Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Šta se zna o 'NoviSpy', špijunskom programu navodno upotrebljenom u Srbiji?


Za razliku od do sada poznatih komercijalnih softvera NoviSpy deluje kao lokalno razvijen alat u Srbiji. Ilustracija
Za razliku od do sada poznatih komercijalnih softvera NoviSpy deluje kao lokalno razvijen alat u Srbiji. Ilustracija

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Amnesty International tvrdi da su srpske vlasti koristile špijunski softver za hakovanje telefona novinara i aktivista, navodeći digitalne dokaze i svjedočenja. Izvještaj otkriva upotrebu izraelskog softvera Cellebrite, dok MUP Srbije odbacuje optužbe kao "apsolutno netačne". Šta se zna o 'NoviSpy', špijunskom programu navodno upotrebljenom u Srbiji?

Sjedinjene Države "ne najavljuju javno sankcije", saopštio je 16. decembra State Department za RSE, odgovarajući na tvrdnje predsednika Srbije Aleksandra Vučića o mogućim sankcijama kompaniji Naftna industrija Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva. NIS poručuje da poslovanje teče neometano, dok ambasador SAD Christopher Hill naglašava zabrinutost zbog koristi koju Rusija izvlači iz vlasništva nad ovim nekada državnim preduzećem. Ekspert za energetiku iz Beograda Miloš Zdravković navodi za RSE da je teško pretpostaviti o kakvim sankcijama bi moglo da bude riječi.

Iako je Vlada Srbije stavila tačku na projekat Jadar, finansijski podaci pokazuju da Rio Tinto i povezane kompanije nastavljaju s poslovanjem u Srbiji. U budžet je uplaćeno preko 3,8 miliona eura u prvoj godini nakon ukidanja projekta, kroz poreze, takse, ugovore sa fakultetima i donacije lokalnim institucijama.

Nakon tragedije u Novom Sadu, u kojoj je stradalo 15 osoba, Inženjerska komora Srbije formirala je Ekspertski tim i ponudila pomoć državnim organima u istrazi pada nadstrešnice Željezničke stanice. Iako nisu dobili odgovor niti pristup tehničkoj dokumentaciji, najavljuju detaljnu analizu dostupnih podataka. U međuvremenu, premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je da je za Vladu tema zahtjeva studenata sa protesta oko tragedije u Novom Sadu završena, jer je objavljena kompletna dokumentacija o padu nadstrešnice. Vlada je, prema Vučeviću, objavila 195 dokumenata, dok dalje zahtjeve smatra politizacijom.

Makedonsko tužilaštvo je pokrenulo istragu protiv 18 članova kriminalne grupe u javnosti poznate kao "Belanoca-Baron" zbog najmanje osam ubistava, reketiranja, lihvarstva i paljenja sportskih kladionica. Neki od uhapšenih osumnjičeni su da su za ubistvo naplatili od 10.000 do 25.000 eura. Reketaši, lihvari, kao i optuženi za ubistva između mafijaških klanova uhapšeni su u akciji makedonske policije 15. decembra navečer, saopšteno je iz Tužilaštva za organizovani kriminal i policija.

Više od deset miliona eura, prikupljenih za pomoć stradalima u poplavama u BiH, ostaje na državnom računu zbog političkih nesuglasica o raspodjeli. Dok donacije čekaju, ugroženi građani se oslanjaju na humanitarnu pomoć, a infrastruktura ostaje privremeno sanirana.

Skupština Republike Srpske usvojila je izmjene zakona kojima se predviđa povećanje plata od 50 eura za medicinske sestre i drugo osoblje. Istovremeno, sindikati zdravstva zahtijevaju povećanje od 20 posto za sve zdravstvene radnike u ovom entitetu, poručujući da trenutne mjere nisu dovoljne za rješavanje problema u sektoru.

Ministar pravde BiH, Davor Bunoza, odbio je zahtjev Rusije za izručenje Čečenke Selime Khadisove, optužene za terorizam. Odluka je donesena u skladu s presudom Suda BiH, koji je zaključio da ne postoje zakonski uslovi za izručenje. Organizacija Kuća ljudskih prava pružila joj je podršku tokom postupka.

Sirija nakon pada Asadovog režima

Oko 160 državljana Bosne i Hercegovine nalazi se u Siriji, raspoređeni na različitim lokacijama i u različitim okolnostima. Dok oni na slobodi, uglavnom u Idlibu, slave političke promjene i ne planiraju povratak u BiH, osobe u zatvorima i kampovima za bivše članove tzv. Islamske države s neizvjesnošću iščekuju što će donijeti nove okolnosti.

Svrgnuti sirijski lider Bašar el Asad potvrdio je da je napustio Siriju nakon što je Damask pao u ruke pobunjenika 8. decembra. U prvoj izjavi otkako su pobunjenici preuzeli vlast, Asad je naglasio da njegov odlazak nije bio planiran, već da je do azila u Rusiji stigao nakon žestokih bitaka.

Ideja o gasovodu iz Katara ka Evropi, preko Sirije i Turske, ponovo je aktuelna nakon što bi potencijalni pad Bašara el-Asada mogao omogućiti realizaciju projekta. Odbijen 2009. navodno pod ruskim pritiskom, ovaj gasovod sada postaje ključan za EU u nastojanju da smanji zavisnost od ruskog gasa. Više o tome u Post Scriptumu Dragana Štavljanina.

Rat u Ukrajini

Ukrajinska obavještajna služba saopštila je da je najmanje 30 sjevernokorejskih vojnika, koji se bore na strani Rusije, ubijeno ili ranjeno u zapadnoj ruskoj oblasti Kursk. Ovo je prvi detaljan izvještaj Kijeva o gubicima Sjeverne Koreje od kada je Pjongjang poslao trupe u pomoć Moskvi. Izvještaji sugerišu da se više od 11.000 severnokorejskih vojnika nalazi na jugozapadu Rusije.

Ministri vanjskih poslova Evropske unije usvojili su 15. paket sankcija protiv Rusije usmjerenih na tankere koji prevoze rusku naftu, dok EU nastoji da spriječi zaobilaženje prethodnih mjera uvedenih s ciljem da se smanje mogućnosti Moskve da vodi rat protiv Ukrajine.

Svijet

Njemački kancelar Olaf Scholz izgubio je glasanje o povjerenju u Bundestagu, čime su omogućeni prijevremeni izbori krajem februara u najmnogoljudnijoj članici Evropske unije i njenoj najvećoj privredi.

Mađarska i Slovačka, koje predvode populistički, proruski lideri, u ponedjeljak su blokirale paket sankcija Evropske unije vodećim gruzijskim zvaničnicima zbog nasilnog gušenja prozapadnih protesta posljednjih sedmica. Ministri vanjskih poslova članica EU, pred samit u Briselu 19. decembra, pokrenuli su ipak plan za suspenziju vizne liberalizacija za ljude s diplomatskim pasošima Gruzije.

Kazahstanski izdavači suočavaju se s izazovima u promovisanju knjiga na maternjem jeziku, balansirajući između očuvanja zaboravljenog književnog naslijeđa i prevođenja međunarodnih klasika. Projekti poput prijevoda Harryja Pottera i ponovnog izdavanja radova Nazipe Kuljanove otkrivaju obnovljeni interes za kulturno i jezičko bogatstvo.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

XS
SM
MD
LG