Pregovarači iz članica Evropske unije (EU) i poslanici postigli su u sredu dogovor o novim pravilima za smanjenje emisija metana koji bi postavili nove zahteve za izveštavanje u industriji uglja, gasa i nafte.
Prema mišljenju stručnjaka, metan je jedan od najvećih uzroka klimatskih promena, na drugom mestu iza ugljen-dioksida. Ovaj gas takođe izaziva ozbiljne zdravstvene probleme.
Brzo smanjenje emisije metana u ovoj deceniji je ključno ako svet želi da izbegne ozbiljne klimatske promene.
"Tekst predstavlja ključni doprinos klimatskim akcijama, jer je metan moćan gas s efektom staklene bašte, drugi posle ugljen-dioksida po svom ukupnom doprinosu klimatskim promenama i odgovoran za trećinu trenutnog klimatskog zagrevanja", rekla je španska ministarka za ekološku tranziciju Teresa Ribera.
Privremeni sporazum, koji tek treba da bude formalno odobren da bi postao zakon, sklopljen je posle celonoćnih razgovora samo dve nedelje pre početka COP28, samita UN o klimi u Dubaiju.
Njime se zahteva od energetskog sektora fosilnih goriva da ima nove mere za praćenje i nadziranje emisija gasa metana i za sprečavanje njegovog curenja u atmosferu.
Između ostalog, zabranjuje se puštanje i spaljivanje metana, kada kompanije namerno sagorevaju ili ispuštaju neželjeni metan, od 2025. ili 2027. u zavisnosti od vrste infrastrukture
Kao posebno važno poziva se da se u tri faze uvedu mere nadzora metana pri uvozu nafte, gasa i uglja u Evropsku uniju.
Prva faza bi uspostavila globalni alat za nadzor i "mehanizam brze reakcije super emitera".
Sledećom fazom bi do 2027. godine bila uvedena mere nadzora, izveštavanja i verifikacije za uvoz na istoj osnovi kao i one koje se primenjuju u EU, a "maksimalne vrednosti intenziteta metana" do 2030. godine.
Članice EU imale bi ovlašćenje da izriču novčane kazne u slučaju kršenja zakona.
Pravila o uvozu će verovatno pogoditi glavne dobavljače gasa, uključujući SAD, Alžir i Rusiju. Moskva je prošle godine smanjila isporuke Evropi i od tada ju je zamenila Norveška kao najveći snabdevač gasom, pri čemu isporuke iz te zemlje imaju neke od najnižih intenziteta metana na svetu.
Evropska komisija pozdravila je sporazum postignut u sredu kao "ključni" za borbu EU protiv klimatskih promena.
Dogovor u EU o metanu za energetski sektor deo je takozvanog Evropskog zelenog dogovora koji nastoji da uspostavi najambicioznije svetske ciljeve za klimu i biodiverzitet.
Sporazumu EU objavljen je samo nekoliko nedelja pre klimatske konferencije COP28 i nakon što su se Kina i SAD obavezale da će ubrzati svoje napore u rešavanju klimatskih promena, obavezujući se da će preduzeti korake za smanjenje emisija metana i drugih gasova s efektom staklene bašte.
Izvori: AFP, AP, Reuters