Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Premijer Kosova stiže u Sarajevo; Pad francuske vlade; Šta je sljedeće za Gruziju?


Demonstrant drži zastavu EU tokom mitinga ispred zgrade parlamenta u Tbilisiju 4. decembra.
Demonstrant drži zastavu EU tokom mitinga ispred zgrade parlamenta u Tbilisiju 4. decembra.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Francuski parlament izglasao je nepovjerenje vladi Michela Barniera, što označava kraj manjinske centrističke vlade. Odluka dolazi nakon što je predsjednik Macron raspustio parlament, a novi saziv ostavio Barniera ranjivim na udruženi pritisak lijeve i desne opozicije.
  • Izraelski tenkovi ušli su u sjeverne dijelove Kan Junisa na jugu Gaze, dok su zračni napadi odnijeli najmanje 47 života, prema palestinskim ljekarima. Uprkos naredbama za evakuaciju, UN i palestinski zvaničnici upozoravaju da u Gazi nema sigurnih mjesta, jer je većina od 2,3 miliona stanovnika već višestruko raseljena.
  • Premijer Kosova Albin Kurti doputovat će u četvrtak navečer u Sarajevo gdje će učestvovati na konferenciji o odnosima u regiji, potvrdio je za RSE Adil Kulenović, predsjednik nevladine organizacije Asocijacija nezavisnih intelektualaca Krug 99. Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik rekao je da će stvari u Bosni i Hercegovini usložniti ukoliko Kurti dođe u Sarajevo.

Balkan na RSE

Dio studenata Univerziteta u Nišu ušao je zgradu Retkorata u srijedu kako bi predali svoje zahtjeve, među kojima su krivično gonjenje odgovornih za pad nastrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu i odbacivanje optužbi protiv uhapšenih na protestima poslije te nesreće. "Niš ne ćuti i želimo da pokažemo da je smo uz studente iz Beograda i Novog Sada", naveo jedan od okupljenih studenata.

Zakon o agentima stranog uticaja, inspirisan ruskim modelom, mogao bi postati stvarnost u Srbiji. Ako Skupština usvoji prijedlog Pokreta socijalista, nevladine organizacije koje se finansiraju iz inostranstva morale bi se registrovati kao "strani agenti". Aktivisti upozoravaju da bi ovaj zakon gušio kritiku vlasti i ograničio rad civilnog društva, kao što je to već viđeno u Rusiji. U Pokretu socijalista ipak tvrde da je njihov uzor bio američki Zakon o registraciji stranih agenata iz 1938., a ne ruski. Sjedinjene Države izrazile su zabrinutost zbog predloženog zakona o stranim agentima u Srbiji.

Kritična infrastruktura Kosova obuhvata sektore ključne za sigurnost i funkcionisanje države: energiju, vodu, transport, digitalne mreže, finansijski sistem i zdravstvo. Iako zakoni za njenu zaštitu postoje, stručnjaci upozoravaju na nedovoljnu primjenu, što ostavlja zemlju ranjivom. Nedavna eksplozija u kanalu Ibar-Lepenac izazvala je prekid struje i vode, a premijer Kurti za napad optužuje Srbiju. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić negirao je bilo kakvu odgovornost i osudio napad.

U hladnom stanu u sarajevskoj opštini Vogošća, djevojčica uz svjetlo svijeće piše zadaću, dok njena majka Aida Ličina Ramić, ogrnuta dekom, kaže da je taj prizor podsjeća na period rata. Hladni radijatori u oko 700 domaćinstava rezultat su kašnjenja kantonalne vlade u nabavci mazuta. Pokušaji grijanja na struju doveli su do preopterećenja mreže, ostavljajući porodice i bez struje. Zbog čega su sarajevske vlasti 'ugasile' javno grijanje u jeku grijne sezone?

Banja Luka nema tešku industriju ni termoelektrane, ali zato ima zrak koji je tokom zime među najzagađenijima u Bosni i Hercegovini. Šta je razlog, šta o tome kažu Banjalučani i koja su moguća rješenja, pročitajte ovdje.

Crna Gora je za prvih deset mjeseci uvezla roba u vrijednosti 3,4 milijarde, a izvezla sedam puta manje. "U odnosu na isti period prošle, ove godine je izvoz bio manji za 15 odsto, a uvoz veći za više od šest odsto", saopštio je Monstat. Rast spoljnotrgovinskog deficita negativna je slika crnogorske ekonomije, ocjenjuje za RSE ekonomski analitičar Mirza Mulešković.

Sukob na nacionalnoj osnovi između predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića i potpredsjednika Vlade Nik Đeljošaja eskalirao je prethodnih dana. Mandić je optužio Đeljošaja za šovinizam prema Srbima, dok je Đeljošajeva stranka Mandića nazvala albanofobom koji potiče podjele u Crnoj Gori. Najnoviji povod za zaoštravanje odnosa bilo je hapšenje crnogorskih državljana na Kosovu, od kojih su dvojica pripadnici Vojske Crne Gore.

Protestna šetnja protiv nasilja nad ženama održana je u Mostaru s porukom nulte tolerancije prema svim oblicima nasilja. Abida Pehlić iz udruženja "Novi put" pozvala je žrtve da prijave nasilje i potaknu druge na isti korak. Podsjetila je na nedavno ubistvo žene u blizini njihove kancelarije, ističući važnost dostupne pomoći koju mnoge žrtve ne koriste.

S transparentom "Most ostaje", aktivisti i građani blokirali su saobraćaj u naselju Beograd na vodi, protestujući protiv uklanjanja Starog savskog mosta. Tokom dvosatne blokade ulica Vudroa Vilsona i Nikolaja Kravcova došlo je do napetosti i verbalnih sukoba s grupom muškaraca, od kojih su neki nosili maske i negodovali zbog protesta.

Transparent sa porukom protiv uklanjanja Starog savskog mosta na blokadi elitnog naselja "Beograd na vodi", 4. decembar 2024.
Transparent sa porukom protiv uklanjanja Starog savskog mosta na blokadi elitnog naselja "Beograd na vodi", 4. decembar 2024.

Rat u Ukrajini

Rusija kroz omladinsku organizaciju Junarmija militarizuje djecu u okupiranim dijelovima Ukrajine, pripremajući ih za službu u vojsci koja se bori protiv njihove domovine. Dokumenti pokazuju da članovi Junarmije uče rukovati oružjem, a mnogi su već uključeni u ratne operacije.

Ruske vlasti, uključujući predsjednika Vladimira Putina, bile su direktno uključene u izdavanje naređenja za prisilno premiještanje, hraniteljstvo i kasnije usvajanje ukrajinske djece koja su izmještena iz ratnih zona i okupiranih regiona Ukrajine, naveli su istraživači u SAD. U izvještaju objavljenom 3. decembra, navodi se da je najmanje 314 djece iz Ukrajine bilo podvrgnuto "sistematskom programu prinudnog usvajanja i hraniteljstva" u porodicama u Rusiji.

Svijet

Demonstranti u Gruziji dali su detaljne izvještaje Gruzijskom servisu Radija Slobodna Evropa o brutalnim policijskim premlaćivanjima tokom demonstracija protiv vladine odluke da zaustavi pregovore o članstvu u Evropskoj uniji. Gotovo 300 ljudi do sada je optuženo u vezi s protestima, većina zbog optužbi za sitno huliganstvo i pružanje otpora hapšenju. Na protestima su se, uz studente, solidarno priključili i pojedini stariji akivisti. U videu pogledajte šta je sljedeće za Gruziju, tj koja su četiri moguća scenarija razvoja trenutne situacije.

Pokušaj uvođenja vanrednog stanja u Južnoj Koreji izazvao je oštre reakcije, a analitičari podsjećaju na niz moćnih vojnih lidera u prošlosti koji su više puta proglasili vanredno stanje. "Država je izbjegla metak, ali predsjednik Jun je možda pucao sebi u nogu", ocjenjuje Danny Russel iz Instituta za azijsko društvo. Južna Koreja je danas moderna demokratija i ekonomski gigant, ali ostaje duboko politički polarizovana.

Dok Rusija i Assadove snage pokušavaju zaustaviti ofanzivu militanata u Idlibu, civili su ponovno na nišanu. Zračni napadi, koje stanovnici pripisuju Rusiji, ostavljaju iza sebe ruševine, mrtve i ranjene. Ruska intervencija u Siriji od 2015. održala je Assada na vlasti, ali po cijenu desetina hiljada civilnih života, dok se sada sukob intenzivira u borbi protiv militantne grupe Hayat Tahrir al-Sham (HTS), koju su SAD označile terorističkom.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

XS
SM
MD
LG