Dostupni linkovi

Ministar pravde Crne Gore odlučivaće o zemlji kojoj će Do Kvon biti izručen


Hapšenje južnokorejskog državljanina Do Kvona u Crnoj Gori, mart 2023.
Hapšenje južnokorejskog državljanina Do Kvona u Crnoj Gori, mart 2023.

Ministar pravde Bojan Božović odlučiće da li će južnokorejskog državljanina Do Kvona (Kwon) izručiti Sjedinjenim Državama ili Južnoj Koreji, koje ga potražuju zbog prevara sa kripto valutama vrijednim najmanje 40 milijardi dolara.

"Okrivljeni je dao saglasnost za izručenje po obje zamolnice i niti jednim navodom nije doveo u pitanje da bi mu izručenjem u bilo koju od država bilo ugroženo određeno pravo", navodi se u saopštenju sa sjednice Vijeća Ustavnog suda 24. decembra.

Ustavni sud je odlučivao po žalbi Do Kvona na presudu nižeg, Vrhovnog suda.

Naime, Vrhovni sud je u avgustu utvrdio da su ispunjeni uslovi za njegovo izručenje, a da će odluku kojoj će od dvije države biti izručen donijeti ministar pravde.

Nakon što se Do Kvon žalio, Ustavni sud je sredinom oktobra naložio da se obustavi izručenje.

Izvor Radija Slobodna Evropa iz Ministarstva pravde uključen u slučaj kazao je da se odluka očekuje do kraja radne sedmice.

Godina i devet mjeseci od hapšenja

Do Kvon i njegov poslovni partner Čang Jun (Chang Joon) uhapšeni su prije godinu i devet mjeseci, marta 2023, na podgoričkom aerodromu, kada su sa falsifikovanim pasošima pokušali da odlete za Dubai, u Ujedinjene Arapske Emirate.

Nakon izdržane četvoromjesečne kazne za falsifikovanje pasoša, Do Kvon u podgoričkom prihvatilištu za strance čeka odluku o izručenju dok je Čang Jun početkom februara ove godine izručen Južnoj Koreji.

Sam Do Kvon takođe preferira izručenje Južnoj Koreji.

Do Kvonu je inače u SAD-u već počelo suđenje u odsustvu.

Porota u Njujorku je 5. aprila ove godine proglasila Do Kvona i njegovu kompaniju "Terraform labs" odgovornim za građansku prevaru složivši se sa američkom Komisijom za hartije od vrijednosti (SEC) da su obmanuli investitore, koji su izgubili oko 40 milijardi dolara.

Nakon odluke suda u Njujorku, kompanija "Terraform labs" pristala je da plati oko 4,5 milijardi dolara u građanskom poravnanju sa SEC.

Uprkos tome što je do Do Kvonova kompanija postigla sa SEC-om poravnanje, SAD su ostale pri zahtjevu da im Crna Gora izruči južnokorejskog 'kralja kriptovaluta' .

I južnokorejske vlasti su ga optužile za prevaru i kršenje zakona o tržištu kapitala, čime se i našao na crvenoj Interpolovoj potjernici.

Oni su septembra prošle godine izdali nalog za njegovo hapšenje, nakon kraha kriptovaluta Terra i Luna i kompanije Teraform Labs, u kojoj je suvlasnik.

XS
SM
MD
LG