Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Za početak ove godine za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Evropska unija dogovorila je zajednički pristup za putovanja iz Kine s merama koje uključuju testiranje putnika iz te zemlje pre polaska.
- Lider republikanske većine u Predstavničkom domu SAD Kevin Mekarti 3. januara na tri glasanja nije dobio dovoljno glasova da bi bio izabran za predsedavajućeg pošto su pripadnici krajnje desnog krila stranke odbili da ga podrže.
- Poljska je saopštila da ju je Nemačka obavestila da neće učestvovati u pregovorima o reparaciji Varšavi iz Drugog svetskog rata, jer Berlin smatra da je to pitanje zatvoreno.
- Brazil se oprostio od fudbalske legende Pelea. Više od 230.000 ožalošćenih, uključujući novog predsednika zemlje Lulu, odalo je u gradu Santosu počast jednom od najvećih i najpoznatijih sportista u istoriji.
RSE intervju
Slovenački filozof Slavoj Žižek ocenio je da kad je reč o navodnom cilju ruskog predsednika Vladimira Putina za denacifikaciju Ukrajine, da denacifikacija treba da počne u samoj Rusiji. "U Rusiji oni se opasno približavaju novoj verziji nacizma", rekao je Žižek.
Balkan na RSE
KFOR, EULEKS, internacionalna vojna misija i Policija Kosova uklonili su 3. januara zaostale barikade kod Dudinog krša u Severnoj Mitrovici i most je prohodan za saobraćaj. KFOR je obavio transport uklonjenih kamiona s kojih su prethodno skinuti zemlja i šut, nakon čega su podignuti na mehanizaciju za šlep. Pogledajte i video prilog o akciji misije NATO-a na Kosovu koja je protekla mirno i bez ometanja.
Ministar za zajednice i povratak u Vladi Kosova Nenad Rašić kaže da je za političare među kosovskim Srbima koji ne razmišljaju ni kao srpske ili ni kao kosovske vlasti, bavljenje politikom kao hod po tankoj žici koja "sa obe strane postaje sve tanja i tanja". Šefica Evropskog pokreta Srba s Kosova i savetnica kosovskog premijera Rada Trajković, koja je naišla na oštre kritike iz Beograda, kaže da se njeno političko delovanje usmereno na ostvarivanje normalnog suživota Srba i Albanaca na Kosovu, često stavlja "između dve vatre", zbog verbalnih sukoba između Vlade Srbije i Vlade Kosova.
Svake godine u Bosni i Hercegovini se registruje između 50 i 70 osoba koje su potencijalne žrtve trgovine ljudima, kaže pomoćnik ministra bezbednosti i Državni koordinator za borbu protiv trgovine ljudima Samir Rizvo. Zvanični podaci pokazuju da su deca žrtve u oko 90 odsto slučajeva, a trgovci ljudima ih najčešće primoravaju na prosjačenje, krađe i prisilne brakove. Na suđenju nedavno osuđenom Elvisu Salčinoviću iz Zenice i članovima njegove kriminalne bande moglo se čuti da su njihove žrtve u Parizu prisiljavane da dnevno ukradu i isprose više stotina evra, na osnovu čega je banda od 2012. do 2015. nezakonito stekla najmanje 1,6 miliona evra.
Pročitajte kako u brojkama izgleda uticaj rata u Ukrajini na Srbiju.
Za vas smo pripremili i listu gafova crnogorskih političara u 2022. – ko treba da počne da pravi decu, da li je jedino kokain čist u Crnoj Gori, mogu li prosečne uši izdržati glasan govor, da li žene treba da spremaju ručak na vreme…
Sukob dve suprotstavljene grupe u rukovodstvu zagrebačkog Dinama sve je žešći. Traže se smene i inspekcijski nadzor dok se uzajamno prozivaju za nezakonite radnje. U sukobu su – kako su ih mediji nazvali – "mamićevci", koje se proziva da su izvršitelji naloga bivše sive eminencije Dinama Zdravka Mamića, koji je pobegao u Bosnu i Hercegovinu, i "antimamićevci".
Broj nezaposlenih glumaca u Severnoj Makedoniji stalno raste, pa se neki od mladih glumaca više i ne nadaju zaposlenju u nekom od pozorišta, zbog čega se fokusiraju na nezavisnu scenu. A nakon protesta oko stotinak pozorišnih radnika u aprilu, zaposleno je samo njih sedam.
Rat u Ukrajini
Ruski nacionalisti i pojedini poslanici traže kažnjavanje komandanata koje su optužili za ignorisanje opasnosti, gnevni zbog ubistva desetina ruskih vojnika u jednom od najsmrtonosnijih udara u ukrajinskom ratu. Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da je 89 vojnika poginulo u novogodišnjoj noći u eksploziji koja je uništila privremenu kasarnu u centru za obuku u Makijevki u blizini regionalne prestonice Donjeck na istoku Ukrajine, pod okupacijom Rusije. Ukrajina tvrdi da je u napadu poginulo nekoliko stotina ruskih vojnika.
Nakon što su u ruskoj invaziji desetine hiljada ljudi ubijene, a rat je do temelja razrušio neke gradove i sela, na univerzitetima širom Zapada u prvom planu – od istorije i političkih nauka do umetnosti i književnosti – našla se akademska rasprava o ruskoj istoriji imperijalizma i kolonijalizma. Rat je primorao akademske radnike, katedre i univerzitetske zvaničnike da preispitaju kako da podučavaju istoriju Rusije, bivšeg Sovjetskog Saveza i regiona, koje udžbenike i izvore da koriste, koga da zapošljavaju, koje arhive da pretražuju u potrazi za informacijama. U pitanje se dovodi i kako imenovati odeljenja na univerzitetima.
Pogledajte video prilog o ukrajinskoj vlogerki Janini Zlebovoj koja je posle dugog putovanja iz rodnog Kijeva stigla u Skoplje.
Svet
Dok stručnjaci upozoravaju na opasnost od daljeg širenja COVID-19 i mogućnost velikog broja smrtnih slučajeva u Kini posle ukidanja strogih mera ograničenja, Peking je odbio ponudu Evropske unije za slanje besplatnih vakcina, pišu svetski mediji.
Pošto su se Rusija i Iran našli pod strogim ekonomskim međunarodnim sankcijama, dve države okrenule su se jedna drugoj i državama koje su se našle pod sličnim sankcijama nastojeći da razviju trgovinu koja može da zaobiđe kaznene mere.
Tražimo odgovore
Za kraj, u rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, saznajte u čemu je razlika između Pravoslavne crkve Ukrajine i Ukrajinske pravoslavne crkve i zbog čega su one u konfliktu.
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!