Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!
Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Aktuelni predsjednik Hrvatske i kandidat opozicione Socijaldemokratske partije (SDP) Zoran Milanović te kandidat vladajuće Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Dragan Primorac idu u drugi krug predsjedničkih izbora koji će biti održani 12. januara.
- Sud Bosne i Hercegovine odredio je jednomjesečni pritvor ministru sigurnosti Nenadu Nešiću, direktoru Puteva RS Milanu Dakiću i Mladenu Lučiću iz firme Legend. Osumnjičeni su za zloupotrebu položaja i finansijske malverzacije u periodu 2016–2020. godine, uključujući izvlačenje novca kroz fiktivne pravne radnje.
- Južna Koreja proglasila je sedmodnevnu nacionalnu žalost nakon pada putničkog aviona Jeju Aira, u kojem je poginulo 179 ljudi. Nesreća se dogodila kada je avion skliznuo s piste, udario u ogradu i zapalio se. U nesreći koja se opisuje kao jedna od najgorih u historiji zemlje, preživjela su samo dva člana posade.
- Bivši američki predsjednik Jimmy Carter preminuo je u 100. godini života. Carter je kao demokrata bio predsjednik Sjedinjenih Američkih Država od 1977. do 1981. godine.
Balkan na RSE
Državno tužilaštvo Sjeverne Makedonije vodi istragu protiv dvojice državljana osumnjičenih za borbu u Ukrajini na strani ruskih paravojnih grupa, uključujući Wagner. Optuženi za učešće u stranoj vojsci suočeni su s kaznom od najmanje četiri godine zatvora. Vlasti ne otkrivaju detalje o regrutaciji boraca.
Kosovske institucije planiraju izdavanje crvene Interpolove potjernice za osobe osuđene za ratne zločine u odsustvu, uključujući Čedomira Aksića, koji je dobio 15 godina zatvora za zločine iz 1999. Presuda je donijeta prema izmijenjenom zakonu iz 2022. godine, a vlasti još nisu potvrdile izdavanje potjernice.
Tema Mosta Radija Slobodna Evropa bila je da li je Hrvatska postala prepreka na putu Crne Gore u Evropsku uniju. Sagovornici Omera Karabega bili su Daliborka Uljarević, direktorica Centra za građansko obrazovanje iz Podgorice, i Tvrtko Jakovina, historičar iz Zagreba.
Studenti u Novom Sadu blokirali su fakultete i protestovali ispred Radio-televizije Vojvodine (RTV), tražeći objektivno izvještavanje o tragediji na Željezničkoj stanici. Poručuju da neće odustati dok svi zahtjevi ne budu ispunjeni. RTV nije komentarisao optužbe, navodeći da je direktor odsutan do 14. januara. Pročitajte šta se traži od javnih medijskih servisa.
Masovni studentski protesti u Srbiji, pokrenuti nakon tragedije u Novom Sadu, okupljaju hiljade ljudi koji traže odgovornost za smrt 15 osoba. Iako bez stranačkih simbola, protesti odražavaju ideološku raznolikost. Incidenti oko zastava, uključujući zastavu EU, otvaraju pitanje identiteta pokreta, dok slogani pozivaju na pravdu i odgovornost.
Nakon tragedije u Novom Sadu, fraza "struka i nauka" postala je simbol javnog razočaranja. Toliko, da je na izboru koji organizuje Filološko društvo "Reči" čak izglasana za takozvanu "lažireč" 2024. godine u Srbiji, odnosno riječ ili riječi koje iskrivljuju smisao onog što imenuju. U podcastu Glasom mladih, studenti i profesori analiziraju da li su struka i nauka izgubile značaj, kako mladi vide svoju budućnost u tim profesijama i da li osjećaju urušavanje njihovog ugleda.
Uprava za zaštitu kulturnih dobara poništila je saglasnost za rekonstrukciju Hajdar-pašine džamije, proglašene za kulturno dobro od nacionalnog značaja u Crnoj Gori. Džamija, koja je izgrađena krajem 17. ili početkom 18. vijeka, nalazi se na dvadesetak kilometara od Bijelog Polja, grada na sjeveru Crne Gore. Odluci je prethodio protest mještana, koji su poručili da ne dozvoljavaju obnovu džamije jer je, kako su ustvrdili, izgrađena na ostacima crkve. Međutim, iz Polimskog muzeja su za Radio Slobodna Evropa (RSE) kazali da prilikom istraživanja nisu naišli na ostatke crkve.
U Brodu, na sjeveru Bosne i Hercegovine, uhapšen je muškarac za kojeg se sumnja da je iz vatrenog oružja ubio suprugu, saopšteno je u nedjelju iz Policijske uprave Doboj. Na području BiH protekle sedmice zabilježena su dva ubistva žena. Na području Ključa je 27. decembra ubijena žena iz vatrenog oružja. Ubistva žena su sve brutalnija, a vlasti u Bosni i Hercegovini, iako obećavaju podršku žrtvama nasilja, odbijaju u zakone uvrstiti femicid kao posebno krivično djelo.
Svijet
Izraelska vojska koja provodi višesedmičnu ofanzivu u sjevernom području Pojasa Gaze naredila je svim stanovnicima koji su ostali u Bejt Hanunu da napuste grad u nedjelju, što je izazvao novi talas raseljavanja. Palestinski zvaničnici i zvaničnici UN-a kažu da u Pojasu Gaze nema sigurnog mjesta i da evakuacije pogoršavaju humanitarne uslove stanovništva koje je ionako u nestašici vode, hrane i lijekova.
Azerbejdžanski predsjednik Ilham Alijev optužio je Rusiju da je pucnjavom sa zemlje oštetila putnički avion koji se prošle sedmice srušio, usmrtivši 38 ljudi. Pozvao je Moskvu da preuzme odgovornost, odbacujući tvrdnje o pticama ili plinskoj eksploziji kao pokušaj zataškavanja. Predsjednik Vladimir Putin u subotu se izvinio Alijevu za "tragični incident".
Salome Zurabišvili, odlazeća predsjednica Gruzije i simbol antivladinih protesta, mirno je napustila predsjedničku palatu, ali ne bez borbe. Dok je Miheil Kavelašvili preuzimao dužnost, Zurabišvili je ispred rezidencije izjavila da je i dalje "jedina legitimna predsjednica" i pozvala na nove izbore. Šta slijedi za Gruziju?
Dok se novoizabrani američki predsjednik Donald Trump sprema da preuzme dužnost 20. januara, evropska automobilska industrija iščekuje dodatne udare zbog njegovih prijetnji novim carinama. Trump je obećao da će uvesti nove carine na robu koja dolazi iz Kine, Kanade i Meksika kao jedan od prvih poteza nakon inauguracije, što bi moglo da izazove trgovinske ratove. To je loša vijest za evropske proizvođače automobila koji se već suočavaju sa padom prodaje i proizvodnje na ključnim tržištima poput američkog i kineskog.
Tadžikistan pojačava obračun s gatarama i iscjeliteljima, zabranjujući stoljetne prakse usred ekonomske krize. Uprkos zakonima i vjerskim zabranama, žene i dalje traže pomoć za ljubavne i porodične probleme. Kritičari tvrde da vlasti istovremeno zanemaruju goruće probleme poput siromaštva i nestanke struje.
Šta ima još...
- Formirana vlast u Podgorici, uprkos sukobu koalicionih partnera
- Mještani Istočnog Drvara hitno traže pomoć
- Potjernica Interpola za vođom sekte čiji su članovi boravili u BiH i Sjevernoj Makedoniji
- Privremena sirijska vlada raspušta Asadove sigurnosne agencije
- Čelnik kurdskih militanata otvoren za pregovore s turskom vladom
- Netanyahu uklanja prostatu dok se suočava s krizama na više frontova
- Musk podržao desni AfD u njemačkim novinama
- U Rusiji organizator putovanja za LGBT osobe pronađen mrtav u zatvoru
Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro!
Jasmina Đikoli
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!