Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Uslovna preporuka za status kandidata za BiH; Ruski gambit; Sastanak Putina i Erdogana u Kazahstanu


Zgrada u Kijevu oštećena u ruskim raketnim napadima 10. oktobra u kojima je ubijeno najmanje 19 ljudi.
Zgrada u Kijevu oštećena u ruskim raketnim napadima 10. oktobra u kojima je ubijeno najmanje 19 ljudi.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Evropska komisija preporučila kandidatski status za BiH uz osam uslova – Evropska komisija je za Bosnu i Hercegovinu uslovno preporučila status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. Preporuka je uslovna, jer Komisija očekuje ispunjavanje osam određenih uslova. Dopisnik RSE-a iz Brisela Rikard Jozviak ocenjuje da je pred BiH težak zadatak za pregovore o pristupanju EU, a šta o tome kažu mlade Sarajlije i Banjalučani pogledajte u video prilogu.

Crna Gora u 'temeljnom zagrljaju' SPC-a – Potpisivanje Temeljnog ugovora kojim se regulišu odnosi Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve (SPC), većinske religijske zajednice u državi, izazvalo je rast tenzija u društvu, navodi se u Izveštaju o progresu Crne Gore u procesu evrointegracija. Time je s evropskog vrha ukazano na problem koji Crnu Goru, kandidata za članstvo u EU, potresa skoro pune tri godine a koji je kulminirao kada su crnogorski premijer Dritan Abazović i patrijarh SPC Porfirije potpisali Temeljni ugovor 3. avgusta 2022. u Podgorici.

O posledicama koje poslednji izveštaja Evropske komisije može imati za Srbiju, mogućim pritiscima kada je reč o dijalogu Kosova i Srbije, evropskoj perspektivi Srbije za RSE govore Milan Igrutinović, naučni saradnik Instituta za evropske studije u Beogradu i Nikola Burazer, programski direktor nevladinog Centra za savremene politike.

Za Visoke Dečane Kurti 'dobrodošao' uz uslov – Dok kosovski premijer Aljbin Kurti kaže da je on prvi premijer Kosova s kojim pravoslavni sveštenici u manastiru Dečani ne prihvataju da se sastanu, u tom srednjevekovnom manastiru Srpske pravoslavne crkve kažu da su on i predsednica Vjosa Osmani "prvi kosovski zvaničnici koji javno izražavaju protivljenje odluci Ustavnog Suda Kosova i da je smatraju nelegalnom". Kurti je uz "izvod iz katastra manastirske imovine", poručuju oni.

Članica izborne komisije u BiH pod policijskom zaštitom - Članica Centralne izborne komisije BiH Vanja Bjelica-Prutina dobila je policijsku zaštitu 12. oktobra, pošto je kazala da strahuje za vlastiti život i život maloletnog deteta. To je potkrepila izjavom predsednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata i kandidata za predsednika Republike Srpske, Milorada Dodika, koji ju je nazvao "rušiteljicom Republike Srpske".

Ugroženo funkcionisanje Trepče – Rudarsko-metalurški kombinat Trepča na Kosovu rizikuje da prekine poslovanje usled poskupljenja električne energije, upozoravaju čelnici ovog preduzeća.

U Orehovici na severu Hrvatske – dvojezičnost za Rome – Mala opština Orehovica na severu Hrvatske je prva i za sada jedina opština u kojoj je romska manjina prešla 33 odsto stanovništva i ostvarila pravo na ravnopravnu službenu upotrebu svog jezika, odnosno na dvojezične ploče na institucijama.

Preporučujemo i potresnu priču Krik dece rođene iz ratnog silovanja, na izložbi u Beogradu.

RSE intervju

Analitičar Olivije Šmit objašnjava kako je narušen međunarodni poredak – Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj ove nedelje u govoru evropskim diplomatama pohvalio je profesora u Centru za studije rata Univerziteta Južne Danske (SDU) Olivijea Šmita zbog toga što je ukazao na problem evropskih zemalja što u smislu prosperiteta zavise od Rusije i Kine, a od SAD za bezbednost. U intervjuu za RSE Šmit govori o narušavanju međunarodnog poretka, pretnjama koje dolaze iz Rusije i Kine, kao i pretnjama po demokratiju iz same Evrope.

Rat u Ukrajini

Posle gambita Kremlja s aneksijom, malo prostora za kompromisni kraj rata u Ukrajini – Ruski predsednik Vladimir Putin 30. septembra je veliki deo ukrajinske teritorije proglasio trajnim delovima Rusije, dodajući da se o statusu tih oblasti kao ruskih ne može pregovarati i da će ih Moskva braniti svim sredstvima – što su mnogi shvatili kao pretnju nuklearnim oružjem. Iako su Kijev i Zapad odbacili gambit Moskve s aneksijom kao nečuveno kršenje međunarodnog prava koje nije dostojno ozbiljnog razmatranja, taj potez ima efekat koji bi mogao da ima veliki značaj, kažu analitičari: isključio je većinu mogućih kompromise – ako ne i sve – za okončanje sukoba, ostavljajući prostor samo za dramatičnije ishode.

Pogledajte i foto-galeriju Raščišćavanje ulica Kijeva nakon ruskih napada.

Svet

Oktobarski susret Putina i Erdoana, od mira u Ukrajini do ekonomskih izazova – Turski predsednik Redžep Tajip Erdoan sastaje se s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom na marginama regionalnog samita koji se održava u Kazahstanu 12. i 13. oktobra. Prema nekim najavama, jedna od tema razgovora je predlog Turske da bude domaćin pregovora Rusije i Zapada o miru u Ukrajini. Ankara, koja ima bliske odnose i s Moskvom i s Kijevom, viđena je kao potencijalni posrednik u sukobu, mada je prethodnih meseci neretko nailazila na kritike zbog neuvođenja sankcija Rusiji, ali i optužbe za ratno profiterstvo, pišu svetski mediji.

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG