Dostupni linkovi

Usvojen mandat Saveta EU za 'Plan rasta' za Zapadni Balkan


Sedište Saveta EU u Briselu (foto arhiv)
Sedište Saveta EU u Briselu (foto arhiv)

Ambasadori država članica Evropske unije usvojili su pregovarački mandat Saveta EU o Instrumentu za reformu i rast za Zapadni Balkan.

Usklađivanje sa spoljnom politikom EU postaje važan elemenat prilikom odlučivanja o raspodeli finansijskih sredstava iz "Plana rasta" za region.

"Isplate će biti podvrgnute strogim uslovima u smislu postizanja reformi navedenih u Reformskoj agendi dogovorenoj za svakog partnera. U svom mandatu, Savet stavlja i veći fokus na usklađivanje partnera sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom", navodi se u saopštenju Saveta EU.

Usvajanje mandata je neophodno kako bi Savet sa usaglašenom pozicijom otpočeo pregovore sa Evropskim parlamentom u izradi konačnog teksta odluke.

Odluka o "Planu rasta" zahteva saglasnost obeju institucija.

"Plan rasta" za Zapadni Balkan je Evropska komisija predstavila u novembru 2023. godine.

On iznosi šest milijardi eura od kojih su dve milijarde u formi bespovratne pomoći dok preostalih četiri milijardi u obliku kredita sa povoljnim uslovima.

Cilj Evropske komisije je da se udvostruči ekonomija regiona u narednih deset godina.

Međutim, prema predloženom Planu, finansijska pomoć se uslovljava reformama u svakoj zemlji regiona, koje se odnose na principe demokratije i vladavinu prava.

Usklađivanje sa spoljnom politikom, kako se potvrđuje saopštenjem takođe postaje važan elemenat.

"Prema usvojenom mandatu, jača se uloga Saveta EU u nadgledanju ispunjavanja uslova i praćenju ispunjenosti preduslova za podršku EU i proceni ispunjenosti plaćanja", naveo je Savet EU.

"Plan rasta" za Zapadni Balkan zasniva se na četiri stuba.

Oni imaju za cilj da unaprede ekonomsku integraciju partnera Zapadnog Balkana sa jedinstvenim tržištem EU, podstaknu ekonomsku integraciju unutar regiona kroz zajedničko regionalno tržište, ubrzaju fundamentalne reforme i povećaju finansijsku pomoć za podržati reforme kroz instrument za reformu i rast za Zapadni Balkan.

XS
SM
MD
LG