Ministri inostranih poslova zemalja članica Evropske unije (EU) će na narednom sastanku raspravljati o prilikama na Zapadnom Balkanu u svetlu ruske agresije u Ukrajini, potvrđeno je iz izvora u Briselu Radiju Slobodna Evropa.
Kako navode izvori RSE, o regionu će se raspravljati na sastanku koji će biti održan u ponedeljak, 11. aprila.
Takozvanu stratešku diskusiju o Zapadnom Balkanu je formalno zatražilo nekoliko ministara inostranih poslova EU.
Međutim, u zajedničkom pismu upućenom šefu evropske diplomatije Žozepu Borelju (Josep Borrell), ministri inostranih poslova Austrije, Češke, Mađarske, Slovačke i Slovenije naveli su da je ponovna strateška diskusija neopohodna jer je geopolitička situacija doživela drastičnu promenu zbog ničim izazvane agresije Rusije u Ukrajini.
“EU mora učiniti sve da spreči bilo kakve remetilačke efekte napada na Ukrajinu na Zapadni Balkan. Stoga je hitnije nego ikada dati novi podsticaj i kredibilitet procesu evropskih integracija regiona”, navodi se u pismu u koji je RSE imao uvid.
Šefovi diplomatija Austrije, Češke, Mađarske, Slovačke i Slovenije su mišljenja da treba aktivno raditi na unapređenju pristupnih pregovora sa Crnom Gorom i Srbijom, hitnom otvaranju pregovaračkog procesa sa Severnom Makedonijom i Albanijom, viznoj liberalizaciji za Kosovo, kao i pomoći Bosni i Hercegovini u konsolidaciji jedinstva i dobijanju statusa kandidata za punopravno članstvo u EU.
Potpisnici ovog pisma su mišljenja da akcijama u borbi protiv ruske agresije, EU ne sme ostati ograničena samo na Ukrajinu.
Oni smatraju da je potreban istinski geopolitički pristup kako bi se očuvale evropske vrednosti i interesi i kako bi se podržali bliski partneri.
“U ovom kontekstu, Zapadni Balkan je od posebnog značaja, s obzirom na njegovu ključnu stratešku poziciju, okruženost državama članicama EU”, poručuju ministri inostranih poslova Austrije, Češke, Mađarske, Slovačke i Slovenije.
Istog dana je grupa evropskih zastupnika iz socijaldemokratske politčke grupacije u Evropskom parlamentu, pozvala Evropsku uniju EU da preduzme akcije koje bi hitno povratile kredibilitet evropskih institucija na Zapadnom Balkanu.
Prethodnu diskusiju o regionu su ministri inostranih poslova EU održali na sastanku u novembru prošle godine, sa naglaskom na situaciju u Bosni Hercegovini.