Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!
Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Uprkos protestima parlament Gruzije odobrio je kontroverzni zakon o "stranim agentima", kojeg brojni vide kao prijetnju naporima zemlje ka evropskim integracijama. Kritičari su ranije rekli da bi se zakon mogao koristiti za prijetnju građanskim slobodama.
- Prijedlog zakona koji definiše ko su "agenti stranog uticaja" u Republici Srpskoj uvršten je na dnevni red sjednice Skupštine tog bosanskohercegovačkog entiteta zakazane za 22. maj, odlučeno je na sjednici kolegijuma Narodne skupštine RS 14. maja.
- Vlasti Kosova saopštile su u utorak da su zaplijenile značajne količine oružja na sjeveru zemlje, za koje se sumnja da je tu ostalo nakon napada 24. septembra prošle godine u Banjskoj i Zvečanu.
- Predsjednica Kosova Vjosa Osmani optužila je Srbiju da pomaže Rusiji, kako bi, prema njenim riječima, skrenula pažnju sa rata koji je Moskva započela 2022. godine protiv Ukrajine i otvorila "novi front protiv Zapada".
- Dio opozicionih stranaka i pokreta pozvao je 14. maja na prihvatanje njihovih lista za lokalne izbore u gradskim opštinama Beograda, optužujući vlast za "opstrukciju". Koalicija "Biramo" je saopštila da će izaći iz izbornog procesa, ako vlast ne odustane od "daljih opstrukcija" pred glasanje 2. juna.
RSE Intervju
U kontekstu geopolitičkih napetosti i nestabilnosti u regionu, Zapad ne odustaje od pristupa "ne talasaj" na Balkanu, kaže poslanik u Evropskom parlamentu, Tonino Picula.
Biran u Evropskom parlamentu tokom prethodna tri mandata, Picula je stalni izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru od oktobra 2019. i šef radne skupine za Zapadni Balkan od januara 2020. godine.
Govoreći za Radio Slobodna Evropa o regionalnim odnosima, Picula ocjenjuje da Srbija želi kompenzovati gubitak Kosova porastom uticaja u susjednim zemljama, prije svega u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini što je uticalo na hiper polarizaciju proteklih godina.
Balkan na RSE
Iako je premijer Milojko Spajić 9. maja najavio podršku Crne Gore Rezoluciji Ujedinjenih nacija (UN) kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici postavlja se pitanje da li će Crna Gora ostati pri ovoj odluci ukoliko njena dva amandmana budu odbijena. Naime, zbog protivljenja prosrpskih i proruskih partija parlamentarne većine, koje tvrde da se njome Srbi označavaju kao 'genocidan narod', Ministarstvo vanjskih poslova je 13. maja uputilo dva amandmana na tekst rezolucije.
U Evropskoj uniji nema mjesta za one koji poriču genocid u Srebrenici poručili su iz ovog bloka. Glasnogovornik Unije Peter Stano naglasio je da Brisel neće tolerisati nikog ko osporava ovu činjenicu. "Očekujemo od svih političkih aktera na Zapadnom Balkanu da se uzdrže od bilo kakvih akcija i retorike koje bi zasjenile njihova evropska dostignuća i onoga što bi se moglo smatrati kao negiranje užasnih stvari koje su se desile u Srebrenici", izjavio je Stano.
Nije poznat datum kad će Generalna skupština UN-a glasati o prijedlogu rezolucije da se 11. juli proglasi "Međunarodnim danom sjećanja i obilježavanja genocida 1995. godine u Srebrenici", ali se znaju procedure. Dok se čeka glasanje: Šta treba znati o rezoluciji o genocidu u Srebrenici?
Zamjenica državnog sekretara za javnu diplomatiju u ministarstvu vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država Liz Allen, odala je počast žrtvama genocida u Srebrenici i sastala se sa članovima porodica ubijenih u genocidu. Ona je dan ranije doputovala u Bosnu i Hercegovinu u sklopu višednevne posjete zemljama Zapadnog Balkana. Do 20. maja, osim Bosne i Hercegovine, podsekretarka Allen posjetiće Srbiju, Kosovo i Sjevernu Makedoniju.
Poslije potpisivanja Ugovora o izručenju između Srbije i Kine, upozoreno je da bi osoba koju Peking smatra kritičarem režima "trebalo dvaput da razmisli prije nego što otputuje u Srbiju". Hoće li kritičari Pekinga smjeti u Srbiju?
Život bez slobode govora, društvenih mreža i uz još veću represiju državnog aparata, to je recept koji bi kineski mediji mogli da ponude onima u Srbiji. Ovako Tamara Skrozza, novinarka i članica Savjeta za štampu, gleda na sporazume koje su pojedini mediji u Srbiji potpisali sa kineskim medijskim kućama, 8. maja.
Nekoliko proruskih hakerskih grupa preuzelo je odgovornost za sajber napade koji su privremeno blokirali nekoliko vladinih sajtova na Kosovu prošle sedmice, iako je Vlada saopštila da napad nije uticao na podatke i da su sajtovi ponovo online. Radio Slobodna Evropa analizirao je profile ovih potencijalnih napadača, dok stručnjaci iz ove oblasti kažu da bi napad trebao biti poziv na buđenje za veću cyber zaštitu. Kako i ko je napao vladine sajtove Kosova?
U Srbiji se, prema zvaničnim podacima Uprave saobraćajne policije Ministarstva unutrašnjih poslova, u prethodne dvije godine dogodilo 4.030 saobraćajnih nezgoda u kojima su učestvovali motocikli i bicikli s motorom. U njima je poginulo 129, a povrijeđeno 3.438 ljudi. Loš trend nastavio se i u prva tri mjeseca 2024. godine.
Antički i srednjovjekovni novčići, nakit i ostaci oružja – umjesto da su u muzejima u Bosni i Hercegovini, na društvenim mrežama ih preprodaju "lovci" na arheološko blago koji koriste detektore metala. U proteklih desetak godina detektori su postali omiljeni među pojedincima i grupama koji pretražuju arheološke lokacije, pa ih putem online oglasa plaćaju od 200 do nekoliko hiljada eura.
Rat Izraela u Gazi
Izraelski tenkovi ušli su dublje u istočni dio Rafe, te se sada nalaze blizu nekih stambenih naselja grada u koji se od rata sklonilo više od milion ljudi, prenosi Reuters. Međunarodni saveznici Izraela i humanitarne grupe u više navrata su upozoravali protiv upada u Rafu. Izrael kaže da se u gradu nalaze četiri bataljona Hamasa, organizacije koju SAD i EU smatraju za terorističku. Izrael obećava da će vršiti pritisak na Rafu čak i bez podrške saveznika, jer je kako su rekli "operacija neophodna" za iskorijenjivanje preostalih boraca Hamasa.
Skoro pola miliona Palestinaca raseljeno je posljednjih dana zbog eskalacije izraelskih vojnih operacija na jugu i sjeveru Pojasa Gaze, saopštile su Ujedinjene nacije. Oko 360.000 Palestinaca je protjerano iz Rafe na jugu Gaze protekle sedmice, saopštila je agencija UN za palestinske izbjeglice. U Rafi je utočište potražilo oko 1,3 miliona ljudi prije nego što je Izrael počeo operacije u tom gradu.
Srbija je uputila 900 tona humanitarne pomoći ugroženom stanovništvu u Gazi u iznosu od tri miliona eura, saopštio je ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović 14. maja. On je rekao da je o ovome obavijestio ambasadore islamskih zemalja u Srbiji i poručio da je naročito ponosan na solidarnost i spremnost Srbije da pomogne onima koji su u teškoj humanitarnoj situaciji.
Rat u Ukrajini
Najmanje 17 osoba, uključujući dvoje djece, je povrijeđeno u ruskom zračnom napadu na Harkiv, saopštili su u utorak lokalni zvaničnici. Gradonačelnik Ihor Terekhov rekao je da spasioci tragaju za povrijeđenima. Zgrada od 12 spratova, koja se nalazi u centru grada, pogođena je navođenim bombama, saopštila je regionalna policija na Telegramu.
Novi ruski ministar odbrane Andrej Belousov, ekonomista bez vojnog iskustva, u utorak je rekao da želi da modernizuje oružane snage i postigne pobjedu u Ukrajini sa minimalnim ljudskim gubicima. "Cilj specijalne vojne operacije je, naravno, postići pobjedu i to sa minimalnim ljudskim gubicima", rekao je, ali nije pojasnio koji bi nivo gubitaka bio prihvatljiv, piše AFP. Rusija ne objavljuje koliko je mrtvih i ranjenih u redovima njene vojske u Ukrajini.
Svijet
Ukrajinski zvaničnici koji su služili za vrijeme vladavine predsjednika Viktora Janukoviča koji je bio naklonjen Kremlju ulili su milione dolara u nekretnine u Dubaiju, uključujući javne službenike koji nisu prijavili ovu imovinu ili su se suočili s optužbama za korupciju, zloupotrebu položaja ili izdaju, otkriva novi izvještaj Šema (Schemes), istraživačke jedinice Ukrajinskog servisa Radija Slobodna Evropa. Istraga Šema dio je prekogranične saradnje više od 70 medija širom svijeta na osnovu gomile procurjelih podataka koji pružaju detaljan pregled hiljada nekretnina u Dubaiju i informacije o njihovom vlasništvu ili korištenju, uglavnom od 2020. do 2022. godine.
Američki predsjednik Joe Biden je u ponedeljak, 13. maja izdao naređenje da rudnik kriptovaluta u kineskom vlasništvu zajedno sa partnerima proda zemljište u blizini baze za nuklearne rakete, navodeći kao razlog zabrinutost zbog špijunaže. MineOne Partners, za koji Bijela kuća kaže da je u većinskom vlasništvu kineskih državljana, dobio je 120 dana da proda imovinu na lokaciji sa koje vodi operaciju kripto rudarenja. Zemljište je manje od 1,6 kilometara udaljeno od baze vazdušnih snaga u Wyomingu, gdje su raspoređene interkontinentalne balističke rakete, pišu svjetski mediji.
Tražimo odgovore
Nakon dvije godine u proceduri Evropska unija je početkom maja dobila prvi zakon protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Sakaćenje ženskih spolnih organa, prisilni brak, nasilje na internetu, poput dijeljenja intimnih slika bez pristanka biće od sada kriminalizovane u zemljama Evropske unije. Ali, ne i silovanje.
U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte: Kada je 'ne' prepoznato u zakonu o silovanju?
Šta ima?
U današnjem podcastu poslušajte: Visoki predstavnik Christian Schmidt podnosi redovni izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a o stanju u BiH; Počinje Sarajevo Innovation Summit, u fokusu zelena ekonomija; Carmina Burana otvara 30. SVEM.
Šta ima još...
- Razriješen konzul BiH u Panami, turski državljanin
- Podgorički Viši sud produžio pritvor Milivoju Katniću, bivšem glavnom specijalnom tužiocu
- Članstvo Kosova u Vijeću Evrope 'nije uključeno u dnevni red Komiteta ministara'
- EU kaže da je Kosovo prekršilo dogovor iz dijaloga jer nisu dozvolili posjetu Porfirija
- Amnesty International pokrenuo akciju za oslobađanje turskog političara u Srbiji
- Ruski sud odbio žalbu Kara-Murze na zatvorsku kaznu
- Bivši Trumpov advokat svjedočio o tajnim isplatama porno glumici
- Francuski sud oslobodio Romana Polanskog u suđenju za klevetu
Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Jasmina Đikoli
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!