Dostupni linkovi

Bivši premijer RS Aleksandar Džombić oslobođen optužbi za zloupotrebu položaja


Aleksandar Džombić, bivši predsjedniki Vlade Republike Srpske, 27. februara 2013.
Aleksandar Džombić, bivši predsjedniki Vlade Republike Srpske, 27. februara 2013.

Aleksandar Džombić, bivši predsjednik Vlade Republike Srpske (RS), jednog od dva entiteta u Bosni i Hercegovini, oslobođen je pred Sudom 27. oktobra optužbi da je zloupotrijebio položaj, piše Fena.

Džobmić je bio optužen zloupotrebu položaja pri dodjeli kredita Investiciono-razvojne banke RS od 19,4 miliona maraka (blizu 10 miliona eura) firmi "Energolinija".

Presudu o oslobađanju je izrekao sudija Okružnog suda u Banjaluci Dragan Uletilović koji je, između ostalog, kazao da nije postojao umišljaj i namjera optuženog i da nema individualne odgovornosti, javila je televizija BN, prenosi Fena.

Optužnicu je podiglo Republičko javno tužilaštvo RS, a kako je saopćilo početkom januara, Džombić se tereti za nezakonitu dodjelu kredita Investiciono-razvojne banke RS firmi "Energolinija" d.o.o. Zvornik 2012. godine u iznosu od 19.400.000 maraka.

Džombić je bio optužen da je omogućio davanje kredita, iako je bio svjestan da je korisnik kreditno nesposoban i da neće moći vraćati kreditna sredstva.

Aleksandar Džombić bio je predsjednik Vlade RS od 2010. do 2013. godine, a prije toga i entitetski ministar financija.

"Energolinija" je privatna firma koja je trenutno u stečaju, a u vrijeme dobijanja kredita bila je povezana sa Fabrikom glinice "Birač" u Zvorniku, na istoku Bosne i Hercegovine, koja je tada bila u vlasništvu litvanske “Ukio grupe”.

Litvanska Ukio grupa je u Bosnu i Hercegovinu došla 2001. godine kupivši Fabriku glinice Birač u Zvorniku. Koju godinu kasnije Ukio grupa, tada u vlasništvu ruskog tajkuna Vladimira Romanova, osniva i Balkan investment banku. I Birač i banka su prije nekoliko godina dovedeni do stečaja, a Litvanci su pobjegli iz BiH.

Zvanične istrage su potvrdile izvlačenje stotina miliona evra iz Birača upravo preko Balkan investment banke. Novac je završavao čak i na Britanskim Djevičanskim ostrvima.

XS
SM
MD
LG