Armenu Dželki i Muharemu Duniću, deportiranima u Sarajevo 19. decembra iz Sirije, Sud Bosne i Hercegovine (BiH) odredio je jednomjesečni pritvor. Osumnjičeni su za krivično djelo organiziranja terorističke grupe u vezi s krivičnim djelom terorizma.
Prema informacijama Tužiteljstva BiH, njih dvojica su do „posljednjeg dana ostali na teritoriji militantne organizacije tzv. Islamske države u Siriji“.
Obojica su uhapšeni u posljednjem uporištu militantne organizacije, mjestu Baguz, tokom akcije oslobađanja dijelova pod kontrolom IS-a koju su izvele kurdske snage i međunarodna koalicija u februaru 2019. godine.
Oni su u BiH deportirani 19. decembra i odmah po slijetanju na sarajevski aerodrom, Dunić i Dželko uhapšeni su i privedeni u prostorije Državne agencije za istrage i zaštitu gdje su saslušani o svom boravku u Siriji.
Zbog ranjavanja bez bubrega i dijela slezene
Armen Dželko (1990) iz Hadžića kod Sarajeva u Siriju je otišao 2013. godine. Prema vlastitom iskazu na ročištu, u Siriji je teško ranjen zbog čega je izgubio bubreg i dio slezene.
U zatvoru na teritoriji koju u Siriji kontroliraju kurdske snage bio je od februara 2019. godine. Tokom saslušanja je naveo da je oženjen i da ima dvoje djece, a Tužiteljstvo je u svom izlaganju navelo da Dželko u Siriji ima dvije supruge i troje djece. Jedna supruga je, kako je objasnio njegov branitelj Senad Dupovac, iz Turske, druga iz Čečenije.
„Osumnjičeni je više od šest godina bio u Siriji, u jedinicama IDIL-a, borio se i više je puta ranjavan. Imamo više izjava svjedoka koji su bili u Siriji, koji poznaju osumnjičenog i koji su ga viđali u uniformama IDIL-a, s automatskim oružjem“, kazao je tužitelj u predmetu Dubravko Čampara.
Navedeno je da je Tužiteljstvo u posjedi u fotografija i snimaka s društvenih mreža na kojima se vidi Dželko tokom boravka u Siriji. Na Twitteru je tokom oslobađanja Baguza podijeljena fotografija Dželke i drugih bh. državljana koji su uhapšeni ili se predali kurdskim snagama i jedinicama međunarodne koalicije.
- Određen pritvor za dvojicu deportiranih iz Sirije
- Navodni bijeg bh. državljanina iz zatvora u Siriji
Zatražen je pritvor zbog opasnosti od bjekstva, bojazni od skrivanja, uništavanja ili izmjene dokaza, ometanja krivičnog postupka utjecajem na svjedoke, bojazni od ponavljanja krivičnog djela, te zbog sigurnosti građana i imovine.
„Osumnjičeni je u Siriji sreo na stotine osoba s područja Balkana i Europe. I dalje ima dvije supruge u Siriji. Brojni saslušane svjedoke osumnjičeni poznaje i to bi moglo dovesti i opasnosti od bjekstva i utjecanja na svjedoke“, kazali su iz Tužiteljstva BiH.
Osumnjičeni će morati proći i psihijatrijskom vještačenje gdje će se utvrditi stupanj radikalizacije.
Branitelj Armena Dželke advokat Senad Dupovac naveo je da je suglasan s mjerom pritvora, ali „ne u KPZ-u nego u kućnom pritvoru“.
Postupke branjenika u vezi s odlaskom u Siriju Dupovac je stavio u kontekst tadašnje situacija – Dželko je u Siriju otišao 2013. godine „kada se u javnosti na to gledalo kao na borbu za demokraciju, protiv režima Bašara al-Asada“.
Naknada za straže u IDIL-u
Za isto krivično djelo organiziranje terorističke grupe osumnjičen je i Muharem Dunić (1974) iz Jajca.
Na ročištu za određenje pritvora žalio se zbog činjenice da nema naočale te da nije mogao pročitati sve što je u prijedlogu Tužiteljstva pisalo.
Dunić je sa suprugom u Siriju otišao iz Austrije 2014. godine. Tužiteljstvo je navelo da je prikupilo dokaze koji potvrđuju da je Dunić u Siriji bio naoružan i da je pripadnik jedinica za vođenje borbi.
„Primao je naknadu od IDIL-a. Sirijske demokratske snage i vojska SAD-a uhapsile su ga u Baguzu u februaru. U iskazu koji je osumnjičeni nakon deportacije dao u SIPA-i sam je naveo da je prošao obuku i da je posjedovao oružje, te da je za straže na granici s Kurdima dobivao naknadu“, navela je tužiteljica u predmetu Merisa Nurkić. Branitelj Dupovac za iskaz u SIPA-i kazao je da je „moj branjenik bio pod velikom psihičkom i fizičkom presijom“.
Informacije o zarobljavanju Muharema Dunića Državna agencija za istrage i zaštitu dobila je u augustu 2019. godine od Federalnog biroa za istrage (FBI). Njegova supruga, Austrijska državljanka, još uvijek je u jednom od kampova koje kontroliraju kurdske snage, a za Dunićem je u Austriji raspisana potjernica.
Navedena je i mogućnost da je Dunić ranjavan tokom borbi u Siriji, na šta je branitelj kazao da ožiljci koji se pominju u vezi s ranjavanjem imaju veze s operacijom slijepog crijeva prije 15 godina.
Dželko i Dunić su među sedam muškaraca deportiranih u BiH iz Sirije, od čega jedino za njima nisu bile raspisane INTERPOL-ove potjernice. Osim njih, u pritvoru zbog sličnih krivičnih djela ostaju i: Milarem Berbić, Emir Ališić, Hamza Labidi, Jasmin Keserović i Senad Kasupović.
Ranije je ove godine, u aprilu, iz Sirije vraćen Ibro Ćufurović iz Velike Kladuše. Protiv Ćufurovića se vodi postupak na Sudu i za 27. decembra je najavljeno izricanje kazne u predmetu.
Ćufurović je odlučio priznati krivnju za krivično djelo organiziranje terorističke grupe u vezi s terorizmom.
Uz pomoć međunarodnih partnera u BiH je 19. decembra ukupno deportirano 25 bh. državljana, od čega 12 djece, šest žena i sedam muškaraca.