Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Bela kuća: Nema naznaka da se Rusija sprema da upotrebi nuklearno oružje – SAD ne vide indikacije da se Rusija sprema da upotrebi nuklearno oružje, izjavila je portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer. Bela kuća je takođe saopštila da je predsednik Džo Bajden rekao je ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom da će Vašington obezbediti Kijevu 625 miliona dolara nove bezbednosne pomoći, uključujući lansere raketnih sistema visoke mobilnosti (HIMARS).
- Pritisak u Severnom toku 1 stabilizovan od 3. oktobra – Pritisak u obe linije gasovoda Severni tok 1 stabilizovao se od 3. oktobra, saopštio je Nord Stream AG, operater podmorskog gasovoda od Rusije do Nemačke.
- Tramp traži intervenciju Vrhovnog suda zbog zaplenjene poverljive dokumentacije – Bivši predsednik SAD Donald Tramp tražio je od Vrhovnog suda da interveniše u njegovoj borbi s Ministarstvom pravde zbog poverljivih dokumenata zaplenjenih iz njegovog doma na Floridi u okviru krivične istrage o njegovom rukovanju vladinim dosijeima.
- Gradsko veće Sarajeva u sredu o osudi stavova hrvatskog predsednika Zorana Milanovića – Gradsko veće Sarajeva većinu izjava Zorana Milanovića, koje se odnose na Bosnu i Hercegovinu, smatra "neodmerenim i štetnim za odnose dve prijateljske države", navodi se na zvaničnom sajtu ove institucije.
Balkan na RSE
Vučićevo 'odricanje' od Dodika – Milorada Dodika su na izborima za predsednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, podržali i ruski predsednik Vladimir Putin i mađarski premijer Viktor Orban, ali ne i predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Dodik je ranije bio čest gost na Vučićevim zvaničnim događajima i u svojim izjavama ne krije da računa na podršku zvaničnog Beograda za svoje stavove koji su nailazili na osudu Zapada. Ipak, pred ove izbore Vučić se nije se javno izjašnjavao o podršci Dodiku.
Zabrana srpskom ambasadoru sa 'malignim' uticajem u Crnoj Gori – Bivši ambasador Srbije u Crnoj Gori Vladimir Božović jedan je od 28 stranaca kojima je uskraćen boravak i zabranjen ulazak u zemlju, na osnovu podataka Agencije za nacionalnu bezbednost (ANB), potvrdio je za RS premijer Crne Gore u tehničkom mandatu Dritan Abazović. "Tačno je da je Božović jedan od onih kojima je zabranjen ulazak u zemlju, a Agencija (ANB) će narednih dana saopštiti koji su bili razlozi za tu odluku", kazao je Abazović.
Svi efekti nametnute odluke visokog predstavnika Šmita – Odluke koje je Federaciji Bosne i Hercegovine nametnuo visoki predstavnik Kristijan Šmit dodatno će ojačati poziciju političkih stranaka predvođenih Hrvatskom demokratskom zajednicom BiH u Domu naroda tog bosanskohercegovačkog entiteta, ocenjuju analitičari.
Opština Gračanica i biznismen razmenjuju zemljište uprkos protestima – Razmena u kojoj je Opština Gračanica dala jednom biznismenu veliku parcelu opštinske zemlje pored jezera za mali komad njegovog zemljišta u jednom selu, za stanovnike ove opštine na Kosovu, nedaleko od Prištine, predstavlja još jedan "sraman" slučaj korupcije.
Koji su pet najtraženijih poslova u Hrvatskoj? – U Hrvatskoj su ove jeseni najtraženija zanimanja prodavac, konobar, magacioner i knjigovođa, ali i učitelj. I dok se situaciju za prva četiri navedena zanimanja može objasniti stanjem ponude i potražnje na tržištu rada, kod učitelja je stvar mnogo kompleksnija – od niske plate do uslova rada.
Simbol Kine izgrađen na mestu ambasade bombardovane od NATO-a – Kina je skoro završila izgradnju velikog Kineskog kulturnog centra na mestu gde je u NATO bombardovanju pogođena njena bivša ambasadu u Beogradu 1999. Kina se nada da će taj centar biti ne samo simbol njenih sve snažnijih veza sa Srbijom – već i njenog većeg prisustva širom Balkana.
Slučaj NIS Petrola u Rumuniji - cena bliskosti Srbije sa Rusijom – Slučaj istrage protiv NIS (Naftna industrija Srbije) Petrola u Rumuniji pokazao je da Srbija plaća cenu bliskosti sa Rusijom, izjavio je Branimir Jovanović, sa Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije za RSE. Rumunska Uprava za istraživanje organizovanog kriminala i terorizma saopštila je 3. oktobra da je podnela optužnicu protiv četiri osobe zaposlene u multinacionalnoj kompaniji zbog sumnje da su firmi iz istog konzorcijuma u Srbiji slale podatke o mineralnim rezervama Rumunije. Istog dana mediji su objavili da su policija i tužioci ušli u sedište NIS Petrola u Temišvaru, ćerke kompanije NIS, koja je većinski u ruskom vlasništvu.
Rat u Ukrajini
Najava predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog da Kijev podnosi zahtev za članstvo u NATO u Briselu je naišla na poprilično iznenađenje. Iako tamo postoji mnogo simpatija prema Ukrajini, ne treba očekivati da će se ta zemlja brzo pridružiti vojnom savezu, kao što je predsednik Vladimir Zelenski obećao kada je najavio najnoviji potez. U stvari, ne očekujte mnogo po ovom pitanju uskoro, piše dopisnik RSE-a iz Brisela Rikard Jozviak u tekstu Đavo se krije u detaljima.
Svet
SAD dodatno ograničavaju izvoz čipova u Kinu – Administracija predsednika Džoa Bajdena u okviru šireg strateškog nadmetanja s Kinom priprema nove kontrole izvoza poluprovodnika i mašina za njihovu proizvodnju. Cilj tih mera je da se obuzdaju napori Pekinga da iskoristi napredne tehnologije kako bi ostvario globalnu vojnu i ekonomsku prednost, pišu svetski mediji.
Avganistanke ne ćute uprkos nasilju i zabranama talibana – Samoubilački bombaški napad u kojem su prošle sedmice ubijene desetine avganistanskih devojaka i žena izazvao je neke od najvećih i najustrajnijih protesta protiv vladavine talibana otkako je ta militantna grupa preuzela vlast prošle godine.
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!