U Sarajevu je potpisan Memorandum o razumijevanju između 17 javnih Ekonomskih fakulteta sa područja Jugoistočne Evrope. Memorandum su, pored dekana Ekonomskog fakulteta u Sarajevu prof. dr Kemala Kozarića, potpisali i dekani ekonomskih fakulteta iz Ljubljane, Zagreba, Rijeke, Splita, Beograda, Subotice, Niša, Podgorice, Skoplja, Banja Luke, Istočnog Sarajeva, Tuzle, Zenice, Mostara, Bihaća i Brčkog.
Cilj potpisanog Memoranduma je jačanje saradnje i poticanje tržišnog natjecanja između ekonomskih fakulteta iz regije i time poboljšanje njihovog akademskog i administrativnog učinka.
Osim razmjene profesora i studenata dogovorena je saradnja u naučno istraživačkim projektima.
Dekani ekonomskih fakulteta podsjećaju da je zadatak akademske zajednice da ide korak ispred politike ''da otvara prozore i ruši barijere koje u nekim segmentima, makar formalno posmatrano, postoje'', kaže prof. dr Saša Ranđelović, prodekan Ekonomskog fakulteta u Beogradu.
Ranđelović smatra da akademska saradnja može biti primjer i drugima, na svim nivoima vlasti da udruživanjem snaga mogu zajedno osvajati tržišta.
Dekan Ekonomskog fakulteta u Banjoj Luci prof. dr Stanko Stanić podsjeća da je svaka od zemalja Jugoistočne Evrope pojedinačno premalo tržište, te da je neophodna bolja saradnja u svim oblastima kako bi ovaj region bio konkurentan i u Evropskoj Uniji i šire.
''Zemlje pojedinačno su mala tržišta, čak je i Jugoistočna Evropa malo tržište. Na kraju krajeva, princip EU je regionalno jedinstvo i jačanje ekonomija kako bi se zemlje lakše integrisale u evropsku porodicu", kaže.
No, Stanić ocjenjuje da je veliki problem što političari koji su na vlasti ne slušaju struku.
''Struka njima kaže svoje stavove i najbolje rješenje u datom trenutku, ali oni se vode svojim drumovima i rade isključivo kako njima odgovara, a sve da bi ostali na vlasti. Političari treba da shvate da ovako radeći sve nas generalno upropaštavaju'', rekao je Stanić.
Sličnog je mišljenja i dekan Ekonomskog fakulteta u Skoplju prof. dr Ljubomir Drakulevski koji kaže da je situacija ista u svim zemljama bivše Jugoslavije:
''Mi pokušavamo da plivamo u promenama ali nam političari to otežavaju, ali to trebamo shvatiti kao izazov da se borimo da budemo još učinkovitiji, da ekonomisti bolje sarađuju među sobom i da svojim idejama i zajedničkim nastupima pomognemo i svojim zemljama.''
Dekani ocjenjuju da umrežavanje ekonomskih fakulteta daje dosta materijala za dvosmernu saradnju. Fakulteti poput Ljubljanskog, Beogradskog i Sarajevskog već imaju međunarode akreditacije i voljni su pomoći svojim kolegama na drugim fakultetima da i oni dobiju akreditacije.
Najdalje je u tome odmakao Ekonomski fakultet iz Ljubljane. Dekanesa Ekonomskog fakulteta u Ljubljani prof. dr Metka Tekavčić, ukazala je na značaj razvoja međunarodne saradnje i razmjene u oblasti obrazovanja za cjelokupan razvoj partnerskih zemalja, podsjećajući da je dosadašnja saradnja u vidu zajedničkih magistarskih i doktorskih programa sa fakultetima iz regije, a koju finansira EU, polučila rezultate u vidu visoke stope zaposlenosti studenata koji su prošli te programe.
Tekavčić dodaje da je nezaposlenost veliki problem svih zemalja u regiji, ali da je istraživanje pokazalo da studenti ekonomije, naročito oni koji prođu međunarodne programe, bez problema pronađu zaposlenje nakon studija ne samo na domaćem nego i na evropskom tržištu.
Facebook Forum