Dostupni linkovi

Dugandžić: Neusvajanje budžeta veliki hendikep za BiH


Vlatko Dugandžić, foto: Mirna Sadiković
Vlatko Dugandžić, foto: Mirna Sadiković
Već šest mjeseci, zbog kašnjenja u formiranju vlasti, BiH nema budžet za ovu godinu, nego se finansira putem Odluke o privremenom finansiranju. Do kraja mjeseca odluka će biti produžena i za treći kvartal, a sudeći prema raspravi Zastupničkog doma državnog parlamenta o predloženom budžetu u srijedu, privremena odluka o finansiranju mogla bi se produžiti i do kraja godine.

Pomoćnik ministra finansija BiH za budžet Vlatko Dugandžić u intervjuu za RSE upozorava da rashodi rastu, te da BiH, ukoliko se budžet ne usvoji, samo do kraja oktobra može uredno plaćati svoje obaveze.

RSE: Do kraja ovog mjeseca usvaja se treća odluka o privremenom finansiranju. Koliko puta se odluka o privremenom finansiranju može biti doneseno - ima li neki ograničeni rok?

Ilustracija
Dugandžić: Ranije je zakonsko rješenje bilo da se budžet mora utvrditi do 31. marta i da se nakon 31. marta ne mogu finansirati rashodi izuzev rashoda koji se odnose na servisiranje vanjskog duga. Nakon što je Ustavni sud odlučio da se finansiranje može vršiti tokom čitave godine, Ministarstvo finansija i trezora je pripremilo već dvije odluke o privremenom finansiranju za dva kvartala. Mi smo sada u situaciji da moramo pripremati, odnosno pripremili smo i treću odluku i na sljedećoj sjednici Vijeće ministara će odlučivati o toj trećoj odluci za privremeno finansiranje.

RSE: Da li je ovo najduži period bez usvojenog budžeta u tekućoj godini?

Dugandžić:
Ja mogu govoriti o onom periodu u kojem sam ja bio na čelu sektora za proračun, a ja sam ovdje zadnjih desetak godina, i prema mojim informacijama nismo imali duži period privremenog finansiranja.

RSE: Možete li objasniti upozorenja da BiH može sa ovim privremenim odlukama uredno plaćati svoje obaveze samo do oktobra?

Dugandžić: Ove godine imamo specifičnu situaciju u tijeku privremenog finansiranja za 2011. godinu jer je razina rashoda narasla, a nije pokrivena dovoljnom razinom prihoda.

Puko preživljavanje

RSE: Da li to znači da su prihodi manji ili da su rashodi veći?

Prihodi su manji, a rashodi veći – i oni stalno rastu tijekom produljavanja faze privremenog finansiranja.
Dugandžić: Prihodi su manji, a rashodi veći – i oni stalno rastu tijekom produljavanja faze privremenog finansiranja. Mi smo usljed te specifične situacije za prvi kvartal usvojili i odluku o operativnim mjerama za provedbu odluke o privremenom finansiranju institucija BiH i međunarodnih obaveza. Mi smo tom odlukom definirali da se odobrenje sredstava na razini jedne čtvrtine prethodne godine vrši samo za prioritetne tekuće troškove, a da se kapitalni izdaci i tekući grantovi ne daju na raspolaganje do usvajanja proračuna za 2011. godinu. To u prijevodu znači da institucije BiH ne mogu vršiti procedure javnih nabavki, ne mogu vršiti nove aktivnosti u smislu zapošljavanja i sve druge aktivnosti. Dakle, rade u veoma otežanim uvjetima poslovanja, a to opet znači da institucije žive život pukog preživljavanja.

RSE: Kakve bi bile posljedice ukoliko se taj budžet ne usvoji u skorije vrijeme?

Dugandžić: Zahvaljujući odlukama o operativnim mjerama u prva tri mjeseca izvršeno je negdje oko 194 miliona rashoda, dok je prihoda bilo također oko 194 miliona. Otprilike prvi kvartal smo završili zahvaljajući ovom mjerama u nekom izbalansiranom omjeru. Mi smo sada i u drugom kvartalu izvršavanja proračuna i u njemu smo također nastavili sa mjerama štednje gdje smo operativnim uputama tražili od proračunskih korisnika da vrše mjere ušteda kako bismo zadržali taj balans između prihoda i rashoda. Dakle, ukoliko se nastavi privremeno finansiranje, i dalje se neće izvršavati kapitalni rashodi, tekući granotvi, niti će se moći obavljati novi i prošireni zadaci, tako da neki veoma važni projekti koji su planirani da se ove godine izvrše, vjerovatno će se morati planirati za neka bolja vremena, odnosno za sljedeće proračunsko razdoblje. I to je veliki hendikep za poslovne aktivnosti i, generalno gledano, za institucije BiH.

RSE: Kolika bi bila šteta? Da li imate neku kalkulaciju?

Dugandžić: Mi smo ove godine u projekciji proračuna planirali ukupne kapitalne rashode na razini od 72 miliona, a višegodišnji kapitalni projekti koji su najznačajniji u ovoj fazi finansiranja iznose oko 32 miliona. S obzirom da se proračun nije usvojio već pola godine, čak iako se usvoji do kraja jula, vrlo teško je za preostalih pet mjeseci provesti procedure javnih nabavki jer su one vrlo zahtjevne i sam Zakon o planiranju javnih nabavki je zahtjeva, tako da otprilike ovih projektovanih 30 do 40 miliona sigurno se neće moći izvršiti, a odnosi se na višegodišnje kapitalne objekte.
XS
SM
MD
LG