Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Trump vodi na predsjedničkim izborima u SAD; Neredi na protestu u Novom Sadu, policija odgovorila suzavcem i hapšenjima


Pristalice bivšeg američkog predsjednika i republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa slave u Majamiju na Floridi 5. novembra 2024.
Pristalice bivšeg američkog predsjednika i republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa slave u Majamiju na Floridi 5. novembra 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Izbori u SAD

Republikanski kandidat, bivši predsjednik Donald Trump, drži vođstvo na američkim predsjedničkim izborima pobjedama u nizu tradicionalno republikanskih država, uključujući u Sjevernoj Karolini, prvoj državi koja može da odluči ishod izbora, sužavajući put do pobjede kandidatkinje Demokratske partije, potpredsjednice Kamale Harris. Trump je pobijedio i u Džordžiji, prvoj državi u kojoj je preokrenuo rezultat u odnosu na 2020. Prvi kandidat koji dobije 270 glasova elektorskog koledža postat će 47. predsjednik zemlje.

Širom Amerike birači su 5. novembra glasali ne samo za budućeg predsjednika već i za članove Kongresa i stotine zastupnika, kao i za guvernere i druge zvaničnike saveznih država, parlamenata država i lokalna vijeća. Republikanska partija je izgleda na putu da preuzme kontrolu nad Senatom SAD, pošto su njeni kandidati pobijedili u Ohaju i Zapadnoj Virdžiniji, dok se još ne zna ko će imati većinu u drugom domu Kongresa, Predstavničkom domu.

Američki Federalni istražni biro (FBI) izvijestio je u utorak da su birališta u nekoliko američkih saveznih država primila prijetnje bombama, od kojih mnoge navodno potiču s ruskih domena.

Predsjednički izbori u SAD vjerovatno će imati velike implikacije na ruski rat u Ukrajini, ratni sukob na Bliskom istoku i druga globalna pitanja.

Najnovije informacije pratite na Blogu uživo.

Incidenti na protestu u Novom Sadu

Na protestu u Novom Sadu 5. novembra, povodom odgovornosti vlasti za smrt 14 osoba u nesreći na Željezničkoj stanici, demonstranti su bacali kamenice, baklje i crvenu farbu na Gradsku kuću. Razbijena su stakla, a maskirani muškarci ubacivali su pirotehnička sredstva unutar zgrade. Policija je odgovorila suzavcem i hapšenjima, a sukobi su se proširili na ulice. Opozicija se distancirala od nasilja, navodeći da su provokatori ubačeni. Kasnije te večeri, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je u grad i obećao sankcije za odgovorne za nerede. Pogledajte sinoćnje video snimke i fotografije iz Novog Sada.

Muškarac sa bakljom ispred ulaza u Gradsku kuću u kojoj se nalazi policija u opremi za razbijanje demonstracija, Novi Sad, 5. novembar 2024.
Muškarac sa bakljom ispred ulaza u Gradsku kuću u kojoj se nalazi policija u opremi za razbijanje demonstracija, Novi Sad, 5. novembar 2024.

U javno dostupnim dokumentima srbijanskih državnih institucija nema podataka da novosadska Željeznička stanica, gdje je 1. novembra poginulo 14 ljudi a troje teško povrijeđeno nakon pada nadstrešnice, ima upotrebnu dozvolu – ključan dokument koji prema zakonu potvrđuje bezbjednost objekta za korištenje. Ni "Infrastruktura železnica Srbije", kao investitor, ni Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture nisu odgovorili na pitanja o postojanju dozvole, iako je objekat svečano otvoren u julu 2024. godine. Profesor Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, Goran Vojvodić, ističe da bez upotrebne dozvole stanica pravno "ne postoji" te da odgovornost ostaje na izvođaču radova.

Nakon tragičnog obrušavanja betonske nadstrešnice na novosadskoj Željezničkoj stanici, resorni ministar Goran Vesić podnio je ostavku, tvrdeći da "ni on ni njegov tim nemaju ni trunku odgovornosti". Istovremeno, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je dodatne ostavke, naglašavajući da je ovo "svakako greška struke". Sociolog Zoran Stojiljković ističe da se odgovornost prebacuje na struku kako bi se pažnja skrenula sa političke pozadine slučaja.

RSE Intervju

Bosna i Hercegovina ima značajnu šansu da se pridruži Evropskoj uniji, ali ovu priliku treba iskoristiti jer neće trajati vječno, izjavio je za Radio Slobodna Evropa Davor Ivo Stier, šef Delegacije Evropskog parlamenta za BiH i Kosovo. Stier je naglasio da BiH ne može napredovati prema EU dok dominiraju secesionističke politike, te da je najbolji odgovor na ruski uticaj na Zapadnom Balkanu nastavak proširenja EU.

Balkan na RSE

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 5. novembra zakonske izmjene koje omogućavaju da se zvanični simboli Srbije, grb Nemanjića (dvoglavi orao sa krunom) i himna "Bože pravde" mogu koristiti kao zvanična obilježja tog bosanskohercegovačkog entiteta. Radi se o simbolima koje je Ustavni sud Bosne i Hercegovine poništio 2006. godine sa zvaničnih obilježja u Republici Srpskoj, ocijenivši da diskriminišu Bošnjake i Hrvate u tom bh. entitetu.

Opštine Istočni Stari Grad (RS) i Stari Grad u Sarajevu (FBiH) uputiće zahtjev Skupštini Republike Srpske da odobri institucijama Federacije BiH ulazak građevinskih mašina za sanaciju klizišta na planini Trebević, unutar entiteta RS. Armin Đono, predsjednik Mjesne zajednice Širokača, potvrdio je ovu inicijativu 5. novembra nakon sastanka u Istočnom Sarajevu. Odluka dolazi nakon što su mještani odbili evakuaciju po nalogu Civilne zaštite Kantona Sarajevo, odlučivši ostati u svojim domovima uprkos riziku.

Dvije godine nakon potpisivanja Temeljnog ugovora o odnosima Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve u selu Štitarica kod Mojkovca podignute su tenzije nakon postavljanja srpske trobojke ispred lokalne crkve, stare 128 godina. Kao odgovor na postavljanje srpske, dio mještana podigao je crnogorsku državnu zastavu. U slučaj se uključila i policija.

Više državno tužilaštvo u Podgorici pokrenulo je istragu povodom smrti Drite Tafa iz Ulcinja, koja se porodila carskim rezom u barskoj bolnici 13. septembra, a preminula u Kliničkom centru u Podgorici mjesec i po kasnije. Porodica je podnijela tužbu protiv doktorice iz barske bolnice zbog sumnje u nesavjesno liječenje. U sličnom slučaju, Asmira Aljošević iz Bara, nakon porođaja 10. septembra, hitno je prebačena u KCCG, gdje se već dva mjeseca nalazi u teškom stanju na intenzivnoj njezi. Nevladine organizacije iz Ulcinja najavile su protest 7. novembra, zahtijevajući odgovornu i sigurnu zdravstvenu zaštitu za žene.

U videu pogledajte priču o Snježani, Amini i Melisi koje rame uz rame sa svojim kolegama bruse, vare, obrađuju, sastavljaju metalne predmete. One su i dio pozitivne statistike Tešnja gdje je broj zaposlenih prvi put prešao 14.000.

Izraelski napadi na Pojas Gaze i Liban

U izraelskim napadima širom Pojasa Gaze, koji su se intenzivirali od ponedjeljka navečer, poginulo je najmanje 30 Palestinaca, prenose palestinski mediji i medicinari, izvještava Reuters. Najmanje 20 osoba stradalo je u zračnom napadu u Beit Lahiya na sjeveru Gaze, dok su dvije kuće oštećene, a šest osoba poginulo u odvojenim napadima na grad Gazu i Deir Al-Balah u središnjem dijelu enklave. Izraelska vojska je kasnije izbacila letke iznad Beit Lahiye, naređujući preostalim stanovnicima da napuste grad, dok se opsada sjevernih dijelova Gaze nastavlja.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu saopštio je u utorak da otpušta ministra odbrane Yoava Gallanta, svog dugogodišnjeg rivala u konzervativnoj partiji Likud i kao razlog naveo manjak međusobnog povjerenja. Gallanta će zamijeniti ministar inostranih poslova Israel Katz koji je u utorak izjavio da želi pobijediti "neprijatelja" i postići "ciljeve rata" protiv palestinskog pokreta Hamas i libanskog Hezbolaha.

Rat u Ukrajini

U napadu na grad Zapirožje na jugoistoku Ukrajine 5. novembra ubijeno je najmanje šest ljudi, a ranjeno još devet, rekao je regionalni guverner Ivan Fedorov na Telegramu, dok je Rusija pokrenula novi talas napada na ukrajinske gradove. "Šest osoba je poginulo, a devet je ranjeno", rekao je Fedorov, dodajući da je izbio požar na mestu udara projektila. On je rekao da je napad bio usmjeren na infrastrukturni objekat, ne iznoseći detalje.

Svijet

Gruzijska opozicija organizovala je 5. novembra treći dan protesta protiv rezultata prošlomjesečnih parlamentarnih izbora koje je proglasila vladajuća partija Gruzijski san usred optužbi za široko rasprostranjeno lažiranje glasova i nepravilnosti na biračkim mjestima.

Iransko pravosuđe objavilo je da dvostruki njemačko-iranski državljanin Džamšid Šarmad, osuđen na smrt zbog terorizma, nije pogubljen, već je preminuo u zatvoru. Raniji izvještaji iranskih državnih medija o Šarmadovom pogubljenju 28. oktobra izazvali su diplomatski spor s Njemačkom, koja je reagovala zatvaranjem tri iranska konzulata u zemlji. Portparol pravosuđa Ašgar Džahangir 5. novembra osporio je te izvještaje, navodeći da je sudska izjava pogrešno interpretirana i da nije precizirala izvršenje smrtne kazne. Detalji o Šarmadovoj smrti još nisu objavljeni.

Amnesty International je pozvao na hitno oslobađanje mlade žene koja je uhapšena nakon što se 2. novembra skinula u donji veš ispred svog univerziteta u Teheranu. U saopštenju, Amnesty ističe da "navodi o premlaćivanju i seksualnom nasilju protiv nje tokom hapšenja zahtijevaju nezavisnu i nepristrasnu istragu." Snimak incidenta naširoko se dijeli na društvenim mrežama.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

XS
SM
MD
LG