Evropska unija (EU) će poslati pismo Beogradu, tražeći od srpskih vlasti da dostavi svoju pregovaračku poziciju za poglavlja koja će se eventualno otvoriti u okviru klastera 3, saznaje se iz diplomatskih izvora u Briselu.
Odluku će evropski zvaničnici najverovatnije saopštiti u utorak, 17. decembra tokom dana.
Ovo je jedini kompromisni dogovor o Srbiji koji je postignut među zemljama članicama EU na sastanku na nivou ambasadora, koji je održan 16. decembra uveče.
Pismo će EU poslati nakon sastanka Saveta opštih poslova, koji će biti održan 17. decembra a gde će zasedati ministri EU nadležni za evropska pitanja. Oni na dnevnom redu imaju i raspravu o paketu zaključaka o proširenju.
Mađarsko predsedavanje je već saopštilo da je usaglašen tekst ovih zaključaka.
Iako su usaglašeni na nivou ambasadora zaključci trebaju dobiti formalno odobrenje od strane ministara.
Nakon formalnog usvajanja zaključaka, EU bi trebalo da potvrdi i odluku o slanju pisma Beogradu.
Saglasnost da se od Srbije zatraži da predstavi svoju pregovaračku poziciju je bio kompromis među zemljama članicama koje su se snažno zalagale za otvaranje klastera 3 i onih koje su se tome protivile.
Više diplomatskih izvora Radija Slobodna Evropa (RSE) je preciziralo da ovo pismo ne podrazumeva i izlazak iz višegodišnjeg zastoja za Srbiju u procesu pregovora o članstvu.
Naime u usaglašenom tekstu zaključaka koji će formalno biti usvojeni 17. decembra, i dalje stoji da će se Savet EU vratiti pitanju otvaranja klastera 3 na osnovu značajnog daljeg napretka Srbije u polju vladavine prava i dijalogu sa Kosovom.
Izvori RSE su potvrdili da je bilo država članica koje su tokom rasprave o Srbiji podnele podnesak predstavnicima ostalih 27 zemalja, da slanje ovog pisma „ne prejudicira otvaranje klastera (3)”.
Za otvaranje određenog poglavlja ili klastera potrebno je da kako zemlja kandidat tako i Evropska unija izrade svoje pregovaračke pozicije.
Ako Srbija nakon dobijanja ovog pisma i obavi ovaj deo posla i preda svoju pregovaračku poziciju, proces se ne može nastaviti bez pozicije koju treba usvojiti Evropska unija.
U skladu sa zaključcima, EU će se ovim pitanjem pozabaviti kada se zaključi značajan napredak u vladavini prava i dijalogu sa Kosovom.