Šef evropske diplomatije Žozep Borelj pozdravio je sporazum između EU i Kosova o prvim koracima za deeskalaciju situacije na severu Kosova.
"Očekujemo da će Kosovo preduzeti i druge pozitivne korake i nastaviti napredak u tom pravcu", napisao je Borelj na Tviteru i dodao da će se rad sa stranama biti nastavljen u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.
Specijalni izaslanik za dijalog Miroslav Lajčak i zamenik premijera Kosova Besnik Bisljimi su u ponedeljak postigli dogovor o prvim koracima u cilju smirivanja tenzija na severu zemlje.
Dogovoreno je da će zvanična Priština odmah smanjiti prisustvo policije u i oko opštinskih zgrada u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku, uz redovnu procenu bezbedonosne situacije u saradnji sa Misijom EU za vladavinu prava (EULEX) i Misijom NATO-a na Kosovu (KFOR) za dodatno smanjenje policijskih snaga u ovim opštinama sa srpskom većinom.
Još jedan od koraka za deeskalaciju situacije je da Kosovo ne preduzima nikakve korake koji bi mogli da dovedu do eskalacije situacije kako bi se podstaklo održavanje vanrednih lokalnih izbora u četiri opštine na severu te uspostavljanje pravnog osnova za održavanje izbora.
U međuvremenu, iz Vlade Kosova su potvrdili ovu informaciju, uz navode da će "svi koraci biti završeni u roku od dve nedelje". Naveli su da će prisustvo policije biti smanjeno za 25 odsto.
Tenzije na severu Kosova su podignute krajem maja kada su novoizabrani gradonačelnici pokušali uz pomoć policije da uđu u opštinske zgrade, čemu se usprotivilo lokalno srpsko stanovništvo.
Pripadnici srpske zajednice, koji su većina na severu Kosova, bojkotovali su poslednje aprilske izbore i ne prihvataju rezultate, odnosno nove gradonačelnike koji dolaze iz redova albanske zajednice.
Oni svakodnevno protestuju ispred opštinskih zgrada u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku sa zahtevom da gradonačelnici ne dolaze na posao i da se sa severa povuče specijalna jedinica Policije Kosova.
Slične zahteve je uputila i najveća stranka kosovskih Srba, Srpska lista, uz dodatak da traži amnestiju svih uhapšenih od strane kosovske policije zbog incidenata na severu.
Krajem maja su protesti prerasli u nasilje kada su demonstranti napali vojnike Misije NATO-a na Kosovu (KFOR).
NATO je zbog tenzija pojačao prisustvo na Kosovu.