Evropski sud za ljudska prava saopštio je da su slučajevi koje su Ukrajina i Holandija pokrenule protiv Rusije zbog kršenja ljudskih prava u dva otcepljena regiona Luganska i Donjecka u Ukrajini, i obaranja leta MH-17, bili prihvatljivi, preneo je Rojters.
Odluka je proceduralna i ne odlučuje o meritumu slučaja, ali pokazuje da sud u Strazburu smatra da Rusija može biti smatrana odgovornom za kršenje ljudskih prava u ukrajinskim otcepljenim regionima Lugansku i Donjecku.
Donošenje konačne odluke se očekuje za godinu dana do dve.
"Između ostalog, sud je utvrdio da su oblasti u istočnoj Ukrajini bile u rukama separatista od 11. maja 2014. do najmanje 26. januara 2022. godine, pod jurisdikcijom Ruske Federacije", navodi se u odluci.
Holandija je podnela svoj slučaj Evropskom sudu za ljudska prava 2020. godine, navodeći da je obaranje leta MH17 iznad teritorije u istočnoj Ukrajini, koju drže separatisti koje podržava Rusija, prekršilo Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.
Moskva je više puta negirala bilo kakvu umešanost u uništavanje letelice dok su besnele borbe između separatista i ukrajinskih vladinih snaga.
Svih 298 ljudi na letu Malaysia Airlines poginulo je 2014. godine kada je avion oboren raketom ruske proizvodnje sa teritorije pod kontrolom separatista podržanih od Moskve u istočnoj Ukrajini.
Holandska vlada tvrdi da ruske dezinformacije o ulozi Moskve u incidentu predstavljaju kršenje ljudskih prava rođaka žrtava. Rusija odbacuje optužbe.
Boing 777 je leteo iz Amsterdama za Kuala Lumpur kada ga je u julu 2014. pogodila raketa zemlja-vazduh tokom sukoba između proruskih pobunjenika i ukrajinskih snaga u regionu Donbasa u Ukrajini.
Holandija tvrdi da je Rusija igrala ključnu ulogu u ovoj katastrofi, a slučaj zavisi od toga da li je Moskva imala "efikasnu kontrolu" nad područjem Ukrajine odakle je raketa ispaljena.
U ovoj fazi, ECHR je odlučivao samo o tome da li su ispunjeni kriterijumi za rešavanje ove prijave.
Prošlog septembra Rusija je prestala da bude članica Evropske konvencije o ljudskim pravima, ali sud i dalje može da se bavi tužbama protiv Rusije u vezi sa postupcima do tog datuma.
U novembru je holandski sud u sudskom kompleksu Šiphol proglasio trojicu muškaraca u odsustvu- dvojicu Rusa i Ukrajinca - krivim za ubistvo zbog učešća u rušenju MH17. Sud je zaključio da je projektil ispaljen namerno da bi se oborio avion, čak i ako je meta bila vojna, a ne civilna.
Trojica muškaraca osuđena su na doživotni zatvor, ali se smatra da su svi u Rusiji. Pošto je Moskva osudila presudu kao skandaloznu i politički motivisanu, malo je verovatno da će oni biti izručeni pravdi. Rusija je više puta negirala umešanost u napad.