživanja.

Jedno od njih pokazalo je da Vlada Federacije i nema stvarnu podršku Parlamenta jer vladajuća koalicija nikada nije stvorena na jedinstvenom programu nego na raspodjeli funkcija, kaže Adis Arapović iz NVO Centri civilnih inicijativa:

„Ova Vlada nema konkretnu parlamentarnu podršku. Ona ima formalnu podršku, tek toliko da ne bi bila oborena. Broj zakona, koji se kreće i do 60 posto, koji nisu prošli kroz Parlament, a trebali su, govori o potpunoj nefunkcionalnosti aktuelne koalicije i o njihovom načinu da vrlo rano uđu u predizbornu kampanju, a vođeni međusobnim optužbama. Oni koji su najzaslužniji za ovakvo stanje, lideri vodećih političkih stranaka, dakle ovih pet koje participiraju u Vladi, oni su, primarno zbog uskostranačkih interesa, zbog nenalaženja na programskim prioritetima, doveli Federaciju u ovo stanje.“
XS
SM
MD
LG