Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!
Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Južnokorejski predsjednik Jun Suk Jeol povukao je odluku o vanrednom stanju samo nekoliko sati nakon što ga je proglasio, suočen s pritiskom parlamenta koji je odbacio njegov pokušaj zabrane političkih aktivnosti i cenzure medija.
- Visoka predstavnica EU Kaja Kallas održala je prve odvojene razgovore sa liderima Kosova i Srbije u Briselu. Kallas je istakla da je put ka članstvu moguć samo kroz sprovođenje sporazuma i pozvala na pravdu za napad u Zubinom Potoku. U Briselu je takođe novi predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa organizovao radnu večeru s liderima zemalja Zapadnog Balkana, poručivši da je budućnost Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji i da bi trebalo raditi kako bi se to ostvarilo.
- Odbornici Skupštine Novog Sada većinom glasova su odbili smjenu gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića na sjednici koja je održana u utorak na zahtjev opozicije a nakon nesreće na Željezničkoj stanici u kojoj je život izgubilo 15 ljudi. Tokom sjednice bilo je sporadičnih incidenata u sali i ispred zgrade Skupštine gdje je grupa građana, na poziv opozicije protestovala. Više o tome pogledajte u videu i fotogaleriji.
Balkan na RSE
Studenti Fakulteta političkih nauka u Beogradu blokirali su rad te ustanove, pridružujući se Arhitektonskom fakultetu i Fakultetu dramskih umjetnosti (FDU). Zahtijevaju hapšenje i kažnjavanje napadača na studente FDU-a, odbacivanje optužbi protiv privedenih na protestima zbog pogibije 15 ljudi u Novom Sadu, te objavljivanje dokumentacije o rekonstrukciji novosadske Željezničke stanice, gdje se 1. novembra dogodila tragedija.
Osim studenata u Beogradu i Novom Sadu, blokadu Univerziteta je najavio i dio njihovih kolega u Nišu, trećem po veličini gradu u Srbiji. "Sa fakulteta želimo da pošaljemo poruku šta znači boriti se. Vidim da su starije generacije klonule duhom, mi mladi smo tu da im kažemo da smo sa njima i da ih pozovemo da nam se priključe", poručuje Svetlana, studentkinja Biološkog fakulteta koji dijeli zgradu sa Filološkim fakultetom u Beogradu.
Kosovo i dalje mora poštovati obećanje iz 2013. godine da neće rasporediti snage sigurnosti KBS na sjeveru bez odobrenja NATO-a, uprkos promijenjenom mandatu tih snaga. Međunarodni pravni stručnjaci ističu da su izjave ili deklaracije države obavezujuće dok ih ne promijeni nova vlast. Zašto se sada govori o KBS-u na sjeveru Kosova?
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da je Beograd spreman na potpunu saradnju u istrazi eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac, uključujući saradnju sa Prištinom u skladu sa Briselskim sporazumom. Istakao je da je najvažnije otkriti nalogodavce napada, odbacivši pritom umiješanost Rusije.
Ključni zakoni u Bosni i Hercegovini godinama se ne usvajaju bez saglasnosti šefova stranaka, dok su ministri i zastupnici svedeni na puke "tastere" za glasanje. Evropska unija traži reforme kao uslov za financijski paket vrijedan šest milijardi eura, ali dogovori među liderima stranaka i dalje izostaju. Neki od zakona su onaj o zaštiti ličnih podataka građana koji se smatra tehničkim ili o Ustavnom sudu BiH koji se smatra važnim političkim pitanjem.
Crna Gora planira zatvoriti Poglavlje 27 o životnoj sredini do 2026. uz snažnu političku volju i međunarodnu podršku. Iz Ministarstva ekologije navode da će ključni izazovi biti upravljanje otpadom, vodama i zaštita prirode, a usklađivanje sa standardima EU koštat će preko milijardu eura. Plan o zatvaranju ovog poglavlja za dvije godine na nivou je "revolucionarnog" akta, kazao je za RSE ekološki aktivista Aleksandar Dragićević, dodajući da je ipak skeptičan da će se to desiti, prije svega zbog novca.
Rat u Ukrajini
Ukrajina je ponovo pozvala NATO da je primi u članstvo, ističući da bi to bila jedina stvarna garancija sigurnosti i zaštita od ruske agresije. Portparol Kremlja Dmitri Peskov poručio je da bi ulazak Ukrajine u NATO bio „neprihvatljiv“ i predstavljao „prijetnju“ Rusiji. Ova razmjena stavova stigla je uoči sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a u Briselu 3. decembra.
Sjedinjene Države najavile su novi paket vojne pomoći Ukrajini vrijedan 725 miliona dolara, koji uključuje protupješačke mine, municiju za HIMARS, rakete Stinger i dronove. Ova pomoć dolazi kao odgovor na promjenu taktike ruske vojske, koja sve češće koristi pješačke jedinice umjesto vozila.
Pročitajte priču o Jevgeniji koja je u septembru 2022. godine, tokom ruske okupacije sela Pravdine u južnoj Ukrajini, pronašla dvojicu teško ranjenih ukrajinskih vojnika i u nemogućim okolnostima, uz pomoć komšinica, uspjela im pomoći u životu – ali i u smrti.
Svijet
Ofanziva militanata grupe Hajat Tahrir al-Šam na severozapadu Sirije obnovila je sukob i uvela regionalne sile u novi konflikt. HTS je preuzeo kontrolu nad većim delom Alepa, što predstavlja ozbiljnu pretnju vlasti predsednika Bašara el Asada i postavlja Rusiju i Iran nasuprot Turskoj. Pročitajte ko su ključni akteri u obnovljenom građanskom ratu u Siriji. Inače, predsjednici Rusije i Turske, Vladimir Putin i Recep Tayyip Erdogan razgovarali su u utorak o obnovljenim sukobima na sjeveru Sirije, naglašavajući potrebu za diplomatskim rješenjem.
Izrael je izveo najveći talas zračnih napada na Liban od početka primirja s Hezbolahom, ubivši najmanje 11 ljudi. Hezbolah je odgovorio raketnim napadom, optužujući Izrael za kršenje primirja, koje je uz posredovanje SAD-a i Francuske trebalo da zaustavi više od godinu dana sukoba. Prema sporazumu, Hezbolah koji podržava Iran ima 60 dana da povuče svoje borce i infrastrukturu iz južnog Libana. Za to vrijeme i izraelske trupe trebale bi se povući na svoju stranu granice.
Policija je u Tbilisiju u utorak opet upotrijebila vodene topove i suzavac protiv demonstranata koji šestu noć uzastopno protestuju protiv odluke gruzijske vlade da odloži pregovore o pristupanju EU do 2028. Demonstracije traju od 28. novembra. U videu pogledajte razgovor s novinarom Gruzijskog servisa RSE, Bekom Beradzeom, kojeg je 1. decembra policija privela u centru Tbilisija. Beradze je izjavio da je napadnut, pretučen i potom uhapšen u blizini zgrade parlamenta. Nakon zadržavanja u privremenom pritvoru, pušten je 3. decembra u zoru.
Šta ima još...
- Sud BiH zakazao novo suđenje za uvoz kineskih respiratora
- Zakazano saslušanje u Parlamentu BiH zbog otkazivanja samita lidera Zapadnog Balkana i EU
- EU podsjeća Srbiju na poštivanje slobode govora, zbog zakona 'o stranim agentima'
- Ruskinja uhapšena u SAD zbog navodnih veza sa ruskim obavještajnim službama
- Mario Kordić ostaje gradonačelnik Mostara
- Preminuo umjetnik Raša Todosijević
- Preminuo novinar Zijadin Gashi
- Slikarstvo Kovačice upisano na Uneskovu listu svjetske baštine
Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro!
Jasmina Đikoli
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!